| Stropinela75 a întrebat:

Am 17 ani si acum 3 luni mi-am inceput viata sexuala dupa 1 an si jumatate de relatie cu un baiat pe care il vad in viitorul meu. Ultimul act sexual s-a consumat in a 5-a zi de menstruatie ( din 6), cu 10 zile inainte de aparitia ovulatiei (astazi). A fost unul neprotejat fara ejaculare. Aseara am observat o scurgere mixta care continea sange si acel lichid albicios si cremos. Sangerarea este una slaba, de culoare rosie si deja pare sa dispara incetul cu incetul. Intrebarile mele sunt urmatoarele : 1. Exista vreo posibilitate ca acea sangerare sa provina de la nidatie sau este o consecinta a venirii ovulatiei? 2. De ce, inainte de inceperea vietii sexuale, nu am avut niciun simptom la ovulatie? 3. De ce in lunile anterioare ( de la inceperea vietii sexuale ) nu mi-a curs sange, daca intr-adevar este din cauza ovulatiei? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AlissBrie a răspuns:

Nu este de la nidatie stai linistita, nu prea sunt sanse sa ramai insarcinata in perioada menstruatiei deoarece nu exista un ovul de fecundat, chiar daca ar fi ejaculat in tine.Cu atat mai putin ca te-a ferit.
Probabil sa fie de la ovulatie.Acum la celelalte intrebari...depinde de fiecare organism, mergi la ginecolog si vezi.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu nu ai auzit de doctori? Ginecologi? Acolo trebuie sa ajungi.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.- Se pare ca habar nu ai ce inseamna procesul de NIDATIE, in ce conditii si in ce moment se produce. 2. -Momentul ovulatiei este resimtit de un numar extrem de mic de femei si sunt convins ca nici tu nu simti/iti dai seama de momentul producerii ovulatiei deoarece pana in prezent ar fi trebuit sa stii deja modul demanifestare, fiindca pana acum trebuia sa se intample de mai multe ori.3.- acea sangerare nu s-a mai intamplat pana in prezent deoarece se pare ca s-a produs din alt motiv si a carei cauza ai putea s-o afli doar daca ai merge sa ti se faca o examinare ginecologica amanuntita.

| Stropinela75 explică (pentru corbulalbrosu):

Se pare ca nu ai spus nimic concret. Am citit multe, dar fiind la inceput e normal ca, din cauza lipsei de experienta, sa ma panichez mai repede. Am pus aceasta intrebare cu scopul de a invata din experienta altora, nu pentru a veni cineva sa imi spuna convingerile lui despre ce as simti eu sau ce nu. Multumesc oricum!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Stropinela75):

Am fost, (sau mai bine zis am incercat dar...) cat se poate de concret si anume : Momentul ovulatiei nu este resimtit decat SE PARE de un numar extrem de mic de femei care sustin ca ele SIMT O DURERE IN MOMENTUL in care ovulul sparge membrana ovarului in momentul ovulatiei si ca urmare a ruperii foliculului ovarian ar apare o picatura poate doua de sange. Fapt insa neconfirmat in 99% din cazuri deci sangerarea nu ar putea proveni dela ovulatie. De asemenea am considerat ca acea sangerare nu poate fi provocata nici de NIDATIE deoarece tu te erai la OVULATIE iar nidatia se produce dupa circa 6-12 zile dupa fecundare ovulului (ceea ce la tine nu este cazul fiind abia la ovulatie).In concluzie nu putea sa-ti curga sange nici inainte de inceperea vietii sexuale deoarece sangerarea nu are legatura nici cu OVULATIA nici cu NIDATIA. Cauza sangerarii o poti afla doar printr-o consultatie ginecologica combinata cu niste analize medicale. De asemenea acum observ ca am uitat sa raspund ca in perioada zilelor 1-9 a CM (adica prima zi de menstriuatie si a 9 zi inclusiv a ciclului menstrual) considerata perioada cu fertilitate minima in cazul unui ciclu mediu de 28 de zile se poate ejacula fara retinere in vagin deoarece probabilitatea de instalare a unei sarcini este teoretic de 3-5 %. O sarcina in aceasta perioada se poate instala cu totul accidental, deci sexul petrecut inca in perioada menstruatiei nici nu se pune problema de a putea provoca o sarcina.De asemenea acea scurgere albicioasa ar fi putut fi mai ales daca era mai abundenta MUCUSUL CERVICAL care este produs de cervix (colul uterin) strict pe perioada de fertilitate maxima adica zilele 10-16 a ciclului menstrual. Daca nici acum prin acest raspuns nu am reusit sa dau informatiile dorite, inseamna ca nu am harul unui pedagog. Multa sanatate.

| Stropinela75 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos pentru acest raspuns! Voi astepta urmatoarea menstra si apoi ma voi duce la un consult ginecologic pentru a afla exact cauza sangerarii. Cred ca ai dreptate, nu poate fi de la ovulatie pentru ca, dupa ce m-a tinut 2 zile acea sangerare(pana in a doua zi dupa ovulatie), in seara asta am observat din nou o culoare de rosu pe slip, insa pe hartie nu era nimic.

| Emilian65 a răspuns:

Acesta este semn ca ai ramas gravida.