| Aftoditaf4 a întrebat:

Buna,stie cineva raspuns la asa o intrebare?!
Medicul ginicolog poate sa depisteze o sarcina doar prin examinare cu oglinda?
Fara analize, si ecografii..etc

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista medic ginicolog, ci ginecolog. Nu exista nici o examinare cu oglinda. Examenul giencologic uzual se face cu ajutorul unor valve, dar nu include absolut nici o oglinda. O sarcina, pentru a fi depistata la un examen ginecologic simplu, trebuie sa aiba macar 12 saptamani. Inainte de acest interval nu se poate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate descoperă sarcina ta cu o antenă parabolică, i ti bagă mufa jos acolo si caută semnal, ă sarcinalaughing

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ai citit prea multe povesti cu oglinda-oglinjoara si nu se aplica in realitate!

In primul rand un ginecolog nu foloseste oglinda, ci mainile si instrumentele medicale.
Depistarea unei sarcini de catre ginecolog se face prin palparea cu mainile a colului uterin, adica, isi baga mainile in vaginul tau si palpeaza colul uterin.
O alta metoda este ecografia, sau un test specific de sange.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista o metoda prin care sa se depisteze o sarcina vizual sau cu ajutorul unei oglinzi. Pana in a 8-a saptamana de sarcina aceasta se poate depista doar pe baza de test de sarcina facut prin analiza de sange.Incepand din a 8-a saptamana sarcina se poate depista cu ajutorul unui ecograf performant iar din saptamana a 12-a se poate determina si sexul viitorului copil. Sanatate!

| K0sti a răspuns:

Sigur ca poate, eu am depistat vreo 3 sarcini in oglinda retrovizoare!