| MobscenexD a întrebat:

Acum 2-3 zile am facut neprotejat si am luat pilula de a2a zi. Dar azi iar s-a intamplat. Nu si-a dat drumul in mine si am facut-o de cateva ori. S-a spalat si a sters. Exista riscul unei sarcini? Mai pot folosi o pastila de a2a zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma cu 2-3 zile adica cand ati intretinut acele acte sexuale neprotejatea si la fel si astazi, ai fost? si mai esti? in perioada celor 5-6 zile care apartin PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual? In cazul in care actele sexuale NU ai fost intretinute in zilele perioadei fertile, atunci formarea sarcinii a fost si este IMPOSIBILA chiar si daca a ajuns sperma IN VAGIN si din acest motiv folosirea pastilei de a 2-a zi este complet INUTILA. Trebuie sa stiti cel putin pentru viitor ca prin spalarea penisului si stergerea cu prosopul indiferent de cat de bine este facut, NU este indepartata SPERMA RAMASA in uretra (canalul din penis) si din acest motiv sperma ramasa in uretra se va scurge mereu in mod absolut sigur IN VAGIN in timpul intretinerii urmatorului sex. Urmatoarea pastila de a 2-a zi se va poate folosi in caz de maxima urgenta dar NUMAI dupa ce trec MINIM 6 luni de zile. Se pare ca voi ati folosit pastila de a 2-a zi cu scop preventiv si in acest caz ati pocedat intr-un mod cat se poate de IMBECIL si absolut IRESPONSABIL. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O data in viata auzi-o si pe imbecila aia rolling on the floor)))))))
Nu e ok deloc pastila aia, se pot lua maxim 2 pe an (una la 6 luni), provoaca multe efecte secundare naspa. Si se ia doar in momente de maxima urgenta cum a zis si @corbularosu

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi nu se ia decat 1 data in viata, pentru ca are efecte secundare atat de mari, ca iti poate provoca tumori si cancer. Pentru inceput oricum provoaca schimbi hormonale majore, cand ciclul vine aleator, nemaiputandu-se calcula nici o menstruatie, ovulatie sua perioada fertila, pe urmatoarele 6-12 luni.
Singurul lucru care-l poti afce acum, este sa faci sex protejat numai cu prezervativul, ca sa nu aiba efecte secundare si nici sa nu ramai gravida.
Din pacate, ai folosit pastila de a doua zi si NU se mai poate lua alta.
Bineinteles ca poti ramane insarcinata daca ai avut mai multe partide consecutive de sex, chiar daca nu a ejaculat in vaginul tau, pentru ca intotdeauna raman 2-3 picaturi de sperma pe teava, de la partida anterioara, care se scurg involuntar in vaginul tau, in primele secunde cand penisul este reintrodus.
Faptul ca s-a spalat sau nu a ejaculat in vaginul tau, nu te ajuta cu nimic, ca sperma oricum a ajuns in vagin, iar daca erai in perioada fertila, atunci ramai imediat gravida.

| Rux04 a răspuns:

Pastila aia nu se ia asa ca pe bomboane. Provoacă dereglari hormonale. Mai bine vă protejați data viitoare. Nu costă mult prezervativele.