| NorishorPhufos a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Va rog, nu criticati! Eu am 14 ani, fac 15 in aprilie, si am un prieten de 17 ani, face 18 in vara. Suntem impreuna de 9 luni si a inceput sa ceara mai mult de la mine... Insa problema este ca eu sunt prea mica, ai mei m-ar omora daca as face asa ceva. Am discutat cu el despre asta insa parerea lui ramane aceeasi, si anume: "Daca ma iubesti cu adevarat o faci" si "de aproape 10 luni ma tii pe bara, sunt baiat si eu!". Ce pot sa fac? Il iubesc, nu pot renunta asa de usor la el dar in acelasi timp nu-mi pot pierde verginitatea de la varsta asta. Iar stiu ca mult nu va mai dura. Sfaturi? Repet: nu criticati!

Răspuns Câştigător
| altrix a răspuns:

Daca te-ar iubi nu ti-ar spune asta.
daca te-ar iubit ti-ar spune :" ma duc,o fac cu alta,si ma intorc la tine,tot a mea esti,tot al tau sunt"
esti exact in aceeasi situatie cum am fost eu cu prietena mea.
eu nu sunt sigur de baietii din ziua de azi ( da sunt baiat,dar stiu cum gandesc unii si nu vreau ca fetele sa sufere doar pentru ca mamele lor acasa le spune 'fwteo, nu o lasa insarcinata, si vino acasa linistit')
asigura-te ca nu o sa te paraseasca dupa...
iti mai spun, daca te-ar iubi nu te-ar obliga.
daca mai vrei sfaturi / ajutor : altrix_dirt
[ cei care imi bagati idul sa ma injurati, luati ignore pe loc thinking dont care! ]

| Oana92 a răspuns (pentru altrix):

Daca o iubeste merge sa faca sex cu alta? tu asa iti dovedesti iubirea pentru prietena?

| altrix a răspuns (pentru Oana92):

Daca el are chef asa mare. preferi sa i-o traga si dupa sa o lase?
nu cred ca baietii din Romania au capul pe umeri(majoritatea). o face cu ea si o lasa. chiar daca are nu stiu cat cu ea.

| Oana92 a răspuns (pentru altrix):

Pai exista masturbare si dusul rece! asta nu e iubire... daca iubesti nu inseli!

37 răspunsuri:
| Picasso a răspuns:

Hmmm, simplu renunti la el, adica nu e simplu dar incerci! Si inseamna ca e taran daca ti-a cerut asta, pe bune! cerseste sa faca dragoste cu tine, de fapt nu dragoste ci sex, vrea ca sa i te oferi smug dragut, si tu naiva si fricoasa, o sa faci asta laughing oh go on si uite asa fetele sunt "decazute". Mai eu stiam k va plac baietii care va rasfata, va face sa ii doriti la pat, care va vine sasariti pe ei, nu cei care cersesc la o minora sa faca sex! gandeste-te ca mai sunt baieti, spune-i k nu esti pregatita sau ceea ce simti si gaeste-ti altul, desi o sa te lovesti de altul la fel, dar o poti prelungii asa, cu unul cu altul laughing nu te gandi la prosti, chiar vb serios o sa iti dai seama ce, si cum suntem, fi shireata, mai isteata ca ei! succes si sa fi cu minte, si cuminte! big hug
nu uita sa poarte caciulita!

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Este o varsta frageda, asta trebuie sa iti fie clar. Sincer, acel baiat care te " obliga " sa faci sex cu el fiindca are nevoiile lui, si afirmand el insuti ca daca il iubesti ai faceo, nu te merita. Iubirea nu sta in sex, se poate traii fara sex daca o persoana din relatie nu este pregatita sa dea acest pas. Ti-o spun din propia experienta, si eu am avut prieten pe la vreo 14 ani care era mai mare ca mine, dar a decis sa astepte pana sunt pregatita, si intr-adevar a asteptat 1 an jumate fiindca eu i-am spus sa o facem, am si vorbit amandoi cu mama mea deschis despre aceasta tema. Daca chiar te-ar fi iubit ti-ar fi dat timpul necesar, si 20 de ani daca ar fi fost necesar. Nu este aceea persoana speciala de care ai nevoie intr-un moment asa special si nici nu esti pregatita psihic ca sa iti dai seama de repercusiunile inceperii vietii sexuale.winking

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Bravo!

Mai e si inversa aici: Daca te iubeste te asteapta, macar pana faci 16 ani.

Totusi daca face sex cu tine acum, o sa fie considerat viol si intretinere de relatii sexuale cu un minor, dupa 16 ani ai "voie", daca e si cu consimtamantul minorului si diferenta de varsta nu e mare.

Oricum, ai grija, alegerea e a ta si macar asigura-te ca te iubeste, sa nu ramai cu buza umflata dupa.

Eu, iti urez bafta!

| neutrino a răspuns:

Tu ce crezi ca doreste baiatul de la o relatie? Intelectul, inteligenta ta de 14 ani? Nu! Ba din contra, el doreste sa fii putin prostuta, pentru a-si atinge scopul: sex. El nu este in stare sa faca sex cu o fata de varsta lui, asa ca si-a facut planul sa te pacaleasca pe tine. Si se pare ca va reusi. Dupa aceea, tu, plangand ca nu ai avut noroc, vei intreba la TPU, ce ai de facut pentru ca el sa se intoarca la tine. Iti spun acum, ca sa nu te mai obosesti sa intrebi din nou, ca atunci nu mai ai ce face.

| NorishorPhufos explică (pentru neutrino):

De unde stii tu ca nu reuseste cu una de varsta lui? In primul rand nu-l cunosti... in al doilea rand ma iubeste, sunt sigura de asta. Dar eu consider ca fiecare baiat are nevoie de asa ceva. Si-ti spun eu ca daca nu ma iubea acum nu mai eram impreuna...

| neutrino a răspuns (pentru NorishorPhufos):

Facem pariu ca dupa ce-i oferi "verginitatea" ta, relatia se va rupe in 3 luni? Tu ai cerut un sfat, eu ti l-am dat. Tu poti sa fii de acord sau nu, dar respecta-i pe cei ce-ti raspund. O zi frumoasa!

| NorishorPhufos explică (pentru neutrino):

Te respect si iti multumesc pentru raspunshappy iar asta nu se va intampla pentru ca eu am fost invatata ca verginitatea e cel mai de pret lucru al unei fete. Si nu o s-o pierd asa curand. Inca o data mersi

| Oana92 a răspuns (pentru NorishorPhufos):

Daca te-ar iubi nu te-ar presa sa faci ceva ce nu iti doresti! nu mai poate? intre timp s-a inventat masturbarea si dusul rece!

| Smile3 a răspuns (pentru neutrino):

Uite nici eu nu sunt de acord cu tipul si mi se pare ca exagereaza...Dar pana la urma, TOTUSI...De ce crezi ca a stat cu ea atata timp?!

| Emilian65 a răspuns:

Daca insista sa faceti sex, inseamna ca nu te iubeste cu adevarat. Fii tare si nu ceda de la varsta asta.

| Azµre a răspuns:

Să îl părăsești, el nu te iubește el stă cu tine pentru sex.

| Ycu a răspuns:

Baiatul ala te tine numai pentru sex, vrea sa faca sex cu o fata virgina de 14 ani ca se te tina ca pe un fel de "trofeu" iti recomand, cand iti zice "daca ma iubesti faci", sa ii intorci vorba si sa ii zici "daca ma iubesti astepti", si treaba cu 10 luni pe bara, sa fim seriosi, asta e riscul daca te angajezi intr-o relatie atat de diferita de varsta, nu cred ca o sa mearga relatia dintre voi, pentru mai putina suferinta cu cat termini mai repede, cu atat o sa suferi mai putin, cheers.

| WildDream a răspuns:

Ceea ce face el se numeste santaj emotional. Daca chiar ar tine la tine nu ti-ar pune conditii ca daca ma iubesti faci sex, e o prostie. Trebuia sa stie cand s-a cuplat cu o fata de 14 ani ca sexu iese din discutie cativa ani, dar ce o fi zis, lasa ca e mica si o prostescwinking

| Liliana1981 a răspuns:

Iar el daca te-ar iubi, te-ar intelege. Joaca dur, joci dur- asa mi se pare corect.

| DiazAndreea a răspuns:

Daca te iubeste trebuie sa iti respecte decizia si sa te astepte cat ai tu nevoie. treci la fapte cand simti tu ca e momentul nu pentru ca vrea el sa i demonstrezi ca il iubesti. crede-ma ca eu am fost in situatia ta... aveam 9 luni de cand eram impreuna iar dupa ce am facut-o, c a nu stiu cum mi-a sucit mintile ca atunci aveam o idee stupida in cap ca virgina sau nu tot aia sunt. am facut-o iar dupa 3 saptamani si-a gasit pe alta. regreta si acum dar orgoliul baietilor e mare, in fine. eu nu zic ca tie ti s-ar putea intampla acelasi lucru dar ai grija nu te oferi pe tava primei tale iubiri, ai doar 14 ani ar trebui sa mai astepti ceva timp si sa fii sigura ca iubirea este impartasita. eu una cred ca el nu te iubeste asa de mult, isi doreste mai mult sa faceti sex si restul vine de la sine. bafta

| NorishorPhufos explică:

Va multumesc mult tuturor! Pentru mine conteaza fiecare parere in parte :* V-as da funda la toti, credeti-ma happy

| Stanciu_Anees_1986 a răspuns:

Daca te iubeste, sa stii ca te va astepta pana in momentul cand tu vei fi pregatita, daca tu nu te simti pregatita nu o fa, pentru ca mai tarziu sa regreti...

| Mariiuta a răspuns:

Nu te iubeste laughing pot sa jur, un baiat care iubeste o fata o protejeaza si isi da seama ca e prea mica.e un marlan

| Rockafellas a răspuns:

Buna, paraseste-l si spune-i sa te caute cand vei avea 18 ani!

| blond a răspuns:

Bună, uite eu cred ca daca el chiar te iubește cu adevărat așteaptă, întradevar are nevoie, este ceva normal, dar gandeștete de mai multe ori înainte să faci ceva, poate nu acum dar pe parcurs o sa-ți pară rău. uite eu iți dau un sfat dacă te iubește cu adevarat așteapta până cand ești si TU pregatită dacă insista prea mult pe tema asta si nu așteaptă dupa tine inseamna că nu te merită, nu am să il critic pe el findcă nu îl cunosc dar parerea mea este sa aștepti, o să ai timp să iți incepi viața sexuala peste vreo 2 ani

| bluedeyutssa a răspuns:

Daca il iubesti si sunteti impreuna de atata timp de ce sa nu o faci? De ce sa nu o faci acum cu un baiat care te iubeste...( daca a stat atata timp dupa tine te iubeste ) si sa o faci peste cativa ani sa dai peste unu care doar asta vrea si sa regreti... nu e o varsta tocmai ok intr-adevar dar daca te'ai avantat intr'o astfel de relatie ai stiut ce presupune. Si ai tai nu au cum sa afle daca nu dai de banuit.

| Ycu a răspuns (pentru bluedeyutssa):

La 14 ani? Cap de tirantozaur, la 14 ani nu e nevoie de sex, de aia ajunge lumea unde ajunge din cauza sfaturilor astora de la coltul satului de le dai tu.

| Werimar a răspuns:

Buna. El stia de la bun inceput ca o sa se ajunga aici. Doar ca se astepta probabil sa cedezi. Normal, un baiat nu preseaza niciodata o fata cand vine vorba de aspectul asta. Ca vrei.e una, e normal. Dar nu ai dreptul sa pui presiune pe cineva. Eu unul nu as pune pe cineva in postura asta. Totul vine de la sine, daca esti baiat destept si stii cum sa te comporti cu o fata poti sa ai parte de sex si mai repede de 9 luni. Ma rog..acum revenind la subiect, eu zic sa il lasi. Nu pare genul de persoana pentru care se merita sa faci asta.

| NorishorPhufos explică (pentru Werimar):

Discutia asta noi o ducem de luni de zile, doar ca acum parea mult mai serios. Nu a facut-o pentru ca noi suntem vecini si parintii nostri se inteleg foarte bine. Sigurat din cauza parintilor mei nu a facut-o, iar acum nu prea mai rezista... Eu am 14 ani, mi se pare totusi prea devreme pentru a face dragoste. Tu nu esti de aceeasi parere?

| Werimar a răspuns (pentru NorishorPhufos):

Ba da, si mie mi se pare prea devreme. daca zici ca te iubeste o sa reziste. Eu zic ca nu are rost sa faci asta chiar acum ca dupa s-ar putea sa regreti. Oricum, decizia ta. happy

| day16 a răspuns:

Nu cred ca te va critica nimeni. Toate ne punem problema asta la un moment dat. Eu te sfatuiesc sa nu faci asta pentru ca ti-o cere el. Chestia cu "daca ma iubesti, o faci" e o prostie! Daca el te iubeste de ce nu asteapta? Decat sa te simti vinovata fata de tine si fata de parintii tai pentru un baiat cu care sunt slabe sanse sa ramai pentru totdeauna, mai bine mai astepti. Daca vrea sa se desparta, ok... Sunt o gramada de baieti pe lumea asta. Ai doar 14 ani, viata ta acum incepe. Bucura-te de iesirile in parc, la film, saruturi, chestii dragute si inocente. Esti totusi micuta.

| Denn28996 a răspuns:

Nu crezi ca esti prea mica? Am o prietena [ea avea 13 si el 17 ] care a patit exact acelasi lucru. A facut-o cu baiatul si dupa doua saptamani i-a dat papucii pentru ca el voia ca sexul sa fie ceva normal in relatia lor si ea nu voia. Vrei sa te gauresti de la 13 ani? Da-i drumul dar sa stii ca sunt si consecinte. Plus, se va satura de tine dupa un timp si vei ramane cu ochii in soare. P.S: Nu cred ca te iubeste, daca te iubea nu cerea asta de la tine, esti prea mica, cred ca nici macar nu stii ce-i aia sex.

| Daniiellaaa a răspuns:

Crede-ma am fost in aceiasi situatie si te inteleg perfect. Eu am tot 14 ani implinesc 15. Am fost cuplata cu un baiat caruia i-am spus de la inceput sa nu se gandeasca la sex deoarece eu vreau sa-mi pierd virginitatea la 18 ani. La inceput a fost de acord insa pe parcurs a inceput sa-mi impuna sa facem sex, ca daca nu facem inseamna ca nu tin la el. Eu nu am cedat insa el a spus ca mai bine ne despartim. Eu nu am fost de acord dar cu greu am acceptat situatie hotarasem ca nu e demn de mine. Am hotarat sa ramanem prieteni. La cateva zile incepusem sa nu ma mai gandesc la el insa el incepuse sa ma caute, ma suna, ma invita in oras. Acum in fiecare zi imi trimite sms sa ne vedem, imi spune ca vrea sa ne impacam dar parca nu as mai vrea pentru ca stiu ca din nou se va ajunge la subiectul " sex ". Eu as apune sa luati o pauza sa vezi macar daca te cauta si daca te cauta insemna ca tine la tine, dupa ramane decizia ta. Sper ca te-am ajutat cu ceva♥

| patricia666 a răspuns:

Incearca sa discuţi cu el si sa-i spui ca nu totul tine de s*x. Daca te iubeste cu adevarat va intelege ca esti prea mica pentru asta sau ca ti-e frica sa o faci.
Daca vrei sa o faci, asigura-te ca va sta cu tine si dupa, pentru ca baietii din ziua de astazi sunt foarte sireţi si doar cauta sa agate fete mai mici. Nu spun ca si el e asa, daca il cunosti de 9 luni.
Ai grija ce faci, ca nu mai tarziu sa-si bata joc de tine.

| MeJohanys a răspuns:

:-D

| Hitmanboy a răspuns:

Cand esti cu prietenii tai, ia un pahar cu apa si pune pe fiecare sa scuipe in el, apoi bea-l tu... iti place ideea? Nu cred, e scarbos, crede-ma. Asa e si cu sexul inainte de casatorie. In numele iubirii, mult prea devreme, iubesti pe cineva care iti cere sa te culci cu el. O faci 1, 2, 3, 4, 5 ori si te lasa. Vine altcineva care gaseste nereguli, si face la fel. Ca na, cu altu cum ai facut-o? vrea s-o faci si cu el. Trec anii, vine vremea cand vei vrea sa fii si tu la casa ta, dai peste cineva care te place asa cum esti si care are planuri serioase cu tine, ce faci atunci? Ce ii spui? In numele iubirii si a sinceritatii te poate lasa si el...
Deci, daca nu vrei sa fii aratata cu degetul peste ani, sa nu-ti rada cineva in fata, FII CUMINTE...
Placerea moare repede, dar regretul, dispretul si amarul, te vor urmarii tot restul vietii.

| Beatrice18 a răspuns:

Daca te iubeste va astepta...eu nu cred ca nu faci asta doar pentru ca parinti tai te-ar omor, doar ca ai o varsta destul de frageda si poate nici nu simti nevoia sa faci pasul asta de la 14 ani, vorbeste cu el explica-i ca inca nu te simti pregatita pentru pasul acesta, si daca te va intelege si te va astepta inseamna ca te iubeste, daca nu te intelege si va decide sa va despartit sau etc inseamna ca a stat cu tine pentru altceva.Niciodata sa nu faci asta doar ca iti pune el conditii ca daca il iubesti o faci...Totul vine de la sine kiss

| AnyelaSophie a răspuns:

Scumpa mea sper ca nu ai facut greseala asta inca. Baieti mai sunt o mie, daca te iubeste te asteapta. si eu am fost in situatia ta. viata merge inaintea o sa iti fie greu 1 luna dupa o sa uiti de el, mai bine termina tu relatia cu acest baiat care chiar daca sta de mult timp cu tine. nu te iubeste :* te pup si ai grija de tinee :*

| NorishorPhufos explică (pentru AnyelaSophie):

Ms mult de raspuns :* Eu doar acum am reusit sa-l vadhee hee Uite ca inca nu s-a intamplathappy i-am spus sa ma astepte macar pana la 16 ani cand o sa simt eu ca este momentul si baiatul potrivit. Acum avem un an si o luna, si stiu sigur ca ma iubeste happy