| madelf a întrebat:

Buna prieteni!
Sa zicem ca vreau sa-mi incep viata sexuala...este adevarat ca din punct de vedere religios este pacat sa nu mai fii virgina atunci cand te mariti? Eu asa am auzit si as vrea sa stiu daca sa-mi incep viata sexuala peste cativa ani sau sa astept pana ma marit.

24 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Da, asa este. Problema este ca daca eu, de exemplu vreau sa ma casatoresc la 30 de ani, ce fac? Nu ai vazut tu fete de etnie rroma care se casatoresc de la 15 ani? Sa faca si sex si sa nu faca nici pacat. In ziua de azi nu se mai tine cont de pacat. Dar eu zic sa mai astepti daca nu te simti pregatita.

pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Sa zicem ca nu vei arde in focurile Iadului daca nu vei fi virgina la nunta.Iti incepi viata sexuala atunci cand vrei si cu cine vrei.Insa ar fi cazul sa fie la o varsta suficient de inaintata pentru a permite dezvoltarea completa a organelor sexuale. Daca incepi de la 12-13 ani cand corpul tau este inca in crestere, riscul la boli e mare.Cred ca varsta ideala pentru asa ceva ar fi intre 18-25 de anithinking

| gigiro a răspuns:

Trebuie sa astepti pana in momentul in care fizic si psihic esti pregatita pentru asta. Ce zice preotul sau religia e mai putin relevant, important e ce vei zice tu despre tine.Ca sa nu mai vorbim de parinti, prieteni, familie. Sau chiar crezi ca vei putea ascunde la nesfarsit o astfel de situatie?

Elianna
| Elianna a răspuns:

Chestia cu fata mare la maritis este de pe vremea bunicii! Eu nu recomand asa ceva! Asta nu inseamna ca sunt de acord cu desfranarea sau cu parteneri multiplii! Dar, de la 18 ani, cand ai un prieten stabil, acest lucru este chiar indicat! Multe casatorii cu femeia virgina se destrama pentru ca ele nu stiu cu cine se casatoresc, iar dupa casatorie, barbatul se dovedeste ori nepriceput, ori slab. In momentul in care iubesti cu adevarat, acest lucru vine de la sine.Eu apalud modul americanilor de a considera logodna cu mutatul impreuna, si sarbatoresc asta! In acest fel fiecare partener stie ce a ales! O logodna lunguta care merge, da sanse mari unei casatorii reusite!

| SweetCandy a răspuns:

Da este pacat, insa gandeste-te cate fete in ziua de azi mai sunt virgine cand se castoresc? straight face Si plus de asta nu te poti casatori cu un om cu care nu stii daca esti compatibila si in pat.happy

| NickiMinaj a răspuns:

Ce ma enerveaza cand mai rasare cineva cu "Ma bucur ca mai sunt si oameni asa"... O sa v-o furati f rau la faza asta laughing) Pentru ca daca astepti pana la za holly matrimony, inseamna ca te vei marita de tanara, deci atunci cand nu stii cu ce se mananca viata, deci vei face o alegere buna pentru maxim 2-3 ani, maxim, iar restul vietii va fi fie un calvar, fie vei divorta si o sa iti cauti o noua cale, un nou barbat... Exista o perioada pentru orice, nu te-ai uitat la Southpark? There's a time for everything and that time's name is highschool laughing. Cand esti tanar, experimenteaza, zic. Joaca-te, vezi ce vrei de la planeta asta, cunoaste oameni. De-abia cand esti f matur emotional o sa stii cu adevarat ce inseamna traiul in doi si nu cred ca poti astepta pana atunci laughing gen 30-35-40 ani. Mi se pare absurd cand vad oameni ca se insoara la 20-25.

| Lost0in0your0memories a răspuns:

Pai daca ar fi sa te iei dupa religie nu e bine, desi chiar nu stiu dc. ca doar nu omori sau nu furi! in fine, tu trebuie sa iti incepi viata sexuala cand simti ca esti pregatita. dar inainte de acest pas gandeste-te ca o sa trebuiasca sa iti asumi responsabilitati care poate pe moment pot fi evitate. poti sa astepti pana te mariti, pentru viitorul tau sot crede-ma ca va fi o onoare sa fie primul baiat din viata ta. de altfel poti sa incepi pana sa te casatoresti dar ai grija cui ii incredintezi "prima ta data".

| Rukhsandra a răspuns:

O fi pacat dar ce conteaza... Daca ma marit la 35 de ani? Ce fac? Stau virgina pana la 35 de ani?!
O faci atunci cand crezi ca esti pregatita.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Pai cand esti tu pregatita
dar ar fi frumos sa ramai virgina pana in nopatea nuntii
ar fi mult mai romantic
iar pentru cel iubit ar fi o bucurie enorma pentru ca el e primul barbat din "viata ta"
dar acum tu alegi
winking

| Rebecca a răspuns:

rolling on the floor). o dah. is curioasa cine te asteata pe tine pana la nunta. In plus. daca. dupa ce te mariti iti dai seama ca nu te potrivesti cu partenerul tau la pat. Ce afcem atunci?

| andreea_9470 a răspuns:

Din punct de vedere religios da, este pacat. dar in ziua de azi nu mai merge asa.normal ar fi sa-ti cunosti partenerul din toate punctele de vedere, chiar si din punct de vedere sexual.sa vezi daca esti compatibila cu el la pat, nu? pentru ca, sa zicem ca te mariti virgina.si nu iti place de el la pat, nu sunteti compatibili. ce faci? regreti toata viata? sau iti cauti un amant? si asta e pacat din punct de vedere religios, nu?
asa ca e mai bine sa cunosti persoana cu care te vei marita, iar pentru asta ai nevoie de putina experienta.sa cauti pe cineva pe placul tau.
deci, parerea mea este sa-ti incepi viata sexuala la ce varsta simti tu ca esti pregatita.bine.tre sa ai si pe cineva la care sa tii, nu? ca doar nu te arunci in bratele primului venit.

| raisa1993maria a răspuns:

Ma bucur ca exista si persoane care se mai gandesc la asa ceva, in ziua de azi fetele isi pierd virginitatea chiar si la 12-13 ani din pacate, intr-adevar e un pacat sa nu mai fii virgina atunci cand te mariti dar prea putini tin cont de asta.happy

| Pedala a răspuns:

Pai gandeste-te logic. Exista suferinta, saracie, oameni ca mine, razboaie etc... DAR este cineva sus care are permanenta nevoie de bani si ah, te iubeste.

| WickedBoy a răspuns:

Asa era mai demult. Dar stii, ca mai demul lumea se casatorea la 16 ani nu la 20 deci e cam aceeasi chestierolling on the floor

| perro12 a răspuns:

Iti incepi viata sexuala cand te simti pregatita fizic si psihic si esti sigura ca nu vei regreta mai tarziu.Religia. hmmm sa vb serios cine mai asculta ce spune ea.

HF

| Gabitsza a răspuns:

Buna.
Pai parerea mea e sa iti incepi viata sexuala cand te simti pregatita... Da este pacat dar iti spun eu ca daca te mariti si abia apoi faci dragoste cu sotul nu se stie daca va potriviti chiar asa de bine in par.
Oricum zi-mi tu pe cineva care s-a maritata virgina in zilele noastre.Sa fim serioasi.
Oricum daca faci sex inainte de nunta.cand o sa vina vremea sa te casatoresti preotul o sa iti dea sa tii post sa faci matanii sa faci rugaciuni stai linistita ca nu te marita cu pacat. tongue

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| RoCkKiD a răspuns:

Religios vorbind e pacat mare si sa te uiti dupa persoane de sex opus pe strada... sfatul meu e sa faci cum iti dicteaza inimioara.

| aisha01eu a răspuns:

Nu mai traim in secolul 19 unde era pacat sa nu fii fata mare in noaptea nuntii. Daca descoperi ca nu te intelegi cu sotul? ce faci, divortezi? Te sacrifici? Iti incepi viata sexuala musai inainte sa te mariti. Gandeste-te ca daca nu faci asta, sotul tau va fi primul si singurul din viata ta. Scarry, nu?

| MissSmile a răspuns:

Este un pacat, in toate religiile. Dar tu faci cum sti.
Nu comentez!

| MissSmile a răspuns:

Oricum, si daca esti comatibil/a cu partenerul tau de viata, in ziua de azi divorturile sunt la moda, deci n-are rost sa mergeti pe principiul 'asta. Oameni se desparte din cele mai banale motive. Asa ca lasati-o balta, asta' nu-i pincipalul motiv!oh go on

| SweetyNuta a răspuns:

De ex. parerea mea!

Da, la religia mea "Martorii lui Iehova". Nu se poate sa ai formicatii(contact sexual) pina la casatorie.Este un pacat. Dupa ce te'ai casatorit si esti daruita in intregime sotului atunci nu mai este un pacat!

Parerea mea este sa nu'ti incepi viata sexula...

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci cum vrei e decizia ta

| sim_6432 a răspuns:

Pai este cam adevarat.in teorie Dumnezeu zice ca putem avea contact sexual doar in scopul de a procrea.insa cum vremurile s au schimbat noi trebuie sa ne adaptam big grin.si in legatura cu decizia ta de a-ti incepe viata sexuala cel mai bine ar fi sa nu te pripesti si sa l astepti pe "the right one". n ai vrea ca prima ta experienta sexuala sa fie insotita de vreun regret, nu i asa? happy ...ai grija de tine!