| AdelaElena88 a întrebat:

Bună seara! Care este diferența pentru un bărbat dintre curva și prostituata? Pe ce criteriu se bazeaza cand fac astfel de afirmatii? Dar cand spun ca o tipa e usuratica? Întreb pentru ca am tot auzit : asta nu mai e virgina, e curva; Nu ai auzit, a făcut o cu iubitul ei, e curva și asa mai departe. Pentru mine personal curva și prostituata înseamnă același lucru; De ce femeile care fac sex sunt catalogate drept curve, iar de bărbați nu zice nimeni nimic? Mi-aș dori sa nu găsesc răspunsuri de genul : femeia nu e egala cu bărbatul sau pentru ca asa a fost dintotdeauna.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Curva, prostituata, tarfa - sunt sinonime si insemnand acelasi lucru: femeie necistita, pacat trupesc, destrabalare.
Lumea este ipocrita, condamna femeia care s-a culcat cu barbatul inainte de casatorie si nu mai este virgina, numind-o curva, tarfa sau prostituata, cand este acelasi lucru si cu barbatul, care se culca cu mai multe femei.
Dar nu poti sa ai pretentie la un om cu inteligenta medie, educatie sumara si ochelari de cal, sa inteleaga ca este acelasi lucru, in final, amandoi ar trebui sa fie numiti curvari, cand de fapt, sau doi oameni simplii, care sunt libertini in gandire si in stil de viata.
Femeia este egala cu barbatul in toate drepturile si se poate bucura de sex liber, la fel cum o face si barbatul.
Ce naiba, traim in 2016 totusi, lumea nu mai traieste demult cu capul in traista, normal ca avem sexe diferite, procreem diferit si avem puteri diferite, dar suntem egali in drepturi!
Femeia a fost dintotdeauna egala cu barbatul, si barbatii inteligenti au tratat-o cum se cuvinte, doar mitocanii, iprocritii si limitatii au preferat sa domine o femeie, stiind ca-i slaba fizic, au incercat sa o domine fizic, desii, intelectual s-a dovedit ca femeia este la fel de desteapta ca si barbatul.
Avem oameni de stiinta femei, doctori docenti, in politica au ajuns, la putere sunt, pana si la conducerea unui regat enorm este o femeie, precum regina Elisabeta a Marii Britanii.
Nu mai puneti barbatii pe un piedestal, pentru ca ne sunt stapani sau superiori, ne sunt egali, chiar daca sunt construiti fizic mai puternic ca noi.

| Drimmero a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici femeia nu ne este superioara, eu vad intre barbat si femeie un echilibru, barbatul are forta si femeia are uneori ratiunea de partea ei si agilitatea si stie sa speculeze. Echilibru fara de care nu putem trai, un echilibru care ajuta natura si biologia prin reproducere!

| AdelaElena88 explică (pentru Drimmero):

Sunt total de acord, nu consider ca o femeie este superioara unui barbat si nici invers. Insa, am observat ca inca mai exista multi oameni cu mentalitate aceea de " Moromete" in ziua de azi.

| Drimmero a răspuns (pentru AdelaElena88):

Cat de barbat sunt eu, nu pot sa-i iau din merite unei femei, iubesc femeia si mai important. o femeie mi-a dat mie viata si m-a crescut, cum as putea sa denigrez acest aspect? Este pacat pentru ca femeia a trebuit sa se lupte pentru acele drepturi pentru ca nu le-a avut din prima. Femeia chiar se pricepe pe mai multe domenii,, asta ma bucura la nebunie/

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt de acord cu egalitatea intre sexe dar nu si cu dreptul femeilor de a fi la putere. Uita-te la angela merkel cum a adus milioane de periculosi in europa pe deasupra si colorati si foarte urati ca natie. Crede-ma sunteti mai slabe la minte decat barbatii nu numai la forta. Ma refer in general cand spun asta. Nu caut sa ma contrazic cu tine dar asta e adevarul si nu cauta sa ma compari cu acestia care i-ai pus in comentariul tau mitocanii, iprocritii si limitatii ca nu vei avea dreptate probabil niciodata. S-a dovedit clar aceste lucruri ca barbatii au un intelect peste cel al femeilor si daca vreodata se va schimba liderul... va fi in alte galaxii unde creierul femeilor este mai inteligent sau poate peste foarte multi ani in galaxia noastra

18 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Femeia a tot fost desconsiderata,, pentru voi fetele e o rusine sa faceti sex, in mentalitatea unora, dar noi barbatii nu patim nimic daca zburam din floare in floare. O fata care face sex dupa bunul plac nu se poate compara cu o traseista care o face pe bani, asta este parerea mea. Pur si simplu, fata aia e libertina, o face pentru placere, in timp ce traseista o face pe bani si pentru paine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostituata e femeia care face sex pe bani, curva e femeia care are iubit sau sot si face sex cu altul.

| Xelon a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-ai luat vorbele din gura laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xelon):

Ma mir ca mai e cineva care gandeste la fel. Ma ia durerea de cap la ce raspunsuri vad mai sus.

| Xelon a răspuns (pentru anonim_4396):

Un lucru e cert: bunica Gretta este o feminista convinsa laughing laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xelon):

Am vazut ca are probleme cu subiectul "egalitate" laughing. Desigur ca e vina barbatilor ca ridica pe "piedistal" alti barbati, nu a femeilor din trecut ca erau praf si nu stiau sa se impuna.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Pentru ca barbatul inteapa cu facaletul... femeia doar primeste facaletul... de aceea e curva. Daca primeste de la mai multi automat e curva dar nu si prostituata. Curva nu o face pentru bani mereu pe cand prostituata da. Nu poti sa pui o femeie sa faca sex cu 5 intr-o zi si sa o numesti prostituata pentru ca nu a incasat bani dar curva poti sa o faci oricand ai intees ideea?

| AdelaElena88 explică (pentru CatalinVictor1985):

Ok, inteleg ideea, dar nu inteleg de ce o femeie este intodeuna judecata daca alege sa faca sex, relatia poate se destrama si este automat numita curva, pe cand nimeni nu vorbeste despre asa ceva in cazul unui barbat.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru AdelaElena88):

Vine de la faptul ca barbatul impunge si femeia primeste dar nu am voie sa explic aici mai porcos ca sa intelegi dar are logica acel cuvant. La barbati exista fustangii sau afemeiati ori curvari si curva doar daca e pe invers adica tarfa masculina, gay, poponar etc

| AdelaElena88 explică (pentru CatalinVictor1985):

Da stiu la ce te referi, insa nu ti se pare nedrept? Pana la urma si eu ca femeie iubesc cum iubesti tu, ca barbat. ( uneori poate chiar si un pic mai profund). Eu cred ca daca alegi sa fii abstinent din punct de vedere sexual, nu ar trebuie sa fii vazut nici " ca pe un Dumnezeu", sau vreun ciudat/puritan, ci ar trebui sa reprezinte o alegere proprie ce trebuie respectata, ca de altfel si alegerea activitatii sexuale. Nu vad de ce o femeie este mai putin valoroasa daca face sex cu cel pe care il iubeste.

| AdelaElena88 explică (pentru CatalinVictor1985):

Iar cel pe care l-a cosniderat "alesul" sa nu fie de fapt, acela.

| AdelaElena88 explică (pentru CatalinVictor1985):

Considerat*

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru AdelaElena88):

Nu zice nimeni sa nu faci sex cu prietenul dar daca ajungi sa faci sex azi cu un prieten maine cu altul atunci este o problema. Pentru ca intotdeauna populatia a interpretat acest caz in acelasi mod esti facuta direct curva. Dar daca faci azi sex cu unul si maine cu altul nu te face prostituata dar decazi in ochii majoritatii populatiei. Si barbatii iubesc si ei sufera unii chiar enorm dar daca stau si ma gandesc cred ca aceste cuvinte au fost inventate tot de acesti propovaduitori de pe timpuri care sa faca lumea sa nu fie destrabalata si sa fie credincioasa fata de cel cu care a facut nunta. Si in timp toate femeile care erau destrabalate erau numite cu apelativele respective curva, prostituata unde era cazul. Si americanii spun la curva bi-tch si la prostituata wh-ore deci astea sunt diferentele intre ele si oamenii din trecut propovaduitorii(actualii preoti catolici si ortodocsi) sunt vinovati de apelativele respective

| Mark2012012 a răspuns:

Curva, s-ar culca cu oricine fara bani. Prostituata, nu o face de placere, ci doar pentru bani, de multe ori ii este scarba de ceea ce face.