| ioanalexandra345 a întrebat:

Am avut contact sexual protejat pe data de 25 august, 1 septembrie. Menstra mi-a venit pe data de 13 septembrie cand trebuia, m-a tinut 6 zile si am avut scurgeri abudente. In data de 14 octombrie, sambata seara mi-a venit menstra. Aceasta a fost slab cantitativa duminica, luni-marti aproximativ abudenta iar azi slaba. Nu am simptome de sarcina, nu cred ca ar fi vorba de acest lucru mai ales ca am avut menstra. Ce ma ingrijoreaza e ca menstra luna aceasta a fost slab cantitativa. Nu am simptome de sarcina, nu am burta, dureri de sani nu am. Am un ciclu neregulat. M-a intarziat si 6 luni. Ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca cele 2 contacte sexuale amintite au fost protejate si nu s-au produs evenimente neplacute si de asemenea dupa intretinerea lor s-au produs o menstruatie la data calculata si desfasurarea ei a fost apreciata ca fiind normala si ulterior nu ai mai intretinut contacte sexuale, reiese ca NU poate exista o sarcina instalata inuterul tau. Faptul ca actuala menstruatie este mai scurta ca numar de zile si se elimina ocantitate mai mica de menstruatie NU trebuie sa-ti provoace nici un fel de motiv de ingrijorare, fiindca de la un ciclu la altul cantitatea de sange menstrual produs poate sa varieze/difere destul sau foarte mult de la un ciclu la altul. Din cauza cantitati mai mari sau mai mici de sange menstrual format se va modifica la randul sau si numarul zilelor de menstruatie. Cantitatea de sange menstrual produs la sfarsitul ciclului menstrual este direct proportional cu dimensiunea ca si marime, grosime si vascularizare a fostului ENDOMETRU care s-a format in timpul ciclului menstrual anterior. Astfel ca in momentul desprinderii endometrului de pe peretele uterului si destramarea acestuia sub actiunea prostaglandinei si a altor substante secretate de organism, in functie de marimea/grosime si gradul de vascularizare, se produce o anumita cantitate de sange menstrual si este eliminat acel amestec de tesuturi, mucoase, celule moarte si resturi de vase de sange. In concluzie poti fi foarte linistita din moment ce menstruatia s-a desfasurat in conditii normale pe o perioada care dureaza deja de 4 zile. Sanatate!