| Iuliaiulia1993 a întrebat:

La ecografia transvaginala se poate vedea daca am chisturi? Daca nu, ce analize trebuie sa fac/ecografii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ecografia transvaginala se efectueaza cu scopul de a obtine o imagistica de acuratete maxim posibila a tuturor organelor care apartin de aparatul reproducator feminin. Aceasta metoda de investigare se efectueaza in cazul in care exista indicatii ori prezumtii ginecologice ca este necesara efectuarea ecografiei transvaginale, pentru depistarea afectiunilor cum ar fi :
– chist ovarian, fibroame uterine sau alte proliferari de tesut,
– sangerari vaginale anormale si menstruatii neregulate
– evaluarea trompelor uterine in problemele de fertilitate
– durerea pelviana, inflamatii, infectii, etc
- punerea in evidenta si diagnosticarea sarcinii ectopice,
Pacienta nu trebuie sa faca pregatiri speciale inaintea ecografiei transvaginale, dar este indicat ca urina din vezica urinara sa fie golita inainte de a incepe investigarea. Pozitia de examinare din timpul ecografiei transvaginale este cea clasica ginecologica, pentru ca disconfortul resimtit sa fie redus la minim. Sanatate!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prin ecografiere 3D se pot vedea detalii (inclusiv chisturi) de marime 2-3mm sau chiar mai mici.

| darrio2007 a răspuns:

Intreaba medicul.

| Iuliaiulia1993 explică (pentru darrio2007):

Nu am medic de familie

| darrio2007 a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

Ar trebui sa-ti faci.

| nastaseelenacristina a răspuns:

Simpla ecografie abdominala vede daca ai ovar polichistic

| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!

Da, se pot identifica eventualele chisturi.
Uite:
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/ecografia-transvaginala