| Ofiintă a întrebat:

Buna,

Stie cineva o explicatie logica pentru sentimentul de "indragosteala".
De ce se indragosteste un om? De ce tocmai de persoana x?
Atractia fizica are vreo legatura cu iubirea?

Răspuns Câştigător
| irinnnnnaaaaaa a răspuns:

Buna happy. Noi oamenii suntem atrasi de frumos. Pentru fiecare in parte termenul " frumos " are o definitie diferita. Noi suntem facuti din dragoste si la randul nostru cautam dragostea, cautam sa fim iubiti, avem asta in sange ..asa ne-am nascut. Se spune ca oamenii s-au nascut pe jumate, adica Dumnezeu cand ne-a "planificat" nu ne-a dat tot de ceea ce avem nevoie ca sa fim fericiti asa, singuri... ci a facut in asa fel incat ca prima jumatate sa aiba unele defecte si calitati iar cealalta jumatate sa aiba restul de defecte si calitati. Noi umblam o viata intreaga dupa acea jumatate. unii o gasesc, altii.
De ce ne indragostim? Unii se "indragostesc" pentru ca asa e la moda, iar altii se indragostesc pentru ca simt nevoia de o persoana langa ei.
De ce de x? Pai pentru ca ne atrage cu ceva, pentru ca ni se pare noua ca suntem la fel, cel putin asa cred eu.
Atractia fizica ( pentru unii ) are poate cel mai important rol in a ne indragosti. Cum am zis mai sus, ne indragostim de frumos. De la atractie fizica incepe totul. Incepem o relatie, iar pe parcurs vine si iubirea. Deci, in mod direct atractia nu are legatura cu iubirea. Timpul are legatura.
Asta a fost parerea mea. Sper ca poate te-am mai lamurit eu putin.

| RAY a răspuns (pentru irinnnnnaaaaaa):

Da irina suntem atrasi de frumos,dar nu asta explica de ce suntem atrasi de cei frumos,creierul elibereaza dopamina hormonul fericiri cand vedem o fata frumoasa simetrica, se pare ca suntem programati genetic sa ne alegem parteneri dupa fizic barbati dupa statut social femeile
dar in mod clar la ambele sexe are importanta mare frumusetea, asta e adevarul cei frumos tuturor le place, dar ar fi mult de vorbit daca frumusetea inseamna un sistem bun imunitar, de ce am evoluat asa?
am si o intrebare care explica legea atractiei sexuale

| irinnnnnaaaaaa a răspuns (pentru RAY):

Cum am zis mai sus termenul " frumos " are o definitie diferita pentru fiecare in parte. Adica " frumos " are mai multe sensuri. Pentru unii frumos inseamna comportamentul, felul de a fi, iar pentru altii frumos inseamna exteriorul.
Poate ne atrage frumusetea. Un exemplu : daca vezi o fata pe strada iar ceasta este mai departe de tine, dar tu totusi o vezi, pentru ca te atrage ceva la ea, fie cum este imbracata, fie parul sau mai stiu eu ce, iar cand te apropii de ea ii vezi defectele (fizice) sau si mai rau defectele comportamentale. un comportament de rahat( scuze ), un vocabular murdar. si cum observi toate asta o sa stai putin pe ganduri si intrebi in sinea ta, da' oare ce m-a atras pe mine la ea?!

| irinnnnnaaaaaa a răspuns (pentru irinnnnnaaaaaa):

Multumesc frumos pentru fundita :*

| RAY a răspuns (pentru irinnnnnaaaaaa):

Fata simetrica ne atrage foarte mult dar asta e dorinta sexuala nu iubirea, eu daca vad o fata frumoasa ma atrage dar nu o iubesc, in intrebare este vorba de iubire ceva diferit

| irinnnnnaaaaaa a răspuns (pentru RAY):

Pai mai sus am zis ca atractia fizica nu are nici o treaba cu iubirea. De la atractie fizica porneste totul (pentru unii ) dar iubirea vine in timp.

| Ofiintă explică (pentru irinnnnnaaaaaa):

Cel mai complet răspuns, dar ce se întâmplă în momentul în care ne atrage o persoană dar persoana respectivă nu este atrasa de noi? Se mai poate considera iubire?

| irinnnnnaaaaaa a răspuns (pentru Ofiintă):

Nu amesteca iubirea cu atractia ( indragosteala ). Din ce ai zis reiese ca este doar o atractie, tu il placi pe el iar el pe tine nu. De la atractie pana la iubire e o cale foarte lunga.
Mai multe nu pot sa zic pentru ca nu stiu povestea ta. Daca as sta acum sa-mi inchipui eu cine stie ce-ar iesi si ar fi fost inutil sa vorbesc, asa... in necunostinta de cauza.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu putem explica asa usor un sentiment asa frumos,creierul e foarte complex, sa nu confundam dorinta sexuala primara mostenita genetic cu iubirea

De ce se indragosteste un om?
sincer este o intrebare la care nu i-am gasit raspunsul, nu avem nevoie de asa ceva, o explicatie ar fi ca femeile tiau ales barbati mai fideli pentru a creste copii impreuna si asa s-a nascut iubirea, pentru reproducere nu ai nevoie sa iubesti pe cineva dar noi oamenii find foarte gingasi ne ea 18 ani pana ne maturizam poate ca asa s-a nascut iubirea,de multe ori iubim si nu stim de ce ceva ne atrage la acea persoana,iubirea e diferita fata de atractia fizica, nu le putem compara, freud spunea ca ne atrage fetele asemenatoare noua, cine stie
are o legatura desigur, dar nu mereu

| Yhugato a răspuns:

Ar trebui sa intrebi pe cineva mai experimentat aici pe TPU suntem mai incepatori...ei ehhh. Cred ca asa este soarta, nici eu nu inteleg aceste lucruri, dar cred ca le voi intelege cand va fi cazul.si apropo atractia fizica nu conteaza absolut deloc pentru cei care chiar simt dragostea, asta o spun din propria experientawinking!
bft,!

| PolishJew a răspuns:

Eu iubesc ce e inauntru nu afara. deci fiecare cum vrea...

| CristinaMihaela91 a răspuns:

Buna:)
Am gasit ceva:
http://healthy.kudika.ro/......ifica.html
sper sa te lamureasca putin

| ochioasa a răspuns:

Sa iubesti pe cineva inseamna sa-i iubesti defectele, iar sa fii indragostit inseamna sa fii indragostit de calitati. Parerea mea.happy