| ale02maria a întrebat:

Bună! Sunt în fața unei decizii greu de luat și aș vrea, sub anonimatul fiecăruia dintre noi, să aflu opiniile voastre, poate mai experimentate decât ale mele. Am aproape 21 și sunt studenta. Am avut o relație de 2 ani și jumătate cu un băiat de aceeași vârstă, iar acum am luat o „pauza" de probă, pentru că nu se mai putea altfel. Noi studiem în același oraș, dar suntem din zone îndepărtate. Ideea e că el insista foarte mult să ne căsătorim, iar eu nu îmi doresc acest lucru momentan, având argumente precum vârsta încă fragedă, o carieră încă neconturată și lipsa convingerii că vreau să trăiesc într-un oraș atât de îndepărtat. Aveam certuri foarte dese, în principiu din cauza posesivității sale (influențată și de evenimente din trecutul meu), din cauza geloziei, a faptului că insista foarte mult să stau la el și să fac eu absolut toate treburile în casă, dar să îi dau și bani pentru chirie și cheltuieli, cu toate că mie îmi convenea viața de la căminul unde eram cazată. Nu suporta să ies cu prietene, voia să vadă toate mesajele cu prietenele mele și mă presa mereu să mergem în excursii în țări străine, pe care eu mi le doream, dar trebuia să fac un imens sacrificiu financiar pentru a mi le putea permite. El are o situație materială bună, dar a spus că atât timp cât nu sunt soția lui, nu e dispus să cheltuie cu mine. Am tot trecut peste, mă întorceam mereu după ce îmi dădea block și îmi spunea că vrea să 'e despărțim și mă punea să îmi iau tot ce am la el și să plec. M-am certat și cu mama de multe ori din cauza lui...cam asta ar fi pe scurt. Acum el a revenit, după ce a mai avut interacțiuni cu alte două fete de la facultatea mea, spunându-mi că tot pe mine mă vrea și că e dispus să schimbe lucrurile care mă deranjează. Problema e că a mai spus asta și le-a schimbat doar parțial sau temporar. Voi ce ați face în locul meu?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In dragostea adevarat nu exista pauze, asta fiind doar linistea de dinaintea marii despartiri.

Eu spuns a rupi relatia asta pentru totdeauna, ca-i un om gelos, manipulator si control freak cu care nu vei putea ii fercita niciodata fiindca esti o fire moale care nu-i poate tine piept, iar dragoste nu mai exista, odata ce va certati atat de des.

Cred ca ruptura asta este cel mai bun lucru care ti s-a intamplat!
Da-i pace, sa-si caute alta proasta si tu vezi-ti de scoala si cand iti revii, cauta-ti un baiat pe masura ta.

14 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Eu cred ca ar fi o mare greseala sa te impaci cu un asemenea personaj.

regis
| regis a răspuns:

I-as da viteză.

| ania a răspuns:

E o mare greșeală sa faci sex cu oricine nu ești casatorit. E zgârcit dacă îți tot cere bani. daca totuși îți place cât de cât, spune ca aștepți pana găsești un băiat care plătește el

suntserios
| suntserios a răspuns:

L-as parasi in momentul asta.
E posesiv, te controleaza, isi bate joc de tine, aparent nu da doi bani pe tine, la propriu... mai umbla si cu altele... serios acu, ce rost are?

| mihai69 a răspuns:

Dă-i papucii!

| VoidEternal a răspuns:

"Voi ce ați face în locul meu?"

Run.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce naivă ești.
Sigur nu profită de tine. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am impresia că e instabil emoțional. Mie mi-ar fi teama și lehamite sa-i mai dau o șansă acestui personaj.
Dacă devi soția lui, la apucăturile pe care le are, e posibil sa te încuie și în casa.

| GeorgeCazan a răspuns:

Nu merita sa te intorci la el. Cum s-a comportat cu tine, e doar o prefata cum se fa comporta cand veti fi casatoriti.

| FindMyName a răspuns:

Părăsește-l și cautăți unul mai bun! Nu mai tot sta in,, nucleul" ăsta. În ce mod te iubea el dacă când va despărțeați, el se dădea la altele după se întorcea la tine? Gelozia prea maximă și totul prea strict. Nu mi se pare ok.

| ale02maria explică (pentru FindMyName):

Nu m-a înșelat, eram în pauză când a vorbit cu altele și a spus că poate dacă vede alte fete, mă va aprecia mai mult

| FindMyName a răspuns (pentru ale02maria):

Stupid...nu știu ce sa zic. Faci exact cum simți tu, dar tot nu mi se pare ok situația

| Hypefox a răspuns:

Te vrea de sotie dar daca te-ar fi considerat femeia lui, fara doar si poate iti facea toate poftele, adica pe scurt, te tinea in puf si cheltuia bani pentru tine.
Asa tu zici ca-ti mai cerea si bani, drept zgarcism sa nu consume de la el si sa suga de la tine pe alta parte.

Nu te vrea langa el din iubire, ci doar din obsesie si manipulare. Adica te controleaza si daca ar putea chiar sa stii si cum clipesti si respiri. Exista si niste limite si totusi anumite chestii sunt personale, nu trebuie sa stie tot ce scoti pe gura ba chiar si cum te caci asa ca daca poti, FUGI FETITA.

Decat sa stai cu cineva care n-are incredere in tine si are probleme personale nerezolvate ( gen treaba asta cu increderea), pai te chinuie pe tine si iti face viata un calvar. Fugi de el, si eu dupa 2 ani de relatie am pus stop. 2 ani sunt putini si la varsta ta, inca mai poti avea norocul sa dai de cine trebuie.

| Tokyo44 a răspuns:

Nu cred ca merita!
Posesiv, gelos, banii lui…
N-ai târziu sigur iti va reproșa.
Pare a fi tipul de băiat care sa își dorească o soție la cratiță.

Termina facultatea, câștiga-ti independența financiară.

Vei avea timp sa Cunoști oameni frumoși!