| ElenaEcaterina23 a întrebat:

Buna. Am facut sex neprotejat în ziua 2 a ciclului menstrual ( imi curgea sange si in timpul actului) ideea este ca iubitul meu spune ca nu si-a dat drumul in mine, si nici nu am simtit asta. Am facut de mai multe ori, si penultima oara s-a sters cu șervețel umed, nu s-a spălat cu apa. Exista posibilitatea sa fi ramas pe interior sperma? Si cand am facut ultima data sa se fi scurs in vagin?
Mentionez ca am luat pastila de a 2 a zi dupa 60 ore de la contactul sexual. Mai exact POSTINOR 1 Exista posibilitatea sa raman gravida? În calendarul menstrual arata ca eram pe liber, si perioada de fertilitate incepe peste 2 zile. ( Adica a 4 a zi dupa contactul neprotejat)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista posibilitatea sa ramai gravida pe ciclu menstrual, fiindca este imposibil asta, dar este foarte posibil se te alegi cu o infectie serioasa a aparatului reproducator, fiindca este cea mai murdara si jenanta perioada a femeii, cand nu este recomandat sa se faca sex.

Pastila de a doua zi a fost luata inutil si eronat, ca oricum nu ar avea cum s-si mai faca efectul dupa 3-4 zile, fiind practic imposibil.

| dullcat a răspuns:

Buna.Metoda retragerii nu e eficienta! M-am plictisit de cate ori am zis de asta pe aici. Fie o faceti protejat si reduceti riscul de sarcina in proportie extrem de mare, fie va complicati existenta si faceti sex chiar si atunci cand nu trebuie (adica in timp ce esti tu pe stop), ca apoi sa veniti aici cu intrebari.

Eu nu cred ca este asa de greu sa faceti sex responsabil, cu putine batai de cap.