| Emilia1235 a întrebat:

Buna, sunt șanse sa fiu insarcinata daca în urma cu o luna am avut un act sexual protejat? Intre timp mi-a venit ciclul care a durat normal 4 zile si am avut si toate simptomele inainte de ciclu care mai apoi au dispărut. Intreb asta deoarece in timpul actului sexual, prezervativul alunecase cam pana la jumate de penis si l-am fixat înapoi, fara sa il schimbam deoarece in acel moment el nu ejaculase.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta rezulta 2 lucruri esentiale si anume :
1.) sexul a fost protejat si chiar daca prezervativul s-a miscat pe penis (a alunecat partial) acesta NU a iesit de pe penis astfel ca glandul a stat mereu in interiorul prezervativului si de asemernea pana in acel moment NU s-a produs ejacularea si ca urmare NU a existat sperma care sa fi putut sa ajunga in vagin.
2.) Dupa respectivul act sexual probabil la termenul calculat s-a produs si desfasurat o menstruatie autentica. Insasi procesul de incepere/pornire a menstruatiei iar pe urma si intregul proces de sangerare menstruala daca se produce in conformitate si in conditii similare cu menstruatiile anterioare d.t.p.d.v. adica ca si mod/forma de desfasurare, ca numar de zile de manifestare, cantitate de sange menstrual eliminat, fluxul zilnic, dar si privind aspectul, textura, culoarea amestecului de menstrual eliminat, intrunirea tuturor acestor repere, reprezinta GARANTIA ferma conform careia in proportie de peste 99.9% in ciclul menstrual care s-a terminat, ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in ENDOMETRU. Din acest motiv tesutul endometrial care a ramas ''nefolosit'' intra intr-un proces de imbatranire si de degenerare rapida si fiindca tesutul ramas este inutil, organismul femeii il elimina din uter prin procesul ciclic al menstruatiei. Rezulta ca femeia NU poate fi insarcinata chiar si daca sangerarea porneste la o alta data fata de cea preconizata sau reiesita din calcul. Atat sangerarea de nidatie cat si cea asa zisa menstruatie ''falsa'' sau ''peste sarcina'' sunt si foarte slabe dar si foarte diferite in comparatie cu sangerarea menstruala normala incat la o simpla privire mai atenta orice femeie isi poate da seama despre ce poate fi vorba in fiecare situatia amintita. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

Din moment ce ti a venit, nu

| Andreeush a răspuns:

Nu sunt șanse să fii însărcinată.

| antiqque a răspuns:

Daca a venit ciclul nu esti insarcinata.