| AoiChan a întrebat:

Stiti de bebelusul acela super dragalas de pe prima pe nume Bibi...normal ca stitii. oricum eu nu am inteles o chestie ce are bietul copil? am auzit ca e nevoie de un transplant de maduva dar de ce? daca imi puteti sa-mi explicati mai pe larg... http://www.youtube.com/watch?v=INU3jMsOM18&feature=relat ed

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Salut. În general transplantul de măduvă osoasă este necesar în cazul unor forme de cancer care afectează hematopoeza (procesul de formare a celulelor din sânge) proces ce are loc în sânge, de exemplu în leucemii (când o linie celulară o ia razna și se produc prea multe celule de felul ăla) sau în anumite aplazii medulare (când alte celule o iau razna și nu se mai produc). Atunci se distrug celulele astea rele și se înlocuiesc cu niște celule sănătoase de la un donator compatibil cu pacientul. Procesul e scump pentru că în perioada dintre cele două chestii pacientul practic nu mai are sistem imunitar și trebuie ținut izolat într-un spital specializat, în România nu prea se face.

1 răspuns:
| AoiChan explică:

Aha...pai mersi ca m-ai lamurit happy