| JustMe2099 a întrebat:

Mi-a venit menstruația, dar e mai puțin cantitativ ca de obicei, după aprox 5 ore abia dacă e umblut jumătate de absorbant. Câteodată mai vad și altceva, ce cred ca ar fi mici cheaguri de sânge. La ultimele doua menstruații, înainte cu aproximativ 2 zile îmi curgea ceva maroniu, după care apărea menstruația normala. Luna asta nu s-a întâmplat la fel, dar e mai puțina. Înainte cu o săptămână să îmi vină am avut și un contact sexual neprotejat (nu și-a dat drumul în mine), iar în ultimele luni menstruația este mai neregulată decât de obicei. Acum poate fi vorba despre o sângerare de nidatie sau altceva altceva? Menționez că asta e a 5a zi de menstruație.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cantitatea de menstra eliminata poate fi diferita de la ciclu la ciclu deoarece este determinata de grosimea si consistenta in volum (ca si cantitate) a endometrului format in ciclul menstrual anterior.In ultima saptamana a unui ciclu menstrual regulat de 28 de zile in mod teoretic NU SE POATE FORMA o sarcina chiar daca este ejaculata sperma in mod voit in vagin.In aceasta perioada o sarcina poate lua nastere doar cu totul accidental. Acest lucru este confirmat si de menstruatia actuala. Intotdeauna menstruatia se porneste DOAR in cazul in care in ciclul menstrual anterior nu a avut loc fecundarea ovulului, deci doar in cazul in care nu s-a format o sarcina. Multa sanatate.

| KMaddieK a răspuns:

Daca ai ciclu nu esti insarcinata.