| iriiinaaa a întrebat:

tot eu sunt cu intrebarea cu sarcina. e aproape o saptamana de cand am facut dragoste ultima data fara prezervativ si nu a ejaculat inauntru. sa vad daca imi vine menstruatia saptamana asta iar daca nu vine fac un test de sarcina... se poate elimina embrionu acela prin alta metoda decat avort? in prima sau a 2a saptamana. nu vorbesc de luni. multumesc multsad sunt f disperata si cu o teama in mine ca sa int ceva sad

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se poate "elimina embrionul" altfel, fiindca de fapt tu vrei o metoda de a omori un copil. Exista in alte tari niste injectii care pot omori copilul fara chiuretaj, dar la noi sunt interzise prin lege si nu se importa (fiindca sunt periculoase pentru sanatate si, in majoritatea cazurilor, doar omoara copilul si este nevoie apoi de chiuretaj pentru a-l elimina).
Nu inteleg de ce esti disperata. Stiai ca daca faci sex neprotejat ai sanse de sarcina, asa ca nu ti se intampla nimic anormal, ingrijorator, sau la care sa nu te fi gandit foarte serios inainte. Tu te-ai hotarat sa faci sex neprotejat, tu ai decis ca poti avea acum un copil, ce sens isi mai are disperarea? Mai bine potoloeste-te, fiindca daca esti insarcinata, stresul tau ii va dauna copilasului. Trebuie sa intlegi ca din clipa contactului sexual de conceptie esl este un copil si tu mamica lui. Trebuie sa ai grija de el. daca nu esti insarcinata, atunci se va dovedi ca nu ai cauze de disperare. daca esti insarcinata, atunci trebuie sa pui copilul pe primul loc, starea lui de bine, nu problemele tale.

Abh
| Abh a răspuns:

Ti-ai asumat un risc atunci cand te-ai hotarat sa faci sex neprotejat, fa un test de sarcina la 10 zile de intarziere a menstruatiei si daca iese pozitiv, anunta-ti parintii, sunt convinsa ca te vor sprijini. Daca iti vine menstruatia, sper ca nu vei mai face niciodata sex neprotejat, decat atunci cand iti vei dori un copil.

Răspuns utilizator avertizat