| Marbella188 a întrebat:

am nevoie de niste sfaturi.
am o relatie de aproape doi ani si de vreo 2 luni merge tot mai prost..eu il iubesc enorm si el pe mine, dar nu stiu de ce s-a schimbat ataata de mult. incerc sa fac sa fie totul bine. l am stresat si sunt prea geloasa, incep sa plang ft mult si nu ma pot controla, imi zice ca ma lase ca are nevoie de intelegere si eu mai mult il stresez. la inceputul relatiei am gresit cu unele chesti iar el chiar deloc si am impresia ca acum se razbuna, i am gasit niste poze sterse cu nr unei fete, o fata cu care a vb pe snaphat..am parolele dar nu stiu simt ca nu mai ma vrea,ca vrea altceva. isi petrece timpul cu mine, vorbim mult, nu iasa fara mine,ft rar, ma ia cu el peste tot pe unde merge,fata de ali baieti face multe pentru mine dar nu stiu mi-a zis la nervi ca nu mai ma iubeste si ca daaca vrea merge la alta oricnd. se comporta extrem de ciudat si dupa toate chestiile astea eu sunt cea care sufar,el greseste dar tot mie imi e frica sa nu l pierd, si chiar nu ii gresesc cu nimic.ce sa fac? asta nu se intampla in fiecare zi dar si eu gresesc fiindca cand el se comporta ok cu mine iar inceep sa plang si incep cearta. simt ca nu stiu, nu m-a inselat, dar au mai fost unele chestii minore care m au deranjat.ce sa fac? sa ma schimb eu, sau sa il las?

Răspuns Câştigător
| Atlas33 a răspuns:

Ti-a luat pulsul,te are in mana ca pe un obiect,daca vrea il tine strans daca nu,il lasa sa cada,sa se sparga. Indiferenta lui nu face altceva decat sa hiperbolizeze sentimentele tale fata de el,si asta datorita faptului ca te arati dispusa pentru orice doar pentru a nu-l pierde. E simplu,asa se intampla mereu cand iti pui toti argintii sufletului pe o tava si i-o dai altcuiva in ideea ca si el va face la fel. Dar nu, el va profita cat va putea de mult, si cu cat ii vei arata iubirea si disperarea cu atat se va comporta mai miseleste, dar pentru tine nu va conta, il vei iubi din ce in ce mai mult..masochismul iubirii, suferi din raul ce ti-l pricinuie si continui sa ramai aceeasi victima. Trebuie sa iei atitudine, redevino cine ai fost, femeia de care s-a indragostit.In primul rand promite-ti ca nu il vei mai suna sau cauta tu,pana cand el nu o va face,si cand te va cauta,incearca sa fii cat poti de indiferenta,adica asa,ca si cum ai vorbi cu o cunostiinta,cu un prieten,si ce-ai mai facut,esti bine,aha ok,hai ca mai vorbim,am putin treaba acum. Incearca sa faci asta neaparat,e primul pas,trebuie sa poti intelegi,fa-o. Vei vedea ca usor usor el va intra la banuieli,ceva nu-i va conveni in comportamentul tau si se va face tot mai des prezent, dar tu vei continua sa ascunzi ceea ce simti si vei spune exact contrariul. La un moment dat vei vedea ca tu vei juca un rol si el se va modela exact jocului tau asa cum el o face acum cu tine. Trebuie sa-i implementezi in creier ca si el te va putea pierde si ca ai putea iubi sau gasi un altul. Mai intai de toate acum, schimba-te radical si vei vedea ce se intampla si vei sti singura cum sa actionezi la momentul oportun, gata cu lacrimi gelozie, iubire..intelegi,nimic din toate astea nu ii vei mai da,nimic absolut. Oricum, si ca vei plange sau vei fi geloasa sau ii vei marturisi iubirea in hohote de plans, el tot va face si se va duce acolo unde tu nu vrei sa mearga sau sa faca. Este o cauza pierduta, dar tu trebuie sa faci asta pentru tine intelegi, pentru a te vindeca de iubirea asta bolnava si nu vei putea face altfel decat sa schimbi pozitiile in joc. Devino tu mana care tine obiectul.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca ti s-a raspuns la aceasta intrebare acum 5 zile, mergi aici si reciteste:

https://www.tpu.ro/......ucruri-is/

Mai lasa gelozia si plansul precum copilasii isterici, ca nici un barbat nu agreeaza ideea, de a avea un copil capricios in preajma.

| sofisis a răspuns:

Esti incredibil de stresanta. Degeaba pui iar aceeasi intrebare fara sa specifici cat esti de paranoia si obsedata de el si incerci sa faci sa para ca e el cu probleme si un nesimtit. Cine a apucat sa iti citeasca intrebarile anterioare nu isi va schimba parerea.
Este vina ta 100%.
"sa ma schimb eu, sau sa il las?" - Ai fix aceste 2 variante. Ori te maturizezi odata si intelegi ca nimeni nu e proprietatea ta, ori mai bine lasa omul in pace ca o sa il aduci la disperare.
PS: Omusorul asta al tau ar trebui sa primeasca o medalie pentru rabdare.

| Eduard196 a răspuns:

E clar. A dispărut dragostea aia de la inceput și deja simte că nu mai are chef

| SoulCalibur a răspuns:

Pai nah. daca recunosti ca il stresezi, raspunsul deja il ai.

| ElenaMari a răspuns:

Incearca sa il lasi mai liber sa nu il mai stresezi si daca vezi ca se duce la alta eu zic sa o termini cu el