| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca unii oamenii care au atracție pentru persoane de același sex au trecut prin experiente traumatizante (abuz sexual in copilărie si de aici incertitudinea omului respectiv in legatura cu orientarea sa sexuală, lipsa afecțiuni unui părinte, jigniri si porecle prin care acel copil a fost denigrat, comparat si descris ca fiind altceva decât este- băiat comparat si descris ca fata si fata a fost considerată baiat- baietoasa).
E doar parere mea si sunt constient ca poate fi greșită sau poate fi corecta. Am spus toate aceste lucruri dupa ce am citit diferite articole dar si văzând astfel de cazuri.
Este doar o curiozitate si vreau sa stiu ce părere aveți si voi despre asta.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Marea majoritate a oamenilor, indiferent de orientarea lor sexuala, au trecut prin tipul acesta de experiente traumatizante in copilarie si adolescenta. Fiindca ele sunt foarte frecvente, mai ales la adresa femeilor. Vei gasi foarte putine fete/femei care nu au fost expuse macar unui abuz sexual (gen sa asiste involuntar la masturbarea unui obsedat, etc). Si studiile ne arata ca asta nu influenteaza orientarea sexuala, care este dobandita inca de la nastere. Nu citesti articolele care trebuie, cele cu adevarat stiintifice, bazate pe studii medicale si psihologice cu sute si mii de indivizi, facute de cercetatori adevarati. Cand le vei citi, vei afla ca orientarea sexuala nu este efectul unui stres post-traumatic, nu este o boala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Presupunerea ta este complet GRESITA, ERONATA, fiindca este practic conforma intrutotul cu parerea agaricilor ageamii care sunt majoritari pe acest site. Din nefericire. thinking
,, Majoritatea oamenilor de știință consideră că orientarea sexuală (incluzând homosexualitatea și bisexualitatea) este influențată de planul emoțional, hormonal, factorii biologici și de mediu. Cu alte cuvinte, există o serie de factori care contribuie la formarea orientării sexuale, factori care diferă de la persoană la persoană. Cu toate acestea, homosexualitatea și bisexualitatea nu sunt cauzate de modul în care copilul a fost crescut și educat de către părinți sau de experiențele sexuale cu persoane de același sex, din perioada copilăriei. Deși homosexualitatea sau bisexualitatea nu semnifică o boală mintală sau un comportament anormal, persoanele cu aceste orientări se pot confrunta cu probleme sociale cauzate de lipsa de informare și prejudecățile societății. Studiile genetice au dus și ele la evidențierea unor diferențe înnăscute între heterosexuali și homosexuali. Niklas Långström a cercetat rolul genelor în comportamentul bărbaților gay, examinând orientarea sexuală în cazul perechilor de gemeni adulți. A observat că gemenii identici, care au aceleași gene, au de cele mai multe ori aceeași orientare sexuală, spre deosebire de cei care împart doar jumătate dintre gene, unde probabilitatea de a avea aceeași orientare sexuală este mai redusă.[23] Concluzia la care a ajuns este că 35% din orientarea sexuală se poate atribui influenței genetice, în timp ce restul de 65% sunt urmare a unor factori care încă nu au fost identificați""
https://ro.wikipedia.org/wiki/Orientare_sexual%C4%83 https://adevarul.ro/......index.html
Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Total greșit.

| Andreeush a răspuns:

Fiecare isi traieste viata cum vrea.

| Donsavas a răspuns:

Da,homosexualitatea are si ea cauzele ei,orice efect are o cauza. Însă nu ar trebui considerată o boala,asta dacă nu te deranjează si eventual nu e,asa cum ai spus tu,efectul stresului post traumatic. Totusi,sunt putine cazurile in care copiii ajung homosexuali la maturitate din cauza abuzurilor. Este pur si simplu o orientare,adică o alegere persoanala,în funcție si de confort. Nu te pune nimeni sa ai relații cu același sex,deci e clar ca tu alegi asta. Acum ca ajungi sa simti, asta tine de gândirea ta pe care o ai fata de sexul tau. Dacă ție îți plac bărbații, înseamnă că ai o parere foarte buna despre ei si ca acorzi prea multa atentie corpului lor. E si normal sa iti placa. Apoi, datorită plăcerii, alegi sa ai contacte homosexuale.

| Emma30555 a răspuns:

Eu din câte știu nu este adevărat, și unele animale au comportament homosexual, oare cum se explica? Probabil exista persoane confuze, dar cred ca majoritatea sunt asa fără motive

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai degrabă greșita decât corecta.
Abuzurile nu te fac sa fii atras de același sex.

| Șurubelniță a răspuns:

Ce zici e adevărat. De asemenea unii devin homosexuali după repetate experiențe heterosexuale nereușite.

| TheWisest a răspuns:

Si eu am fost abuzat sexual cand era mic si cu toate astea nu am devenit homosexual. Multumesc.