| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna scuzati ca pun atat de multe intrebari dar asta e...e posibil sa ai sangerari su dupa menstruatie, adica alataieri mi s-a terminat iar acum am sangerari exact ca cele menstruale. Poate vi o dereglare? hormonala sau stres?

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Dereglarile hormonale sunt provocate mai ales de stres,dar si de oboseala,diete,tratamente medicamentoase, deci, poate fi si asta.
Solutia este sa mergi la medic, pentru ca poate fi si altceva si ar fi bine sa stii si sa te tratezi din timp.
Mergi la medic, te rog!
happy

caramela
| caramela a răspuns:

BNunahappy
Cauze poti fi multe, ai facut ceva efort? urmezi un tratament antibiotic?
Nu ezita si cere parerea medicului de familie.
O zi frumoasa sa aihappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De ce NU dai TOATE detaliile necesare unui răspuns CORECT?

Dereglările respective au legătură cu acel chist ovarian şi AC pe care le iei; ţi-am mai EXPLICAT şi la altă întrebare anterioară!

Pentru acel chist ovarian TREBUIE să faci control ginecologic periodic + ecografie ( cel puţin din 3 în 3 luni )!
Dacă respectivul chist NU se resoarbe/diminuează/elimină în maxim 6 luni sub tratament cu AC sau dacă creşte în dimensiuni, atunci este necesară intervenţia chirurgicală ( operaţie )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Alcyon a răspuns:

Noi n-avem de unde sa stim ce ai tu. Mergi la ginecolog, nu mai intreba pe forumuri, ca oamenii de-aici nu sunt medici. Sangerarile intermenstruale indica o problema, deci nu, nu-s ceva normal.

| Berr_Teddy_1994 a răspuns:

Mergi la un consult la ginecolog, apoi la plening familiar in caz ca iei anticonceptionale, ei iti vor spune ce ai cu exactitate si ce trebuie sa faci, e cel mai sigur mod sa te pastrezi sanatoasa din toate punctele de vedere.