| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU! Am si eu o intrebare putin mai delicata.Am 12 ani,iar atunci cand ma masturbez,nu imi curge sperma,dar imi curge un lichid transparent, vascos.E normal sa am presperma dar nu si sperma la varsta mea? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| elemonis a răspuns:

Buna.
Esti mic pentru asa ceva.
Nu ai organismul dezvoltat, el este in crestere. Cel mai bine ar fi sa nu mai faci asta pentru ca exista posibilitatea ca pe viitor sa iti dauneze. Acum pe primul loc ar trebui sa fie scoala.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este foarte normal sa nu ai, esti doar un copil.

| Violleta2022 a răspuns:

Puiule, la anisorii astia trebuei sa fii atanet cat tragi de cuculetul ala ca-l poti rupe si nu mai ai cu ce face pipi.
Sperma va apare mai tarziu, cand intri la pubertate/adolescenta, tu esti inca micut la 12 anisori. Mai ai rabdare cu masturbarea, ca un cuc sculat nu trebuie tras de el in halul asta.

| mihai69 a răspuns:

E foarte normal. În curând vei avea și spermă.

| doctorandus a răspuns:

@Emilian65, dupa cum i-a raspuns suntserios lui danut: loool, le scrii singur sau ti le zice vreun popa?

| Emilian65 a răspuns:

Da. Pentru ca la varsta ta, organele sexuale nu sunt complet dezvoltate pentru a produce lichid preejaculator si sperma. Un sfat din partea mea este sa te lasi de masturbare si sa lasi organele sexuale sa se dezvolte.

| Goete a răspuns:

E normal si nu e presperma, e lichidul lucricant care face sa lunece