| anonim_4396 a întrebat:

Buna sa vrea si eu sa stiu ce se intampla atunci cand un baiat dezvirgineaza o fata? vreau sa-mi explicati cu si ce fel se intampla si cum trebuie sa se comporte el cu o fata? dati-mi explicatii mai cu amanunt va rog dau funda celui care ii explica cel mai bine si ce stie! va rog

7 răspunsuri:
| VLad_9311 a răspuns:

Pai cand un baiat dezvigineaza o fata cum sa zic eu E cam naspa pentru ca Poti lasa acea fata cu un copil in burta, si ar trebui sa te comporti frumos cu fata pentru ca daca ati facut sex inseamna ca trebuie sa va iubiti...

Răspuns utilizator avertizat
| Cypronge a răspuns:

"Virgin" are intelesul de "fara sex cu penetrare". "Virgina" este considerata o persoana care nu a avut contact sexual cu penetrare. Dezvirginarea este perceputa ca "pierderea virginitatii" sau, mai concret, cu primul contact sexual cu penetrare. In ceea ce priveste femeile, de cele mai multe ori, intelesul cuvantului "virgin" este de "fara sex cu penetrare vaginala", virginitatea fiind asociata cu integritatea himenului. De aceea, de foarte multe ori lipsa sangerarii in momentul primului act sexual cu penetrare vaginala echivaleaza cu o "condamnare" a femeii care este considerata ca avand un trecut "imoral".

Din pacate foarte multi tineri mai cred inca in aceste povesti si mai grav, uneori casatorii sau relatii sunt destramate din cauza acestor povesti.

Mitul sangerarii la dezvirginare are o istorie lunga, pe cat de lunga pe atat de neadevarata. Sangerarea a fost interpretata ca o dovada de puritate si ca o jertfa. In Evul Mediu femeile isi bagau in vagin bureti sau carpe imbibate cu sange de gaina pentru a scapa de probleme in cazul in care s-ar fi intamplat sa nu sangereze. In unele zone ale globului inca se mai considera ca femeia care nu sangereaza in noaptea nuntii trebuie omorata, in altele (cu oameni mai "milosi") femeile cu himenul rupt sunt trimise inapoi la parintii lor. Inca exista obiceiul ca dupa noaptea nuntii sa se atarne afara cearceafurile patate de sange pentru a se "demonstra" virginitatea si puritatea miresei.

Femeia se poate masturba fara penetrare, poate face petting, poate face sex oral, poate face sex anal si astfel himenul sa fie cat se poate de intreg... asta ar insemna ca este virgina? Dupa cum vezi, tratarea virginitatii numai din punct de vedere al aspectului fizic este o idee (cel putin) depasita.

Marea greseala care se face este ca toate acestea se refera la aspectul strict fizic al relatiei sexuale. Dar relatia sexuala are si latura psihica si latura emotionala ce au si ele o importanta deosebita. In cazul primei relatii sexuale schimbarile ce intervin sunt, ca importanta, in primul rand in sfera emotionalului. Virginitatea este, in primul rand, o stare mentala. Are si aspecte fizice, este adevarat, dar schimbarile ce vor apare dupa primul contact sexual tin, in primul rand, de ceea ce se va petrece in sfera emotionalului. Si se poate manifesta, nu numai in cazul primei relatii sexuale ci si in cazul unei noi relatii sexuale. Te poti simti "virgina" si daca faci sex, pentru prima data, cu un alt barbat, chiar daca ai 40 de ani iar deflorarea este o amintire indepartata. Este vorba despre emotia "prima data", de a fi gata sa impartasesti cu cineva toata bucuria si placerea momentului. Cu cineva "nou". Este emotia necunoscutului.

Singurul mod sigur de a recunoaste "virginitatea" este dragostea. Si asta fara dubii. Daca partenerul tau este un tip ce isi bazeaza sentimentele si relatia pe integritatea unui himen, ce se poate rupe oricand atunci cand te speli in vagin, cand folosesti tampoane intrevaginale sau cand te masturbezi, atunci este bine sa te gandesti daca nu cumva are si alte probleme in ceea ce priveste intelegerea unor aspecte ale vietii sexuale...

Tu nu poti decat sa ii spui toate acestea. Daca va incerca sa se gandeasca sau nu, daca va intelege sau nu, asta este o alta problema ce nu are legatura cu tine... este vorba despre el, despre educatia lui, cultura lui, mediul lui, religia lui, experienta lui... tu nu poti face prea multe aici, nu mai depinde de tine. Depinde de el.

| cOnTexT a răspuns:

@Styx de ce altu fratelaughing? Trebuie sa fi atent si sa ai grija, ea sa fie pe primul loc, nu tu! si sa nu "dai ca surdu in tobe" laughing

| Edd_4925 a răspuns:

Virgina in sensul ca n-a facut sex vaginal? atunci ia-o incet, cu cat preludiu-i mai lung, cu atat o sa fie mai usor, pentru ca preludiul presupune si lubrifiere. in momentul in care e lubrifiata, penetrarea se face mai usor si e mai putin dureroasa pentru ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Lavinia_Ad_Ry_An_2002 a răspuns (pentru VLad_9311):

Daca ai dezverginezi curge sage