| mnbvcxzzxcvnbm a întrebat:

Am 13 ani si am o problema. De aproape 2 luni si jumatate nu am mai avut ciclul menstrual. La 12 ani (acum m am oprit) ma masturbam si dupa din curiozitate am bagat degetul de nenumarate ori in vagin. Acum cred ca m am dezvirginat degeaba. Ma spal zilnic dar nu m am epilat decat o singura data. Acum imi este frica sa nu am cancer sau o problema la ovare. Puteti sa imi dati sfaturi fara a merge la medicul ginecolog? Multumesc ofer

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dezvirginarea se produce la primul act sexual cu un partener, nu prin masturbare.
Până la finalul pubertății e posibil să mai ai „pauze" și / sau întârzieri ale apariției menstruației, e ceva relativ normal.
Nu strică totuși să faci și o vizită la ginecolog. Mai ales ca să poți pune toate întrebările care te frământă și să obții răspunsuri calificate.

5 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Ciclul menstrual nu vine regulat, mai ales la vârsta ta. Vorbește cu mama ta, ea este singura care te poate ajuta.

| Oana92 a răspuns:

De la masturbare nu faci nici cancer nici alte chestii la ovare.

Mergi la un ginecolog pentru o ecografie daca vrei sa fii sigura ca nu ai nimic. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil ai o dereglare menstruala, la aceasta varsta este des intalnita.
De unde stii ca te-ai dezvirginat singura? nu te dezvirginezi chiar asa de usor, dar ca sa te linistesti poti face un control la ginecologie.

| Anonimus2k9 a răspuns:

NU te dezvirginezi cu un deget.

| mnbvcxzzxcvnbm explică:

Multumesc! Toate raspunsurile m au ajutat si m au facut sa inteleg enorm!