| lucilucica a întrebat:

am si eu o intrebare. cum iti dai seama daca ai ovulatie sau nu? simti ceva, te doare ceva daca nu ai ovulatie?

Răspuns Câştigător
| poliana a răspuns:

Depinde de organismul fiecaruia dar la 10 zile de cand ti-a venit iclu ar trebui sa simti un usor disconfort (pe mine ma doare putin ca si cum ar trebui sa-ti vina ciclu)dar daca iti temp intravaginal timp de 2 luni vei obs ca in a 10 zi a ciclului temp trebuie sa urce de ex.de la 37 la 37 cu 6

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Unele femei simt la ovulatie o mica durere sau jena intr-o parte, in abdomenul inferior, cam in ziua a 12 de la prima zi de sangerare. Ca sa stii sigur, exista niste teste de ovulatie la farmacie. Se fac din urina de dimineata si sunt destul de fidele.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Daca iti iei temperatura in fiecare zi vei observa o crestere a temperaturii obisnuite (dar asta e influentata si de tigari si alcool - daca consumi)... Si... poti observa o altfel de secretie vaginala... Una care ajuta spermatozoizii sa ajunga la ovul si sa-l fecundeze... Si colul uterin este diferit. Nu este obligatoriu sa te doara ceva. Trebuie sa-ti cunosti/inveti organismul. A... Si se poate intampla sa ai un "apetit" crescut in perioada aia.

assiris
| assiris a răspuns:

Gaina cind este la ovulatie cotcodaceste dupa care scapa oul :p

| bismark65 a răspuns:

Daca stai pe cuib si ai facut un ou inseamna ca ai avut ovulatie

| jani a răspuns:

Treaba asta e tare delicata as putea sa-ti raspund dar nu ma lasa inima.Stii de ce? ...Ca nu pot sa ma gandesc la asta.Stii ...sunt tare preocupat cu a da comenzi inimi mele ca sa bata.Ca daca nu atuncea se opreste...Si am mai si mancat si trebuie sa fiu atent sa am digestie normala trebuie sa fac in asa fel incat sa fie produs destul acid si sa se contracte si muschi de la stomac.Si mai trebuie sa fiu atenti si la globulele rosii din sange ca sa transporte destul oxigen.Asa cred ca se intampla in corpul fiecarui om NU?

| mioara a răspuns:

Www. sfaul medicului.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
La un ciclu menstrual regulat de 28 de zile, ovulația începe din ziua a 7-a și se termină în ziua a 21-a.
Ovulația este în perioada cuprinsă în intervalul14-21 de zile.
Apogeul se atinge în zilele de 14-15-16 ale ciclului menstrual.
Prezența glerei cervicale te anunță ca începe perioada de ovulație (are aspect de albuș de ou).
Cu cât este mai consistentă cu atât ovulația este mai puternică.
Sănătate.
Pa, pa.

| happynela a răspuns:

Nu doare si nu se simte