| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am avut un contact sexual cu prietena mea si s-a rupt prezervativul. Ea era in ultima zi de ciclu menstrual si a doua zi a luat pastila de a doua zi. Dupa 5 zile i-a venit din nou ciclul. Se poate ca pastila de a doua zi sa nu isi fi facut efectul? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| LePapillonSurvivant a răspuns:

Se poate ca pastila de a doua zi sa-i fi facut rau. NU cred ca se impunea administrarea ei. Voi ati luat-o ca si cum ar fi fost o bombonica. Este o bomba hormonala. Asta e adevarul. Ea impiedica formarea unei sarcini care oricum nu s-ar fi format. E putin probabil ca prietena sa fi ramas insarcinata, devrem ce inca..era la menstruatie. Sigur, nimic nu e sigur.
Acum. de ce s-a rupt prezervativul? Probabil insuficienta lubrifiere. Un preludiu scurt si graba de a intra in ea. NU isi doreste asta si nu o faceti fericita asa. Un semn ca e ok este atunci cand avand erectie (nici nu e nevoie sa-ti pozitionezi penisul cu mana catre vaginul ei) intri in ea cu usurinta, fiind ca te doreste si vrea intr-adevar sa o patrunzi.
Cititi printre randuri cand e gata sa va avantati.

| helios99 a răspuns (pentru LePapillonSurvivant):

Va multumesc pentru raspuns! Ne-am speriat din cauza ca i s-a declansat ciclul dupa 5 zile de cand i s-a terminat. Prezervativul s-a rupt din cauza ca era din gama subtire si am tras de el cand l-am pus si nu am observat pe moment.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Greseala fatala si total inutila pastila aia, ca nu era in perioada fertila, deci nu avea de ce sa ia o "bomba hormonala" inutil.
Acum va avea ciclul si ovulatia total dereglate pe urmatoarele 6-12 luni, acestea fiind efectle negative ale pastilei luate.

| dullcat a răspuns:

Buna.Observ ca esti tare panicat, cred ca e a 4-a oara cand tot repeti intrebarea.Asteapta pur si simplu sa ii vina menstruatia, fiindca indiferent cate intrebari pui si cate raspunsuri primesti, situatia nu se va schimba, ce-i facut e deja facut.

| Emilian65 a răspuns:

În situația prezentata de tine nu este pericol de de sarcina.

| Robert2526 a răspuns:

Este normal ce s-a intamplat, dar a luat pastila degeaba