| AlecsandraIon a întrebat:

Sunt in a 6 a zi de anticonceptionale Yasmin. Intrebarea mea este: pot intretire relatii sexuale neprotejate si sa ma feresc de aparitia unui bebe? Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ti-ai administrat prima pastila din prima zi de menstruatie protectia a fost asigurata din prima clipa. In cazul in care prima pastila ti-ai administrato in oricare alta zi decat prima zi de menstruatie atunci in primele 7 zile va trebui folosita si o alta metoda de protectie.Protectia se va instalea din ziua a 8-a aciclului.Deci raspunsul nu poate fi dat deoarece nu ai precizat in ce zi a ciclului menstrual ti-ai inceput administrarea primei pastile AC.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care nu esti la prima administrare, adica ai utilizat AC Yasmin si in lunile anterioare/trecute atunci poti sa intretii relatii sexuale fara nicio restrictie chiar si astazi indiferent daca administrarea primei pastile a coincis sau nu cu prima zi de menstruatie.