| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Este prima dată când pun și eu o întrebare aici, şi vă cer ajutorul. Dar nu știu ce să mai fac. Vreau să încep prin a spune ca am o relație de 3 ani jumate cu un băiat.El este mai mereu plecat în afară,cu munca.Dar de ceva timp,totul s-a schimbat. Nu mai e,el. Este indiferent cu mine,mereu țipă la mine,caută motive de ceartă, și mereu mă consideră aia vinovată. Atunci când ne mai certăm și ajungem să ne despărțim din cauza banilor (de când e plecat, banii l.au schimbat foarte mult),chiar dacă el e vinovat e atât de orgolios că nici nu mă caută. Țin să cred că ori are pe alta,ori nu mai mă iubește, ori e în stare să aleagă banii decât relația noastră. Dacă eu nu.l caut, el nu.mi dă niciun semn. M.am săturat de atâtea certuri. Am tot discutat cu el, dar degeaba. Văd că nu.i mai pasă de mine. M.am săturat să trag singură de relația asta,nu mai mă simt deloc fericită. Înainte era pâinea lui Dumnezeu. Dar cu toate astea îl iubesc mult, si n.aș vrea să se sfârșească relația noastră. Aveam planuri să ne mutăm împreună, nu vreau să rămână niște vise ne îndeplinite. Am nevoie de sfaturi din partea voastră. Ce aș putea face?

13 răspunsuri:
| Dună_Alex_1995 a răspuns:

Buna
Nu il mai cauta! Stiu ca o sa iti fie greu nu il mai cauta deloc lasa l pe el sa te caute! Daca te iubeste te va cauta el daca nu inseamna ca nu te merita cauta ceva mai bun.Fi fericita!

| Denisa_Alexandra_2001 a răspuns:

Poate să-i dai un timp să aș pune gandurile in ordine.
Poate trece printr-o perioada mai grea ai incercat să comunici cu el să-l intrebi de ce are comportamentul respectiv? Și nu cred că are pe altcineva ca-ti dadea cu jet probabil trece printr-o perioada grea.
Și in legatură cu bani e normal pentru un barbat să vrea mai mult să aș facă un viitor cu ei. Și nu cred că ar alege bani in locul tău că daca-i un barbat matur e constient că-i trebuie si afectiune.
E stupid să-l pui să aleaga intre tine si bani pentru că de amandouă ai nevoie să ai o viata cat de cat okei.
Si de iubire dar si de bani.

Daca-l presezi prea tare e normal să se enerveze.
Pune si tu putina indiferentă si poate aș schimba atitudinea tu singură ai spus că-i orgolios.
Comunicarea e cea mai importanta deci comunica.

Și poate asta are de gand să muncească si să faceti o familie impreuna nu trage concluzii fară un fapt concret.

| AndCat26 a răspuns (pentru Denisa_Alexandra_2001):

Nu il presez cu nimic, si comunic mereu cu el. Nu l.am pus sa aleaga intre mine si bani, pentru ca el a plecat acolo pentru noi ca sa realizam ceva. Cand am spus ca l.au schimbat banii m.am referit ca e numai pentru el si de cel de langa el nu.i mai pasa. Adica a ajuns sa se comporte asa cu mine, pentru ca stie ca acum e cat de cat realizat si are bani, poate sa.si gaseasca oricand pe alta.Si inainte nu era orgolios. Adica inainte daca gresea isi recunoastea greseala. Acum daca greseste, tot eu trebuie sa ma.intorc la el happy

| Stephanie20 a răspuns:

Sfatul meu in aceasta situatie este totusi ca la urmatoarea certa sa l lasi asa. Sa vezi ca poate, poate o sa te caute. Treaba este destul de complicata, aar trebuii sa il intelegi totusi daca spui ca banii-s o problme. Gandeste-te ca bun o sa va mutati impreuna, dupa o sa vina 'viata de familie' poate se gandeste deja departe, din ce o sa traiti, cum. Intelege-l si discuta cu el. Daca nu merge uita-l, desi pare greu dar daca era sa fie era.
Succes si toate cele bune!

| AndCat26 a răspuns (pentru Stephanie20):

Noi nu ne certam din cauza lipsei banilor. Ne certam pentru ca vazandu.se cu prea multi bani, asta l.a facut sa se schimbe si sa uite de unde a plecat.

| Stephanie20 a răspuns (pentru AndCat26):

Acum am inteles. Scuze, n-am inteles asa bine mesajul. In cazul asta ar trebui sa ai o discutie foarte serioasa, la modul cel mai ridicat. Trebuia sa aiba in vedere unele lucruri. Daca nu merge, uita-l stiu ca pare greu si imposibil dar...dar... oricum Success

| LoveSleep a răspuns:

Atâtea drame inutile. Nu pricep de ce toți oamenii încearcă să scoată ceva bun dintr-o situație de. De ce mai vorbești cu el? E clar că nu-i mai pasă de tine. Încerci să faci lucrurile să meargă când vezi că amândoi vreți asta. Dacă el nu e interesat, o lași baltă. Îți pierzi timpul cu un gunoi ca el. E arogant că are bani și probabil crede că oricând poate găsi ceva mai bun, dar nu are **** să o termine cu tine, te păstrează pentru asigurare.
Probabil când erai mică ai visat să fii cântăreață, sau orice altceva ce nu ești acum. Sunt vise neîndeplinite, nu? Ai murit? Nu. N-o să mori nici acum.

| GL757W a răspuns:

Prea multa folozofie, simplu, il parasesti si iti vezi de viata ta, Nu inteleg unde este problema sau care este motivul pentru care tu atarni in relatie.

| Ririru a răspuns:

Buna,

Ce simte si ce se afla in mintea lui stie doar el, ceva ce am invatat din experienta este sa incerc sa nu-mi mai bat capul asa mult. Dupa multe convorbiri cu cunostintele mele baieti, am ajuns la concluzia ca asa sunt ei construiti, li se ïa. Sau doar au impresia ca li se ia.

Anyway, daca ai incercat sa vorbesti cu el si nimic, comporta-te la fel ca el. Daca intr-o saptamana, doua, nu se schimba nimic e clar ca tu si el nu mai sunteti pe acceasi lungime de unda si ar trebui sa va opriti.

De obicei, o astfel de,, pauza'' ii face pe multi sa realizeze anumite chestii, poate sa fie si cazul tau. Nu trebuie sa punem raul in fata mereu, poate munceste prea mult, desi intra-devar, banul schimba omul.
Tu comporta-te ca el o perioada, vezi ce si cum. Multa bafta!

| kandaraki a răspuns:

Buna! pentru acest chin? mai sunt baieti pe lumea asta!

| RAY a răspuns:

Viata trece indiferent de ce alegeri faci doar ca timpul trece si vei regreta asta mai tarziu, de ce nu mergi la el? daca vezi ca nu-i pasa lasa-l si asta dar voua dragele mele va plac dramele, femeia traieste din suferinta, suferinta este ceea ce defineste pshiologia feminima, il iubesti pentru ca e nepasator pentru ca causeza suferinta

| Roliii a răspuns:

Pentru ca el sta departe de tine el s-a dezobisnuit de tine,dar nu-i sigur ca banii l-au schimbat, ci poate ca sistemele bolnave din strainatate, si eu stau in Anglia care se zice doar ca-i "democrata si corecta" si stiu cum e, dar daca el se lasa influentat e mare bou,, in schimb mi l-ai descris pe el dar pe tine nu

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil are pe altcineva si nu stie cum sa-ti spuna, ca atare, iti cauta nod in papusa si vina, ca sa provoace scandal si sa va despartiti.
Sansele sa va mutati impreuna s-au redus la zero, dupa cum decurge relatia voatsra, cel mai probabil este deja mutat cu o alta.