| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Am aproape 16 ani şi am un iubit de 3 luni cu un băiat pe care îl cunosc de mai bine de un an, el are 17 ani. Problema mea e că e prima relație şi trebuie s-o țin ascunsă de părinți deoarece sunt genul ăla de părinți cărora orice le-ai spune, ei tot nu-şi schimbă părerea, ei au impresia că dacă ai iubit deja gata trebuie să ajungi şi la alte prostii (înțelegeți voi), dar nu e neaparat aşa, mie una nici nu mi-a cerut aşa ceva prietenul de când suntem împreună, şi când am mai deschis subiectul mi-a spus că mă aşteaptă până sunt pregătită, şi de aici denotă faptul că mă iubeşte şi nu caută doar p***ă. Deci orice mic subiect aş începe cu părinții mei despre băieți, mereu mă trezesc după 3 ore stând încă şi ascultând teoriile mamei care parcă nu mai au sfârşit, nu sunt toate adevărate, dar nu-mi prea permit să-i comentez pentru că mereu îmi închide gura cu "Eu am trecut prin viață şi ştiu mai multe ca tine". Da da, îi dau dreptate, dar în primul rând vremurile s-au schimbat, acum nu mai e la modă să te săruți doar în fața altarului laughing Ştiu că exagerez, dar părinții mei chiar sunt foarte stricți cu mine, şi chiar mă doare că trebuie să țin asta ascuns, mi-aş dori să pot vorbi cu mama ca şi cu o prietenă, dar nu prea se poate. Se crizează pentru absolut orice. Şi mereu îmi spune "Dacă nu vrei să te îndrăgosteşti, nu o faci", what, de când a te îndrăgosti de cineva e la voia ta? Adică gen dacă mâine spun "Mă voi îndrăgosti de persoana X" se şi întâmplă? Ştiu că-mi vrea binele, dar uneori chiar aberează şi merge foarte departe cu chestiile astea. Şi sunt conştientă că nu o să pot ține relația ascunsă la nesfârşit, şi în plus, băiatul respectiv vrea să-mi cunoască familia, şi pare să aibă planuri mărețe cu mine, nu zic că wow o să ne şi căsătorim, dar chiar e băiat serios şi avem o relație serioasă. Şi am cunoscut atâția băieți înaintea lui, şi el chiar îmi pare a fii diferit, şi nu vreau ca părinții să ne strice relația asta frumoasă. Deci, CUM NAIBA AŞ PUTEA SĂ LE EXPLIC CĂ AM O RELAȚIE ŞI SĂ MĂ ŞI ÎNȚELEAGĂ? Aşa ceva de fapt nu prea e posibil, dar vreau măcar să încerc. fundă!

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Le spui si tu, pe un ton tragi-comic "Mama, tata, o sa aveti un nepotel" exact ca in reclama aia, ei se vor panica vor incepe sa tipe sau chestii gen, atunci ii calmezi spunand ceva gen "Stati calmi ca am glumit, vreau sa va anunt ca am iubit".
Eventual daca vrei sa fie si mai incitant momentul il incluzi si pe iubitul tau in asta, si le spuneti amandoi faza cu nepotelul, apoi dupa ce il ameninta pe el, le spuneti ca ati glumit, si ca ati vrut doar sa se cunoasca reciproc.
Ei oricum vor fi in stare de soc, se vor bucura ca totusi nu vor avea prea devreme un nepot, ba chiar pot intelege faptul ca tu ai relatie, si desigur, te vor ameninta ca daca te culci cu ala, de dezmostenesc, sau ca te dau afara, dar hey, nu risti, nu castigi.

| Necunoscut112 a răspuns:

La 16 ani nu trebuie să îl prezinţi pe iubi părinţilor şi nici nu trebuie neapărat să povesteşti despre el. O să vezi că viaţa de cuplu nu e aşa uşoară, o să ai mai mulţi iubiţi şi nu mi se pare în regulă să îţi prezinţi iubitul de fiecare dată.

| Nero15 a răspuns:

Salut! Pai incearca sa le explici ca e ceva normal si ca nu o sa faceti,, prostii,, povestestei unuia dintre parinti care e mai chill despre relatie si apoi sa ii spun si celuilalt s-au spune-i unei rude sa le explice ori asteapta pana la 18 ani ca atunci o sa fi majora si poti sa le spui ca nu mai au cum sa te opreasca