| Sykiler a întrebat:

Am 15 ani si nu sunt prea dezvoltat, am doar 1 2 fire de par la subrat, si nici la penis nu am asa mult.
Problema este ca atunci cand ma masturbez imi curge 2 3 stropi de un lichid transparent. Nu ar trebui sa iasa sperma? Sau mai trebuie sa astept?
Ajutor va rog si sa nu radeti, chiar incep sa ma sperii.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nefiind dezvoltat normal pentru varsta ta, nu ai inca sperma!
Ia o pauza de la masturbat, ca nu ai inca ce masturba si mai asteapta sa te dezvoloti, ca sa se produca si sperma.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai afirmat ca dezvoltarea ta fizica este intarziata reiese automat concluzia ca din acest motiv si glandele si organele de reproducere sunt si ele imature. Doar in momentul in care atat prostata cat si vezicula seminala si testiculele se vor maturiza, numai din acel moment vor incepe sa produca sperma veritabila adevarata. Deocamdata fiindca organele reproducatoare produc doar plasma spematica lipsita de spermatozoizi, din acest motiv ceea ce se elimina are acea structura, consistenta si culoare. In mod sigur va mai trece o anumita perioada a carei durata este imposibil de anticipat pana in momentul maturizarii glandelor si producerea spermei. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu ești dezvoltat pentru a ieși spermă la masturbare. Așteaptă sa mai crești și sa te dezvolți din punct de vedere sexual, pentru a fi capabil sa ejaculezi.

| Algo098 a răspuns:

Poate ca inca nu ti s-au dezvoltat suficient toate organele sau poate ca nu te masturbezi suficient, deci poate ca trebuie sa insisti mai mult. Tin minte ca la mine prima data a trebuit sa ma masturbez mai mult ca altfel nu iesea nimic. Oricum, am fost luat prin surprindere prima data (cred ca aveam in jur de 12ani). Nu ma asteptam sa ejaculez. Cred ca pentru fiecare exista o varsta de la care se poate ejacula si nu e nici o problema daca vine mai tarziu. Poate ca o vizita la doctorul de familie ar fi utila. El poate sa constate daca exista probleme si sa dea recomandarile necesare.

| ShamelessQboy a răspuns:

Multe tulburări de creștere secundare sunt cauzate de probleme ale sistemului hormonal (endocrin). Sistemul endocrin este compus dintr-un număr de glande care secretă hormoni.
Cum ar fi testosteronul care este un hormon sexual legat deseori de masculinitate şi virilitate. Un nivel crescut de testosteron în timpul adolescenţei ajută la maturizarea fizică şi transformarea în bărbat – creşte masa musculară, se lărgesc umerii, mărirea dimensiunii penisului, păr pe piept şi îngroşarea vocii producere de sperma etc.
Cred ca un consult la un medic specialist te-ar ajuta, ar determina daca ai nevoie de vreun stimulent, medicație.
Sunt si anumite alimente si antrenamente care stimulează producerea testosteronului si maturizarea corespunzătoare pe cale naturală.

| Cristian24123 a răspuns:

Te dezvolti mai greu, asteapta sau du-te la doctor