| nusunteu00 a întrebat:

Buna seara! Vin sa îmi spun "of-ul", pe acest site in speranța ca ma va ajuta cineva. Deci, sa o luam cu începutul: in data de 1 Ianuarie am avut un contact sexual neprotejat, însă fără ejaculare. După 36 de ore am luat pastila de a doua zi, Postinor, pentru ca îmi era foarte teama de acel lichid preseminal. După 6 zile de la luarea pastilei, am avut sângerări care au durat 4 zile, din 8 Ianuarie pana in 11 Ianuarie și din câte am observat eu, a semănat cu o menstruație as putea spune și din punct de vedere cantitativ și din punct de vedere al durerii, dar și al culorii. Din 11 Ianuarie, eu nu am mai avut ciclu menstrual deloc și chiar nu știu de ce. Am făcut un test de sarcina după 6 zile de la întârzierea ciclului menstrual (care trebuia sa vina in 22-23), care mi-a arătat o liniuța, adică negativ. Am fost urmatoarea zi și la ginecolog, unde mi-a făcut ecograf și mi-a zis ca nu sunt însărcinată. Însă, de ce nu îmi vine? E a doua luna când nu vine și ma stresez foarte tare...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Uneori ca urmare a folosirii acelor pastile nenorocite de a 2-a zi si mai ales atunci cand sunt administrate si in mod absolut INUTIL si FARA ROST, toata activitate hormonala din organismul respectivelor femei poate fi : mai putin, mai mult, afectat, insa se poate intampla uneori ca dereglarea sa fie foarte grava/severa si in acele cazuri urmatoarea sangerare menstruala poate fi amanata pe o perioada care poate fi si de mai multe luni chiar si de 3-6 luni in cazuri exceptionale.
Totul depinde de modul si de viteza cu care organismul reuseste sa elimine cantitatea imensa de hormoni sintetici proveniti din acea ''bomba hormonala'' nenorocita si blestemata, pe care ai folosit-o cu totul IRESPONSABIL. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

-- Categoric NU ai fost nici prin apropierea perioadei fertile in data de 1 Ianuarie, fiindca perioada fertila ar fi urmat sa inceapa prin data de 5 - 6 Ianuarie, iar OVULATIA prin data de 8 - 9.
-- Sangerarea care a pornit dupa trecerea a 6 zile de la data in care a fost folosita pastila contraceptiva, a reprezentat un efect advers ca urmare a procesului de aparare a organismului fata de invazia de hormoni care au ajuns in organism si au inceput sa deregleze activitatea hormonala. Prin acea sangerare organismul femeii spera si incearca sa elimine o cat mai mare cantitate de hormoni. In concluzie trebuie sa stii si sa intelegi ca acea sangerare in niciun caz NU a reprezentat o sangerare menstruala ci una de aparare. Multa sanatate!

| nusunteu00 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci șansele ca eu sa fiu însărcinată sunt nule, sa înțeleg? Bine m-am gândit eu ca aceea nu e menstruație ceea ce s-a întâmplat in data de 8, însă ma sperie și mai tare gândul ca e posibil sa nu apara nici in 22-23 luna aceasta... am citit pe internet cum ca urmatoarea menstruație apare după 25-30 de zile de la acea sângerare, însă au trecut mai bine de 30 de zile, și nimic.

| Floridori a răspuns:

Daca ai avut menstruatie in ianuarie, nu inteleg cum ai calculat ca este a doua luna in care nu iti vine pentru ca daca nu iti vine, asta ar fi prima luna de amenoree.

In alta ordine de idei, pastila de a doua zi este o bomba hormonala cu hormoni sintetici care poate deregla activitatea hormonala si inclusiv ciclul menstrual.
In afara faptului ca cel mai sigur ai luat aceasta pastila absolut degeaba...
Pastila de a doua zi trebuie luata numai si numai in caz de urgenta si ca ultim recurs, nu asa pentru ca existau sanse de 1% ca lichidul preejaculator sa contina spermatozoizi.In plus, pentru a se forma sarcina, trebuie sa fii in perioada fertila.Nu poti ramane insarcinata in orice perioada a ciclului menstrual chiar daca ajunge o galeata de sperma in vaginul tau.Desigur ca aici am exagerat doar pentru a contura mai bine ideea.

Poti doar sa speri ca aceasta dereglare nu va fi una care va avea o durata prea lunga sau si mai rau, permanenta...

| nusunteu00 explică (pentru Floridori):

Deci zici ca ar fi o posibila dereglare a ciclului menstrual? Am un ciclu regulat zic eu, tot timpul venea la timp, eventual mai avea o zi, doua întârziere din diferite motive. Mi-a început ciclul menstrual in data de 23 Decembrie, iar in data de 27 Decembrie s-a încheiat. Sper sa nu ma insel, însă nu eram in perioada fertila, după calculele mele. Posibil sa întârzie și din cauza stresului pe care l-am mâncat, dar și din cauza pastilei?

| Floridori a răspuns (pentru nusunteu00):

Numai daca ciclul tau menstrual ar avea lungimea extrema de doar 21-23 zile ai fi avut sansa sa fii in perioada fertila pe 1 ianuarie.
Deci cel mai probabil NU erai in perioada fertila.
Perioada fertila se calculeaza in functie de lungimea ciclului menstrual, acesta fiind pentru majoritatea femeilor intre 28 si 35 zile.
Daca nu erai in perioada fertila ai luat absolut degeaba si in mod iresponsabil pastila de a doua zi.

Diferente de +/- 2 zile fata de ciclurile anterioare sunt normale.
Tot ceea ce poti face este sa astepti sa iti vina si sa iti monitorizezi menstruatiile urmatoare.
In mod clar, pastila de a doua zi poate deregla activitatea hormonala.

| nusunteu00 explică (pentru Floridori):

Îți mulțumesc frumos! Sper sa fie doar asa și sa ma fii stresat degeaba. Nici pentru bac sa învăț nu reușesc, ca tot la asta îmi sta capul.

| Floridori a răspuns (pentru nusunteu00):

Cu mare drag! Sper sa revina totul la normal curand!

| nusunteu00 explică (pentru Floridori):

Și eu sper! Nu mai pot trai cu stresul acesta laughing), am început sa iau și medicamente de stres

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina acum nu cred ca mai exista, dar, pastila de a 2 zi iti va face mari probleme pe viitor, cu dereglari ale menstruatiei.

Sfat : Folosiți prezervativul data viitoare, corect, și de fiecare data!

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Probabil de la raceala sau de la stres

| nusunteu00 explică:

Status: mi-a venit menstruația azi.