| Allxy a întrebat:

Verisoara mea, este casatorita de 15 ani,ani in care a construit si mobilat impreuna cu sotul ei o vila,pe terenul socrilor (parintii sotului).In prezent,sau inrautatit lucrurile intre ei si e posibil sa divorteze (au un copil impreuna),copilul vrea sa ramana in casa cu tatal,acolo e obisnuit. Poate recupera partea ei din casa, bunuri sau bani (are serviciu de 16 ani),nu are dovezi,acte, etc.doar copii de la banca cu imprumuturi pe numele amandorura? Multumesc, o zi buna!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Pe scurt dupa 10 ani de casnicie tot ce au facut se imparte fifty/fifty adica jumate/jumate fara acte si alte probleme.Deci casa construita pe pamantul... oricui se imparte 50/50.Pamantul de sub casa nu se ia in calcul el fiind impozitat anual de proprietar! Asa ca de la pragul usii imobilului pana la perdele/capac WC/pereti/geamuri totul se evalueaza si se imparte la 2. Avand un copil atunci lucrurile se complica daca vrea sa ramana in casa! Deci copilul are 50% din agoniseala parintilor (dupa 18 ani) iar parintii cate 25% fiecare!

Pe scurt cine are/detine copilul primeste 75% dar cu hotarare judecatoreasca/acte/incredintarea minorului daca e cazul/Dupa varsta de 14 ani el poate sa aleaga(cu cine ramane pana la 18) deci nu ai dat date suficiente. Oricum 25% din "avere" trebuie sa-i fie restituita/remunerata intr-un fel(la pace sau notari/avocati care costa oricum).

Acum fie vorba intre noi...care si de ce se cearta mai ales ca au un copil.Socrii sau sotii sau toTi laolalta ca nu mai incap/de ce a adus nora/ginere sau ce a facut unul sau altul!
Parerea mea e ca ar trebui sa se gandeasca si cei care au zis la un moment dar faceti-va casa aici aproape de noi(ajutor la batranete)si cei care au construit-o(pentru cine)
Un consiliu de familie cinstit vorbind care ce si cum /de ce /si de ce nu/poate/sau

ar putea rezolva un conflict care nu supere copilaria unui copilas care nu stie cu ce se mananca democratia chiar daca e dura.

Lasati copiilor copilaria ca dupa aia ...si voi ve-ti ajunge copii!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se ajunge la divort poate cere jumatate din bunurile comune (cele dobandite pe perioada casatoriei). In situatia data va putea cere valoarea a jumatate din vila si bunurile mobile (masina, aparate electrocasnice, mobilier, bani in conturi, etc), daca nu se inteleg sa le imparta in natura, in functie de valoare.
Pentru copilul ramas la tata, daca este de acord sau asa hotaraste instanta, va trebui sa plateasca pensie alimentara, pana la 25% din venitul net lunar.

| express11 a răspuns:

Da.50-50%.copiii nu se pun la partaj.