| anonim_4396 a întrebat:

sunt fata si am o curiozitate.Am 17 ani si jumatate si am vrea sa imi incep viata sexuala cu iubitul meu.Eu sunt virgina insa el nu si as vrea sa stau, prima data cand te penetreaza, sau ca sa zic mai direct cand e sa te dezvirgineze trebuie sa o faca fara prezervativ? El mi-a spus ca prima data cand va fi sa ma dezvirgineze trebuie fara insa eu nu as vrea. Voi ce parere aveti?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca folositi prezervativ la dezvirginare, pe tine te va durea mult mai putin. Fara prezervativ va fi mai dureros pentru tine, dar mai placut pentru el. Probabil el nu se prea gandeste la durerea ta, considerand-o ceva minor.
Oricum, daca e sa nu folositi prezervativ, trebuie sa va faceti intai analizele obligatorii (HIV, hepatita B si C, sifilis) si sa mergeti la medicul de planning familial pentru o metoda de contraceptie.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Oricând, indiferent dacă e primul contact sexual sau al 200-lea, poţi rămâne însărcinată dacă mergeţi fără.
Este fizic mai bine, adevărat, însă e la fel de riscant!

Soluţie de compromis: Ia anticoncepţionale după un consult endocrinologic.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Nu face asta.Protejeaza-te

| IsabelaIssa a răspuns:

Sfatul medicului ginecolog este sa poarte prezervativ prima data.( pentru tine). inainte de toate astea mergeti la ginecolog amandoi nu numai tu ca nu cumva sa aiba ceva, apoi protejati-va. dupa cate am inteles el nu suporta prezervativul, asa ca in timp poti lua anticonceptionale, prescrise de medic evident. si spune-i sa nu se gandeasca numai la placerea lui, sa ii pese si de tine. daca el de obicei nu foloseste, inseamna ca cu toate fetele a facut neprotejat pana acum asa ca nu risca.bafta!

| elyssa20 a răspuns:

El zice ca fara? se gandeste numai la placerea lui, nu conteaza ca e prima data sau nu, prezervativul te scapa de o gramada de neplaceri, nu asculta ce zice el. treziti-va si protejati-va ca parca vad ca peste cateva saptamani vii si intrebi de ce nu iti vine ciclu si poti fi insarcinata sau mai rau sa iei cine stie ce boala.pentru cateva momente de placere s-ar putea sa faci un lucru de care nu te-ai ierta toata viata...gandeste-te si la consecinte nu numai la placerea de moment.bafta si minte multa.

| :X pinky love you :X a răspuns:

Eu zic sa folosesti ca sunt mai multe riscuri nu numai sarcina. Exista riscul transmiterii unei boli sexuale ceea ce nu cred ca-ti doresti. Ar fi mai bine mai intai sa vezi daca este sanatos ca merita daca nu ...risti :d In orice caz daca esti optimista poti sa spui ca nu ramai nici insarcinata si nici nu te imbolnavesti ci va fi numai o mare placere. Daca nu, prezervativul e unica solutiebig grin

| plasticstyle a răspuns:

Eu zic sa nu mai vreilaughing, sincer daca a zis asa, adica se gandeste doar la el, nu o sa insemne mare lucru.eu nu m-as mai culca cu el... poate te si lasa

| elamit a răspuns:

El poate spune ce e mai bine pentru el. sa isi puna prezervativ, nu te lua dupa el, protejazate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A zis ca numai asa te dezvirginizeaza ca lumea, nu? laughing

nu te risca. mai ales ca esti la inceput. nu moare daca`l poarta happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am aceeasi varsta ca tine si mi-am inceput nu de mult viata ssexuala.pana ma dezvirvinat am facut-o fara iar apoi dupa ce nu mai m-a durut am facut-o cu prezervativ... oricum stai linistita...si orice ar fi sa nu regreti ca ai facut-o orice s-ar intampla:*:*:*:

| pelvira a răspuns:

Zi ca daca el vrea fara prezervativ e ok, ca tu oricum esti pregatita sa devii mama.sa vezi ce repede se poate si cu laughing

| DonnNek a răspuns:

Acum depinde de el cat de bun e daca tu zici ca e bun laughing treaba ta o sa mergi la mumata si ii zici uite mama am bebelaughing))