| Marbella188 a întrebat:

Sangerarea de nidare poate sa tina 3-4 zile? Luna asta mi-a venit mai puţin cantitativ decat in celelate. Adica doar in a 2a noapte a dat pe lângă intr-un absorbant ca sa zic asa dar in rest destul de puţin. Dar cheaguri micute si dureri de burta, ingrozitoaree, tot am avut. E posibil? Sau e cm? Azi e A 4-A ZI. Dar inca mai vine tot asa putin.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea de nidatie. adica cea care se poate produce in momentul implantarii ovulului fecundat in masa endometrului, se intampla destul de rar si in cazul a putine dintre femeile care astfel devin insarcinate. Sangerarea de nidatie se poate produce/intampla numai/doar in cazul in care ovulul fecundat in tipul strapungerii tesutului membranos care acopera endometrul intalneste un vas de sange care poate fi un vas capilar si in acel caz sangerarea se reduce la 2-3 picaturi de sange sau in cazul in care este atins si afectat un vas de sange putin mai gros, sangerarea poate fi putin mai intensa si reprezentata printr-o sangerare de cateva minute sau maxim cateva ore. Sangerarea de nidatie se poate produce cu circa 4-7 zile inainte de data la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia. Din descrierea ta reiese ca in niciun caz NU poate fi vorba de sangerarea de nidatie fiindca sangerarea amintita este caracteristica sangerarii menstruale autentice. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul de nidatie este o sangerarea foarte mica, nu un ciclu de 3-4 zile si nu se intampla decat la 10% din femei.
Dar, pentru linistea ta sufleteasca, dupa ce se termina ciclul, fa un test de sarcina!