| NataliaRiu a întrebat:

Buna seara!
Am nevoie de sfaturile Dvs.
Sunt casatorita și sunt împreună cu soțul meu timp de 12 ani. Avem un copil de 8 ani. Am fost mereu fidelă soțului, dar de-a lungul căsniciei s-au întâmplat multe situații dificile, in urma cărora am vrut sa cer divorțul (implicarea socrilor, nedorinta soțului de a accepta, manipulare cu sinucidere din partea lui, etc.). Anul trecut am inceput sa am o relație de prietenie cu un coleg de munca, care este despărțit și are la randul sau doi copii. Scopul lui a fost de a face tot posibilul sa mă cucerească. Am fost prieteni 7 luni, vorbind chiar și pana la patru ore pe Facebook, mi-a permis orarul in ture care-l avem. Apoi m-am invitat într-o zi la o cafea, la el acasă, ca o prietenă și acolo am cedat, am fost prima data infidela. Am incercat multe ore sa termin aceasta a doua relație, dar a spus că nu mă va lăsa niciodată, am fost visul lui. Acum deja nu știu cum să procedez, îl iubesc enorm și ne potrivim în toate perfect. Pe soțul meu nu l-am iubit niciodată, dar am ținut la el ca la un prieten și nu vreau sa sufere. Și nici copilul nu vreau sa sufere, are nevoie de tata. Dar lucrind împreună cu persoana de care m-am îndrăgostit devine foarte dificil sa termin și deja vorbim un an și jumătate, el mă vrea sotie.
Ajutati-ma va rog cu sfaturi! Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Iubirile improbabile, nesigure, interzise, trezesc cea mai mare furtună de sentimente, furrtună care trece când obsacolele sunt înlăturate. Avem o cunoștință care a lucrat la un patron tot asa persuasuv și cu spirit de lider, care avea nevastă și o fată dar spunea că nu se înțelege cu ea demult că oricum ar fi divorțat și că e foarte indrăgostit de prietena noastră și atatea avansuri i=a făcut pana a acceptat să se căsătorească cu el.Au avut o fiică, pe urmă a venit o angajată mai tînara, a început soțul ei acum să se îndrăgostească de ea și să o înșele pe cunoștința noastră. Între timp a mai avut un băiat cu cunoștința noastră dar nu a renunțat nici la amantă. Prietena noastră a încercat de mai multe ori să il santajeze cu divorțul fără efect, el o înșela in continuare.S0a săturat de harem și pana la urma s=a mutat in America cu copiii și el a ramas cu amanta dar nu au divorțat, el incaă susține material copiii.Ce semanam culegem. Nimeni nu iși poate construi fericirea pe nefericirea altucuiva.
Dacă te=ai căsători cu tipul cu care acum ți se pare că te potrivești perfect și ar dispare din peisaj soțul tău, după un timp in mod sigur ați începe să vă vedeți si defectele și in acelasi timp calitațile altor persoane de sex opus, vă puteți indrăgosti din nou de altcineva, are mai mare ghinion cel care nu se îndrăgostește primul de altcineva.
Părerea mea că dacă soțul te iarta și vrea să continuați căsătoria, cel mai bine ar fi să te muți la alt serviciu, să îți ceri iertare de la Dumnezeu pentru ce a fost și să alegi să fii fidela pe viitor.Mi=a plăcut ce spunea cineva că dragoste înseamnă să ramâi lângă cuvântul pe care ți l/ai dat.Lumea e plină de bărbați și femei cu calități fermecătoare, care pot trezi pasiune, avem un Tată în ceruri genial care creaza cu plăcere oameni în asmănarea lui, adică absolut fascinanți și cel, mai probabil dacă o altă femeie s=ar îndrăgosti de soțul tău, inseamnă că ar observa calitățile pe care candva le/ai observat dar te/ai obișniut cu ele, între timp au devenit banale.
Mi/a plăcut ce spunea un autor crestin, că el admira soții care răman impreună de dragul copiilor, e semn că mai sunt oameni care pun ceva mai presus de propria placere.
Cred că dacă actualul iubit te/ar parăsi la un moment dat pentru altcineva( ceea ce nu e deloc improbabil, dacă nu a respectat casatoria ta cu actualul soț, nu va însemna mare lucru pentru el nici căsătoria cu tine dacă i se vor potoli sentimentele și va mai avea parte și de antipatia fiului tău) și soțul tau s=ar casatori cu altcineva și ar avea o casatorie cu fidelitate, liniștită și ai ajunge să fii singura, ai suteri foarte mult și ti/ar părea rau.
Plus prin acest pas al divorțului, il inveti ceva foarte important despre viață pe fiul tău, că nimic nu e sigur, și/ar pierde increderea in tine și respectul pentru căsătorie, il setezi și pe el pentru o posibila relație cu divort.Foarte mulți din cei care au părinți divorțași, ajung ei înșiși la divorț.
Fidelitatea e intotdeauna o alegere și e singura opțiune binecuvântată de Creatorul nostru, să nu fim lacomi, să ne mulțumim cu unul singur pentru toată viața.

32 răspunsuri:
| dragodana a răspuns:

Salut!
Am o gramada de spus, asa ca suporta-ma un pic.De unde sa ma apuc?
Desi sunt greseli gramaticale, am impresia ca ai scris de pe telefon, hai sa zicem ca inchidem ochii.
Esti cu sotul tau de 12 ani.Cand va intalneati ca iubiti, va aranjati, aratati altfel.Corpul unei femei se schimba dupa o nastere, dar depinde de femeie sa nu ramana o...vaca.
In casnicie a intervenit rutina.Ati uitat de ce v-ati indragostit unul de celalalt, a intervenit si copilul(femeia redevine sotie la 2 ani ai copilului).
Cand ati plecat ultima data in concediu doar voi 2? Cand a fost ultima data cand ati facut sex in alta parte decat in pat si in aceeasi pozitie?
Ai relatia cu colegul pentru ca te-ai simtit apreciata.Ai gasit in el ce nu gasesti acasa.D-aia se inseala, in general.Vina ca ai inselat este a sotului tau(care mi se pare un pic instabil psihic).Nu ti-a oferit ce ai avut nevoie.
Amantul...ti-a spus ce ai vrut sa auzi.Ia incearca-l daca e de cursa lunga spunandu-i ca iti parasesti sotul si ca te muti cu copilul la el.Vezi ce reactie are si atunci il vei cunoaste cu adevarat.
Am patit-o pe pielea mea.M-am indragostit de prietenul cu beneficii(pentru ca asta ai) si tot eu am suferit and el a disparut fara sa imi dea vreo explicatie.Nu exista femeie si barbat perfect.Doar proiectam noi dorintele si maximizam calitatile si minimizam defectele.Toti avem si calitati si defecte.
Faci cea mai mare porstie daca ramai in casnicie doar pentru copil.Ce lectie ii dai? Ca este ok sa te multumesti cu putin, ca e ok sa fi nefericit.Copii inteleg mai multe si mai bine decat cred parintii.Trebuie sa ii dai mai mult credit copilului.
Divorteaza, chiar daca asta va dura mult si va fi dureros.Mai bine singura si linistita decat cu cineva care stai de convenienta.
Hold your horses.Stai asa. Iubitul de acum te vrea de sotie? In primul rand discutati.Tu vi la pachet cu copilul.Fa-i cunostinta cu el, vezi cum se comporta cu cel mic.
Cat despre sot, va face ca toate visele.Asteapta-te la asta.
Copilului explica-i ca tatal lui va ramane mereu tatal lui si nu il va inlocui nimeni vreodata.Doar pentru ca tu nu te mai intelegi cu sotul tau nu inseamna ca ii vei lua si tatal.

| NataliaRiu explică (pentru dragodana):

Îmi cer scuze, da, am scris de pe telefon. Nu am probleme, in general, cu ortografia. Mulțumesc pentru timp și răspuns. Copilul are in familie doar fericire, are o copilărie foarte frumoasa, deoarece noi menținem atmosfera calma in casa. Soțul meu nu este un bun partener pentru mine, nu repet motivele, dar este un tata foarte bun și copilul îl iubește foarte mult. Amantul meu cunoaște copilul și eu cunosc de la distanță ai săi copii, deoarece locuim in străinătate, dar într-o localitate mica și copiii noștri umbla la fotbal. Eu mulțumesc din suflet tuturor că v-ați implicat cu mesaje, eu asta am avut nevoie, de sfaturi. Desigur că decizia îmi aparține. Voi ieși din grup. Mulțumesc.