| denisat96 a întrebat:

Bună seara, am și eu o întrebare, am avut un act sexual acum 3 săptămâni protejat, doar că mi-a întârziat menstruația 8 zile, îmi vine să urinez des si mai am cate o dată crampe, se poate sa fi rămas gravida? țin să menționez că am făcut și un test acum o săptămână și a ieșit negativ

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca sexul a fost protejat de la cap la coada, fara sa va jucati deloc fara prezervativ, atuncineste imposibil sa fi ramas gravida.
In ce priveste testul de sarcina, cel facut acum 1 saptamana este inutil si eronat, fiindca a fost facut la numai 2 saptamani dupa sex, deci cu mult timp inainte ca hormonul gravidiei sa poata apare la analize.

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| dullcat a răspuns:

Buna.Testul de sarcina e recomandat sa se faca la 7-10 zile de la intarzierea menstruatiei pentru un rezultat concludent.Tu l-ai facut cam prea devreme, chiar daca pe ambalaj scrie ca se poate si la o zi.

| Robert2526 a răspuns:

Nu se poate sa ramai insarcinata in acest mod, poti sta linistita si asteapta sa iti vina menstruatia