| Kesz_Cristina_1992 a întrebat:

Buna prietenul meu a ejaculat in prezervativ si dupa cateva minute am facut dragoste neprotejat pot ramane insarcinata

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul prezentat raspunsul este un DA categoric, fiindca acesta este raspunsul corect. Dupa ejaculare in uretra existent in penis a ramas o anumita cantitate de sperma vascoasa, lipicioasa si foarte aderenta, care ramane in uretra intotdeauna dupa fiecare ejaculare. Insa dupa trecerea a 10-15 minute, acea sperma intra intr-un proces lent de fluidizare, astfel ca sperma devine din ce in ce mai lichida si in urmtoarea perioada de 2, 3 chiar 4 ore de dupa ejaculare, incepe sa se scurga/prelinga din penis in mod asemanator lichidului preejaculator. Bineinteles daca intre timp barbatul nu urineaza. Daca sexul respectiv a fost intretinut intruna dintre cele 3-4 zile ale perioadei fertile a actualului ciclu menstrual, atunci posibilitatea de a se putea forma o sarcina este chiar foarte mare fiindca in timpul celui de-al 2-lea sex neprotejat, in mod absolut sigur din penis s-a prelins/scurs in vagin o cantitate ''suficienta''de sperma din cea ramasa in uretra. In concluzie DA poti ramane insarcinata daca esti in perioada fertila a ciclului menstrual. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, dacă ești în perioada fertila.

| Hammurabi a răspuns:

Asta e o întrebare pusă la plesneală de pe un cont abia creat.
Altfel nu se explică de ce dracu' nu puneți voi întrebările astea și nu cereți informații înainte să o comiteți.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da poti ramane insarcinata pentru ca prietenul tau inainte de partida de amor nu a fost sa urineze dupa ce ati facut sex a ejaculat in prezervativ.

Răspuns utilizator avertizat
| RoxanaRamona96 a răspuns:

Da, mai bine faci prima oara neprotejat si a doua oara protejat. sunt mai mici riscurile...