| Eusunt132 a întrebat:

ATENTIE! Cer ajutor, nu ma plang. Rog seriozitate. Buna seara, buna seara. Am 16 si sunt diagnosticat cu tulburare anxioasa depresiva cu elemente pshiotice. Parintii mei au divortat la 13 ani, de atunci am avut numai probleme in familie si cu fetele, ori prieteni. Nu am vb cu nimeni. De vreo 6 luni iau pastile. Pana acum am luat Alprazolam, xanax, romparkin, enerion, fevarin, rispolent, si bromazepam. Am fost internat la voila de 2 ori si am tot mers la controale. In vara m-am pus cu fata visurilor mele impreuna, fara sa vrem. Am aflat si a fost la un spital de pshiatrie si ca are probleme. Ne-am vazut si ea s-a indragostit de mine, chiar daca avea iubit. Am fost impreuna o luna, imi promitea ca o sa renunte la el, ea avand 16 ani si el 20. Ma trezeam cu gandul la ea, adormeam cu gandul la ea, eram pentru prima data FERICIT CU ADEVARAT. Toata lumea mi-a spus ca o sa ma lase, dar nu i-am ascultat. Pe 3 septebrie am ramas fara pastile si aproape am intrat in sevraj din cauza asta, au fost 2 zile foarte grele pentru mine. Iar pe 5 septembrie m-am dus la liceu nemancat, nedormit, neodihnit si intr-o stare zombie, doar ca sa ma vad cu ea. M-a luat in brate si a inceput sa ma pupe si sa imi spuna ca renunta la mine pentru binele ei. Am plans in fata ei, i-am spus pentru prima oara ca o iubesc si nici nu mi-a raspuns, a tacut din gura. Dupa am suferit 3 zile dupa ea foarte tare, iar cu timpul am incercat sa o uit. Mi-am facut o iubita stil pansament doar ca sa o uit pe ea, dar n-am reusit. Acum cateva zile m-am rugat de fata asta sa ne vedem sa vb, iar ei nu prea i-a pasat, spunandu-mi "N-am ce sa iti fac". Tin sa mentionez ca toata copilaria mea am vazut scandaluri intre tata si mama, cum mama il insela pe tata si tata pe mama, am fost internat si la varsta de 8-9 ani pe la alte spitale de pshiatrie in Bucuresti si pana la urma eram bine. Dar divortul parintilor, certuri in fam si alte chestii m-au facut un zombie. Am patit ca si mama sa ma sune si sa imi spuna ca e ultima oara cand o aud, ca de maine nu va mai trai, dar din fericire nu s-a intamplat. Tata cand se imbata ma injura in ultimul hal si ma face sa ma simt in ultimul hal. Sunt certuri si in casa cu tata si maica-mea vitregra, aproape in fiecare zi si toate astea. M-am saturat si sa fiu baiat de cartier, am avut briceag, pumnal si telescopica, dar acum cateva luni le-am aruncat. Cel mai rau e ca de ceva timp am inceput sa ma droghez cu pastile. Niciun prieten si nimeni nu ma intelege. I-am spus pshiatrei ca sunt bine doar cu speranta ca voi fi bine, stiind ca in decembrie trebuie sa scap de pastile. NU mai vreau sa iau in fiecare zi, fiindca stiu ca pe langa tratament mai bag si de capul meu. Vreau sfaturi...

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| Annasicamy a răspuns:

In primul rand tu trebuie să renunți la droguri,știu că te fac fericit pe moment,dar nu îți fac bine in timp,și eu am trecut prin momente grele ale naibii de grele,mă apucasem de fumat țigări și iarbă zi de zi,eram un zombie,până într-o zi in care corpul meu ceda daca continuam,am un an de cand am renunțat, renunță la vicii,fi pozitiv,mănâncă,fa activități plăcute,nu contează că ești singur, mergi la psiholog,(e bine că ai posibilitatea asta, eu n-am avut) i-ați pastilele regulat, numai intra în relații toxice, e ok că prieteni nu te mai aruncă așa, iar la 18 ani daca nu ți-e bine părăsește casa aia daca îți face rău, nu stiu am incercat sa te învăț de bine...și părinții ăștia habar nu au cum le distrug viața copiilor.

| glooomnil a răspuns (pentru Annasicamy):

Aceeasi situație ca a ta, bun sfat!

| Anamariiaaa a răspuns:

O sa răspund cât pot de scurt la aceasta întrebare! Și eu am fost diagnosticata la fel ca tine și te înțeleg, in momentul de fata sunt pe tratament cu fevarina și quatepina…fix in Septembrie m-a apucat și pe mine o nebunie și nu am vrut sa le mai beau, o nebunie in urma căreia am ajuns la spitalul Gheorghe preda din Sibiu! ce vreau sa spun este ca trebuie mai înainte de toate sa ceri ajutor! Doctorilor dacă nu părinților tai! Pe mine cel mai mult m-a ajutat biserica…pocăiți mai exact cum ii numesc mulți! Dumnezeu m-a ajutat foarte mult chiar dacă și acum mai am momente și momente! Nu fa lucrul asta, nu te distruge.Cunosc băieții care au făcut lucrul accesta și a ajuns extrem de rau câțiva dintre ei venind la biserica au renunțat și au putut sa fie eliberați da ceilalți au famili și sunt vai de capul lor!
Știu ca îți este greu și ca ești foarte sensibil asa sunt și eu dar o sa treacă, o sa o uiți și o sa treci peste deci roagă te crede in Dumnezeu și cere ajutor nu o sa pierzi nimic îți promit!