| BoboBobo6717 a întrebat:

Bună! Prietena mea are mâncărimi vaginale si secreții albe pe care le-a mai avut și inainte, iar la rezultatul PAP sau cel de secreție nu i-a ieșit nimic, totul ok. A fost intr-o relație, dar de aproximativ două-trei luni a schimbat partenerul și au făcut sex cu și fără prezervativ. Recent a văzut niște pete rosii pe capul penisului partenerului despre care nu a întrebat. Acum câteva săptămâni el zicea că are ceva usturimi in zona genitală despre care nu a mai menționat. In analiza de urină nu i-a ieșit infecție iar medicul de familie a luat în considerare varianta infectării cu o boală cu transmitere sexuală. Peste câteva zile are programare la ginecolog dar până atunci își face idei. Ceva păreri? Ar putea fi ceva grav sau ar putea fi și ceva care să nu o îngrijoreze atât de tare. Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Prietena ta e extrem de iresponsabila din moment ce are probleme si tot nu s-a putut abtine de la sex pana si le rezolva.Mai mult, si-a schimbat si partenerul, ca sa faca schimb intre ei de posibile boli cu transmitere sexuala.Deci raspunsul e da, ar putea fi foarte grav.

Din cauza acestor comportamente imature, bolile astea se transmit exact ca o raceala. Nu ar trebui sa-i pese nimanui ce face cineva in pat, dar cand devii un pericol public pentru sanatatea sexuala altora....nu ai nicio scuza pentru ce urmeaza.

| Emilian65 a răspuns:

Sa consulte amandoi un medic sexolog si sa urmeze tratamentul dat de acesta.

| GeorgeCazan a răspuns (pentru Emilian65):

Sa se consulte, dar sa-și asume și ce au făcut. Medicul ala are obligația să anunțe și DSP-ul pentru anchetă. Știu caz real. El s-a prezentat la medic ca avea ceva la cuc. Medicul i-a zis ce boala venerica are și la întrebat de unde a contactat. Tipul a recunoscut ca de la amantă. Medicul i-a zis sa vina la spital și cu amanta si cu soția pentru tratament. Aici a fost nasol, ca nu știa cum să-i zică soției. Între timp au apărut simptome și la soție, încă nu aflase de la soț ce si cum. S-a dus saraca la ginecolog, unde a aflat ca are o boala venerica. Dar de unde? Acum cei 2 sunt în divorț. Mai mult, la părăsit și amanta.
Cel mai nașpa e ca au și 2 copilași de 4 și 6 ani.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Aici prietena ta sa își asume greseala.
Ce a fost în capul sau sa o facă fără protecție?
Era conștientă că pe lângă o sarcina nedorita pot sa apară și bolile cu transmitere sexuala.
Mai ales cu un tip asa, care nici teste nu și a făcut înainte și pe lângă asta cine știe câte partenere a avut înainte ei.

| Fonk a răspuns:

O fi un copil esuat, sau au o boala ambi de ii mananca si li se umfla zonele. Ai spus ca o schimbat si cu cine se f#%e nu-i de mirare cai curge din p! z#@

| BoboBobo6717 explică:

Am uitat să precizez că inauntru, după ce dă labiile la o parte, este ceva inflamat, roz, adică nu se vede o gaură, parcă stă să iasă ceva si uneori mai are dureri pe sub burtă mari.