| Butucel a întrebat:

Buna seara TPU!

Ma cunosc cu o fata de cand suntem mici...

Imi place foarte mult de ea...este simpatica tare.

Problema este la mine, sunt mai timid de felul meu.

Cum o abordez sa ii pot spune ce simt?happy...

Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| ŞtefanaTCK a răspuns:

Lasa timiditatea la o parte. big grin
Fi increzator in tine, priveste-o in ochi si lasa-ti inima sa vorbeasca. day dreaming
Multa bafta!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pai daca tot va cunoasteti deja primul pas este facut.Intra in vorba cu ea si printre altele spune-i si asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici ne ascunzi ceva, daca te-ai cunoaste cu ea de cand esti mic ( cate de mic? ) de ce mai exista timiditate, cati ani aveti?

| adriang95 a răspuns:

Doar o cunosti sau sunteti prieteni buni?
Daca e prima varianta ai o sansa cu ea, dar doar daca actionezi simplu. Primul fel prin care scapi de timiditate este sa nu mai intrebi tot timpul "de ce?" ci mai degraba "de ce nu?". Stiu, e greu, dar incet incet iti vei forma deprinderile si vei scapa de asta. Daca nu faci nimic, asta te va chinui si mai mult si risti sa te auzim la stirile de la ora 5.
Daca este al doilea caz (adica sunteti prieteni de mult timp)... ei bine e cam complicat pentru ca trebuie sa iesi din cercul prietenilor (impropriu spus), iar pentru asta e nevoie de ceva curaj, de ceva riscuri asumate si de OO... Pentru ca asta defineste un barbat adevarat: abilitatea de a-ti folosi OOle la mai mult decat sa atarne. (incearca sa nu fii un nesabuit, si nu uita sa gandesti rapid miscarea pe care o faci, dar, din nou, nu analiza fiecare pas - pentru asta sunt programatorii - ci fa tot deodata).
Pentru mai mult ajutor (si mai specific) cauta-ma pe PM

| Boska_Andreea_Claudia_1975 a răspuns:

Pai spune-i si simti si poate si ea simte la fel daca nu....pai sunt o gramada de fete pe lume!

| Bianca0019 a răspuns:

Timiditatea este ca un lant, in astfel de situatii. Elimina acest cuvant din vocabular, e primul pas. Apropie-te de ea prieteneste, pentru a va cunoaste mai bine. Fii sincer, zi-i chiar si ce ai mancat ieri seara, fara a evita pentru a "nu scadea in ochii ei". Detaliile au cel mai important rol. Sun-o si invit-o pur si simplu in mall, cu explica-i ca iti cauti...o camasa/ tricou/ cadou pentru cineva. Invit-o intr-un local, la o cofetarie. Vorbiti de trecut, de cat de naivi erati fiind copii mici si cat de mult v-ati maturizat de atunci. Iesi cu ea des, iar ea isi va da seama ca o placi. Nu te lua dupa "sarutul de la prima intalnire bla bla bla". Cand va veni timpul...pur si simplu veti sti. Pana atunci trebuie sa va descoperiti noutatile, desi va cunoasteti. Daca sunteti mai apropiati, invit-o sa faceti impreuna clatite. Orice idee s-o imparti cu ea, iar ea iti va spune opinia, astfel veti ajunge sa va descoperiti reactiile la nivel mai inalt de "doar prieteni". Mult succes!