| Andreea2203 a întrebat:

Sunt putin speriata si as avea nevoie de raspunsul unui specialist sau a unei persoane cunoscatoare.
Pana la momentul actual nu am avut un act sexual cu penetrare insa am avut petting cu iubitul meu. Nu e vorba ca ma ingrijoreaza petting-ul insa sperma lui a ajuns pe picior si imi e frica ca aleator sa nu fi ajuns pe degetele lui. Am inteles ca in momentul in care speram ajunge in vagin nu conteaza daca a fost penetrare sau doar petting exista sansa unei sarcini.
Am inceput administrarea anticonceptionalelor acum 2 luni, menstruatia s-a terminat saptamana trecuta duminica insa am uitat sa iau tableta luni (actul s-a intamplat marti) cand am si luat prima tableta la ora 21:00. A doua tableta am luat-o cu intarziere de vreo ora jumatate (am inteles ca este ok daca este o intarziere mica ca aceasta) dar inca sunt speriata, nu doresc o sarcina. Puteti, va rog, sa-mi spuneti daca exista sansa de a ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Bună!
Pentru a evita orice sperietură și traumă viitoare în ceea ce privește viața ta sexuală, nu asculta ideile celor dinainte.
Din experiență îți spun, orice act sexual fără penetrare vaginală și ejaculare intra-vaginală nu are cum să conducă la o sarcină.
Cantitatea de spermă necesară unei fecundări este o ejaculare normală în cantitate de 2-5 cm cubi de spermă, dar și atunci, doar dacă femeia este în perioada ovulației.
Degetul murdar de spermă, nu are cum să te fecundeze, pentru că vaginul este un mediu acid, care ucide spermatozoizii imediat. Apoi ai vorbim și de aer, spermatozoizii nu supraviețuiesc în aer decât câteva secunde.
Din toate punctele de vedere, NU AI CUM SĂ FII SAU SĂ RĂMÂI, însărcinată.

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Un test de sarcină rezolvă dilema.
Referitor la spermă, dacă era pe degetele lui, slabe șanse să mai fie funcțională, atât timp cât e foarte cald, se transpiră foarte mult!
Nu te mai stresa degeaba!

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai mentionat faptul ca : ''Am inceput administrarea (pastilelor) anticonceptionale acum 2 luni,''
Inseamna ca in acest caz in urma cu circa o luna s-a produs prima menstruatie si pe urma ai inceput sa-ti administrezi pastilele AC de pe a 2-a folie/blister.
Dupa ce ai folosit toate cele 21 de pastile AC si de pe al 2-lea blister a inceput sangerarea menstruala care s-a terminat duminica trecuta.
Nu ai precizat in mod explicit daca pastila ''uitatat'' si folosita cu intarziere este prima pastila de pe a 3-a folie/blister.
De asemenea nu ai precizat daca intre folii/blistere ai respectat pauza de 7 zile, sau prima pastila AC de pe urmatorul blister l-ai folosit in ziua imediat urmatoare dupa ultima zi de menstruatie?
Pentru a putea formula un raspuns precis si corect era necesar sa indici mai precis data in care ai inceput sa folosesti prima pastila de pe fiecare folie.
Se poate aprecia ca practic a fost imposibil ca sarcina sa poata sa se formeze in situatia descrisa.
Poate vei invata si vei reusi ca data viitoare sa descrii mult mai precis modul in care s-a desfasurat intreaga poveste. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deci a ajuns pe picior. Apoi poate pe degetul lui. Dacă nu a băgat degetul acolo, nu ai de ce să fii îngrijorată. Dacă l-a băgat, sunt șanse.

| Valentina8 a răspuns:

Dacă eşti atinsă în zona intimă cu o mână necurăţată de spermă, există riscul să rămâi însărcinată. Un spermatozoid trăieşte până la o oră în contact cu aerul. Aşa că este…
… foarte important să ştii cum îndepărtezi sperma de pe mâini, astfel încât să nu mai rămână niciun spermatozoid viu.

Între 200 şi 500 de milioane de spermatozoizi sunt eliberaţi la fiecare ejaculare, dar ei ocupă doar 3% din volumul de lichid ejaculat. Aşa că, doar pentru că ţi-ai şters mâna cu un şerveţel după ce i-ai făcut un hand-job, nu înseamnă că ai indepărtat toţi spermatozoizii şi te poţi atinge nestingherită.
În plus, nu îţi imagina că toţi mor în acelaşi timp. Odată ce s-a petrecut ejacularea, iar sperma este în contact cu aerul, unii spermatozoizi rezistă doar câteva secunde, dar alţii zeci de minute.
Pe net vei gasi mai multe informatii

| vikingul84 a răspuns:

Doar dacă înghiți ai șanse de a rămâne însărcinată?