| mmmmaara a întrebat:

sunt Mara si am intrat pe acest site din intamplare. Am 16 ani tocmai am terminat clasa a8a. Vazand ca toate intrebarile au raspunsuri m-am gandit sa va cer un sfat. Povestea pe scurt e cam asa : In urma cu un an si jumatate am cunoscut un baiat de varsta mea. Dupa un timp am ajuns sa fim impreuna. Era primul meu prieteni, deoarece desi aveam oferte consideram ca nu am nevoie. La inceput cand am inceput sa ies cu el nu simteam nimic dar dupa ce i-am cunoscut personalitatea am inceput sa simt dintr-o data ceva mai mult decat atractia care am simtit-o initial. Dupa 2 luni in care am fost impreuna si el mi-a spus ca ma iubeste si eu lui, intre noi lucruriile mergeau foarte bine dar dupa 3 luni am inceput sa ne certam din cauza ca el vorbea cu o fata cam prea mult iar eu eram suspicioasa. El s-a certat cu fata respectiva si mi-a promis ca nu va mai vorbi cu ea si sa nu ma supar sa ii mai dau o sansa. Intre timp lucruriile au mers bine pana cand aveam 6 luni de cand eram impreuna. Eram surprinsa ca am stat atat impreuna desi, chiar se vedea ca intre noi e ceva puternic deoarece imi demonstra chiar el asta si au observat si prietenii nostri, dar apoi unii dintre prietenii sai au inceput sa speculeze diverse lucruri despre el, si desi el mi-a spus ca nu sunt adevarate, eu am crezut si m-am despartit de el. Credeam ca sigur il voi uita. Eram nervoasa pe el asa ca dupa doar o luna am iesit cu un prieten de al lui, fapt care se pare ca l-a afectat deoarece dupa a inceput sa vorbeasca foarte urat de mine. A trecut un an si jumatate si deoarece clasele noastre erau una langa alta ne vedeam chiar daca nu vroiam. El ma privea mereu intr-un mod ciudat, ca si cum inca i-ar pasa de mine dar nu puteam sa spun nimanui despre gesturile acestea deoarece toti credeau ca noi ne-am uitat unul pe altul. Apoi o prietena a vorbit cu el fara sa ii spuna ca e prietena cu mine si acesta a marturisit ca el inca mai tine la mine, tin sa spun ca in acest timp de un an si ceva el nu a avut nici o alta prietena eu am avut pe acel prieten al sau dar de care m-am despartit pentru ca nu am reusit sa il uit. Acum el va ramane in aceeasi scoala si eu la fel as vrea tocmai pentru ca mai tin la el, dar totul depinde daca vom intra la liceul acesta amandoi. Chiar daca atat eu cat si el aveam medii bune. imi e frica si vreau sa aflu cat mai repede. Mi-am dat seama ca nu l-am putut uita chiar nici dupa un an si jumatate si ceva imi spune din gesturile lui ca nici el pe mine dar nu stiu ce sa cred. Chiar daca ne credeti mici. amandoi ave 16 ani suntem mai mari deoarece la noi in clase cam toti au fost trimisi mai tarziu la scoala. dar oricum va rog da va spuneti parerea, si scuzati-ma ca mi-am spus aici problema. Va dau funda. Multumesc mult de tot!

6 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Mey, ce mai astepti? Du-te la el si marturiseste-i ca inca il placi.

Acum sunteti destui de ''mari'' incat relaia sa tina si increderea, iubirea adevarata sa apara!

Bafta!

| ALeXsSaY a răspuns:

Este o situatie simpla si f complicata totodata. E clar: voi chiar va iubiti si la 16 ani sa stii ca esti capabila sa simti iubire. Asa ca, nu ar trebui sa stai pur si simplu, ci sa te impaci cu e repede pentru ca vine liceul, alte tentatii si il vei pierde. Stai calma, la ce e intre voi chiar de veti fi in scoli diferite va veti intalni in afara si vei vedea ca nu o sa pierdeti din sentimentewinking Este o poveste f frumoasa intre 2 adolescenti care chiar iubesc day dreaming happy

| Deiia07 a răspuns:

Nu mai fa greseala asta, sa nai incredre in el, intr-o relatie increderea e 50%, aceeasi greseala am facu si eu si regret amarnic. Vorbeste cu el, spune-i ca iti pare rau ca nu ai avut incredere in el, ca mai tii la el, ca nu l-ai uitat, si vezi ce zice, dar din ceea ce povestesti tu e clar ca inca se gandeste la tine si poate chiar te iubeste.Nu mai astepta, nu pierde timpul, ai grija sa nu fie prea tarziu, bafta:* si tine-ne la curent.

| HellBlade a răspuns:

Mda daca il iubesti si simti ceva pentru el spune-i ca vreti sa va impacati. El nu iti spune tie nimic din cauza ca u te-ai despartit de el n-ar vrea sa sufere ink odata. Daca spui ca inca se uita la tine si tine la tine impacate cu el. Daca nu nu sta suparat pe el sa stii ca esti suparata pe el vb cu el si veti deveni prieteni amici macar asa decat sa te gandesti la el toata ziuawinking

| Victorita24zzz a răspuns:

Din cele relatate de tine am inteles ca va placeti amindoi inca. Sfatul meu este sa faci tu primul pas dac el nu indrazneste sau fii mai smechera si daca-ti reuseste fa-l pe el sa faca primul pas ca sa va impacati. Discutati si dati-va friu liber sentimentelor, spuneti-va ce simtiti unul pentru altul, numai asa puteti obtine ceva, discutind. Incercati! Miine poate fi tirziu! Mai bine sa-ti para rau ca ai incercat si nu s-a primit decit sa-ti para rau ca nu ai incercat nicioadata! Bafta!

| Wolf_9729 a răspuns:

Din ce povestesti tu lucrurile par foarte clare. e clar ca amandoi inca tineti unul la altul si este pacat sa nu va lasati prada sentimentelor adevarate. dragostea este un lucru complicat dar daca incercati cu adevarat nu aveti de ce sa nu reusiti. sfatul meu este sa te impaci cu el si sa vedeti cum evolueaza totul. mult succes!