| Anna1989 a întrebat:

Ai 2 teste de sarcina negative, unul inainte de menstruatie si unul dupa 2 zile de intarziere. Am ciclul regulat, nu am avut intarziere niciodata, acum am 3 zile de intarziere pentru prima data. Imi doresc un copil de ceva timp si contact sexual cu sotul am des nu doar in perioada fertila. Ar putea fi o sarcina chiar de testele au fost negative? Va multumesc.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca testul de sarcina pe baza de urina este efectuat cu 2 zile inainte de data la care ar urma sa porneasca menstruatia conform calculului in cazul ciclului menstrual de tip REGULAT, in fapt fiind efectuat in cea de a 12-a zi a unei posibile sarcini, va avea o acuratete/corectitudine extrem de mica ce cel mult 5-10%.
Si in cazul celui de al 2-lea test de sarcina rezultatul obtinut este valid si corect intr-o proportie de doar cca. 60-70% fiindca a fost efectuat in a 16-a zi a unei posibile sarcini, adica cu circa 5-6 zile inainte de momentul optim la care rezultatul obtinut se poate considera valid, valabil si corect in proportie de 98-99%.
Rezultatul care sa poata fi considerat ca fiind VALID, VALABIL si GARANTAT CORECT se face in cea de a 22-24 -a zi dupa data de ovulatie, sau a 8-10-a zi dupa data la care ar fi trebuit sa inceapa menstruatia. Sanatate!

| Anna1989 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc de raspuns.o sa astept sa refac testul