| CatrinaAndreea a întrebat:

Am facut sex azi...pe 20, si ar trebui sa imi vina ciclul pe 27..am facut protejat dar tot ma tem..ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns? Pot ramane însărcinată? Adica chiar daca imi vine acum ciclul pe 27, luna următoare poate sa nu imi mai vina, adica sa raman însărcinată? Va rog ajutați-ma! Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deja nu mai esti in perioada fertila, deci nu ai avea de ce sa-ti faci griji de sarcina!

| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit prin cercetari stiintifice si experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor de dinainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In cazul vostru fiindca contactul sexual a fost intretinut cu 7 zile inainte de data de incepere a menstruatiei va aflati in aceasta situatie adica de a fi IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. In consecinta in urma unui sex, care a fost si protejat si care a fost intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual sunteti in siguranta maxima, fiindca trebuie sa stii ca si in cazul in care sexul ar fi fost neprotejat si sperma ar fi fost ejaculata intentionat in vagin, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA deoarece in acest moment in uterul tau nu poate exista un OVUL VIABIL strict necesar formarii unei sarcini. Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a exista o sarcina, o va reprezinta insasi pornirea menstruatiei la data calculata/preconizata. Se considera ca in proportie de 99, 99% pornirea menstruatiei la sfarsitul ciclului menstrual, reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter ENDOMETRUL imbatranit, degenerat si devenit inutil sub forma de menstra. In concluzie se poate afirma fara a gresi ca este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in cazul in care data de pornire a menstruatiei este corect determinata/calculata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, cu siguranta ca nu poti fi gravida.

| kandaraki a răspuns:

50 / 50 - cum iti va fi norocul

| Helpme99 a răspuns:

Nu ai sanse de sarcina. A fost protejat