| AndraaaaAndreeaa a întrebat:

As vrea sa ma lamuriti in legatura cu ceva.
Acum o saptamana ( sambata s-a facut o saptamana ) am facut dragoste cu iubitul meu neprotejat. Ideea insa e ca nu stiu daca si-a dat drumu si in mine dar asta cred. De atunci am toate simptomele de gravida. In ziua cand m-am culcat cu el mai erau 8 zile pana la menstruatie mie insa mi-a venit dupa vreo 3 zile de la concepere. M-a tinut vreo 3 zile. Intrebarea mea este : sunt sanse sa fiu insarcinata? Marturisesc ca nu imi doresc si maine vreau sa imi fac test cam 11 zile au trecut de atunci. Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Cel mai bine e sa faci un test, cum ai zis si tu, cam dupa doua saptamani de la concepere. Sanse bineinteles ca sunt sa fii insarcinata...

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Testul se face dupa 3 saptamani de la sex, iar daca ti-a venit menstruatia nu ramai bortoasa. mai bine folositi prezervativul data viitoare, asa scapi de stres, e pacat sa ramai insarcinata iar copilul sa iti distruga viitorul pentru cateva minute de placere

| corbulalbrosu a răspuns:

In ultimele 7-8 zile ale ciclului menstrual nu se poate forma o sarcina deoarece teoretic probabilitatea de a se produce asa ceva este mai mica de 5%. In cazul tau se pare ca sexul a avut loc cu 3 zile inainte de menstruatie deci cu atat mai mica este posibilitatea de a se forma o sarcina deoarece pur si simplu nu exista timpul suficient necesar realizarii nidatiei. In cazul in care ultima menstruatie poate fi comparata cu menstruatiile anterioare cu privire la modul de manifestare inseamna ca nu sunt sanse, nu exista posibilitatea de a exista o sarcina in uterul tau deoarece se considera ca intotdeauna menstruatia ofera aceasta garantie. In mod normal nu poti fi insarcinata. Pentru linistea ta sufleteasca si eliminarea stresului poti sa faci un test de sarcina, insa doar pe bara unei analize de sange deoarece au trecut minim 10 zile de la data sexului. Este analiza cea mai precisa al carui rezultat nu trebuie repetat si de asemenea nu poate fi interpretat. Testul de sarcina pe baza urinei al carui rezultat sa poata fi considerat corect/valid se poate face doar dupa trecerea a minim 21 de zile de la data sexului si trebuie comfirmat printrun al doilea test efectuat dupa 4-5 zile. Multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

Atunci cand faci sex neprotejat, intotdeauna te poti astepta la o sarcina. Deci, si acum. Testul se face dupa 21 de zile de la data distractiei.

| sofisis a răspuns:

Esti total pe dinafara cu tot ceea ce inseamna sex si conceptie.
Daca un barbat isi da drumul in tine NU ai cum sa nu simti. Ma refer daca ejaculeaza propriu-zis.
Daca scapa pur si simplu sperma...asta oricum li se intampla la foarte multi barbati fara ca ei insisi sa sesizeze.
Simptomele de sarcina, daca apar, apar dupa minim 5-6 saptamani de la data conceperii..deci tot ce simti tu dupa 8 zile e PURA PARANOIA!
Asta totusi nu inseamna ca nu exista riscul ca tu sa fii ramas gravida avand in vedere ca ai facut sex NEPROTEJAT... ceea ce nu se face decat atunci cand iti doresti un copil sau cand sti intr-un cuplu stabil in care aparitia chiar si neplanificata a unui copil nu reprezinta o problema!
Concluzii:
1.NU ai cum sa ai simptome de sarcina dupa atat de putin timp
2. Menstruatia nu prezinta dereglari atat de mari incat sa iti faci probleme ca de ce a venit mai devreme.
3. Exista risc sa ramai insarcinata.
4. Testul de sarcina daca il faci mai devreme de 21 de zile e IRELEVANT!

| peperonies a răspuns:

Da

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Erai in perioada fertila, sunt sanse sa fii ramas insarcinata.Fa test

| MrLucas a răspuns:

Sunt dar minime, fa testul acela si vei sti sigur!

| Burlacu006 a răspuns:

Vai deci jur ca m-am scarbit de intrebarile de genu asta.Da cumparativa in **** mea un prezervativ.va fu*eti si dupa veniti aici si ne intrebati daca puteti sa ramaneti insarcinate, da ce **** mea suntem doctori?

| niki1003 a răspuns:

Cel mai bine e sa faci un test iar daca nu esti sigura poti sa te duci la ginecolog.