| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai vreau sa fiu cu iubitul meu, vreau sa terminam relația pentru ca nu ne mai înțelegem. Chiar daca il iubesc,imi face rau, de o perioada buna de timp se comporta urat cu mine,ma ia la misto, tipa la mine,ma jignește,apoi cand ii spun ca vreau sa ne despărțim isi cere scuze si imi zice ca ma iubește mult si nu vrea sa ne despărțim. Ce sa mai inteleg? Am ieșit ultima data cu el in oraș si abia am schimbat doua vorbe pentru ca el era suparat ca nu i-a ieșit biletul la pariuri. Cand are probleme sau e stresat sau nu i iese ceva se Descarcă pe mine si imi vorbeste urat sau ma neglijează. pe mine ma afectează foarte mult comportamentul lui fata de mine pentru ca ma simt degeaba si neiubita. Cand plâng din cauza lui nici macar nu încearcă sa ma calmeze el imi spune nervos sa nu mai plâng sa ma opresc "tu nu auzi sa nu mai plângi ". nu pot sa închei relația cu el pentru ca plânge si el vrea sa continuam,daca nu i răspund la telefon vine la mine acasă. Cu frumosul iar nu pot. Ce sa fac? Am discutat deja cu el despre asta si i am spus de o grămada de ori ce ma deranjeaza, mai nou am aflat ca m-a mințit cu multe lucruri... Problema este ca el nu isi vede Greșelile, el spune mereu ca daca ma iubește nu vede cu ce greșește. ce sa fac? ajutati-ma va rog

22 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ii spui pur si simplu ca nu mai vrei sa fii cu el si nu-i mai iei toate minciunile alea in seama. Daca chiar ii parea rau de tine, te iubea si conta pentru el ca te raneste, inceta dupa prima atentionare.

| Ririru a răspuns:

Buna,

Daca spui ca ai incercat deja sa discuti cu el si nu a functionat la nimic, lasa-l.
In felul accesta ai doua variante: 1. Daca il mai vrei in viata ta, e posibil asa sa-l inveti o lectie. Iar vizavi de despartire, daca nu stii cum sa-i spui, poti sa-i spui ce ne-ai spus si noua. Simplu, scurt si la obiect. Astfel incat daca el va regreta si va dori sa faca o schimbare vizavi de comportamentul lui, sa stie de unde sa inceapa.
Daca ar fi sa ma intrebi pe mine, tipul e un nesimtit si probabil crede ca nu-l vei parasi niciodata, tocmai ca stie ca-l iubesti.

2. Lui oricum o sa-i para rau, dar tu o sa fii asa bine fara el incat chiar nu va mai conta!

Well, ai mai putea si sa-l ignori si sa te comporti exact cum se comporta el, insa nu garantez ca o sa invete ceva din asta!
Multa putere, succes! Sa auzim de bine! happy

| Laura a răspuns:

Ura şi la gară. E genul de om care crede că totul i se cuvine şi nu te lasă în pace până nu te vede cu altul de braţ. Ignoră-l complet chiar şi când vine la tine. Îţi e frică de el?

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns (pentru Laura):

Cam da. pentru ca mi-a zis de câteva ori ca se omoară si mie mi e frica ca daca il ignor si vine si la mine si nu ies si tot asa sa nu faca ceva. offf sunt intr o situație foarte dificila.

| Laura a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Mi-am dat seama. Nu îţi face griji, va fi totul bine. E un ghiolban care doar latră. Nu-i aşa că te face să crezi că eşti singura lui slăbiciune? Ia deciziile care trebuiesc luate... nu se va întâmpla nimic rău.

| dannys a răspuns:

Nu ii mai raspunde la telefon si mesaje si asa o terminati repede.

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns (pentru dannys):

Daca fac asta vine acasă dupa mine

| dannys a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

O sa te caute o perioada si poate sa se plictiseasca sa tot vada ca nu-l mai bagi in seama. Vorbeste cu ai tai parintii sa nu-l mai bage in casa.Asta numai daca tu te ti tare si daca ii cedezi ca vezi doamne ca este sensibil si ca-ti spune ca te iubeste.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i dragoste la el, este sclavie si control. te face albie de porci si cand il ameninti ca pleci, plange si-si cere iertare de frica ca nu ami are pe cine batjocorii.
cauta-ti un barbat adevarat, ca asta nu s-a maturizat inca si de schimbat nu s eva schimba vreodata.
pentru unuii sarcasmul si controlul este in sange si ajung niste tirani peste ani.
Scapa de asta acum, cand inca nu etsi maritata cu el, cand nu aveti copii si nici nu-i bine sa te legi la cap cu asa specimen.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De acord cu tine. Joaca teatru, daca vrei sa ramai carpa lui in continuare e problema ta. Il ignori si gata, vei avea un timp de furca dar trece.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Sa-l parasesti. E genul care se vede doar pe el iar cand greseste nu vede dupa cum spui. Dar daca vede greselile tale e si mai clar. Genul asta de oameni care se cred buricul pamantului ar trebui parasiti mai ales cand ii explici de atatea ori si el nu baga la cap nu vrea nu ca nu intelege. Pune persoana lui mai presus decat a ta si da dovada de multa prostie in comportamentul lui. La gara cu el sa panga cat vrea

| Horologer a răspuns:

Raspunsul il ai deja, trebuie sa ii zici "Nu mai putem fi impreuna" si asta e. Daca nu te simti bine cu persoana iubita, nu stai obligat cu ea."Lupul isi schimba blana dar naravul ba."Adica nu se va schimba pentru tine.

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns (pentru Horologer):

I am spus de atâtea ori dar el vine dupa mine ce pot sa fac asta vreau sa stiu, daca el vina in fata la
Mine si il vad si vecinii...

| Horologer a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Pur si simplu ignora'l. Poti vorbi si cu parinti, nu e o rusine.

| TabletaSB a răspuns:

Iubirea presupune intelegere, trebuie sa va departati o perioada ca un fel de despartire, in care nu mai vorbiti in nici un fel, si apoi sa incerci sa-l intalnesti. Daca te iubeste ii va fi dor de tine, si te va respecta; daca nu te iubeste isi va pierde dorinta de afectiune sau de indragostire.
Indragostirea difera de iubire.

| Deyne a răspuns:

Si prietenul meu este la fel, numai ca el nu ma jigneste si nu ma ia la misto. Si el tipa si ma neglijeaza. Relatia noastra tine datorita mie si nu pentru ca tac din gura si trec peste toate greselile lui, ci pentru ca stiu sa preiau initiativa stiu cum sa ma comport atunci cand greseste si se vede pe el ca incearca sa se revanseze, sa se schimbe. Sfatul meu: daca el te iubeste cum spui, ar trebui sa fii mai tare, sa nu te mai obosesti cand tipa la tine sau cand te neglijeaza. Cand vezi ca se comporta asa, trateaza-l cu indiferenta, fii rece cu el si continua asa pana vezi o imbunatatire in comportamentul lui. Daca chiar crezi ca merita atata osteneala pentru el, eu zic sa incerci, vei vedea pe parcurs daca se mai comporta urat cu tine. Daca tu nu suporti si nu reusesti sa treci peste, cel mai bine e sa renunti. Un baiat care te iubeste nu te jigneste, nu tipa la tine si mai ales nu te neglijeaza! Degeaba joaca teatru ca te iubeste si vezi doamne incepe sa planga. O fi si obisnuinta..Stai linistita, sunt multi baieti pe lumea asta! Decizia e a ta!

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns (pentru Deyne):

Stiu ai foarte mare dreptate, dar eu nu pot sa fiu indiferente. inainte nu eram asa dar de câteva luni am clacat si plâng mereu nu ma pot abține cand ma faci sa ma simt asa. Si vreau sa terminam dar cum am scris nu pot. Vine dupa
Mine sa ne împăcăm

| AdrianDanezu69 a răspuns:

Intalniti-va intr-un loc public si ii spui ca nu mai vrei sa fiti impreuna, Apoi daca mai insista cu mesaje si telefoane ignora-l.

Am zis sa faci asta intr-un loc public, deoarece el poate sa aiba o reactie nefireasca(sa te loveasca,,, etc)

Sper ca ti-am fost de ajutor

| alexander911s a răspuns:

Din punctul meu de vedere ar trebui să-ţi iei mâna după el, adu-ţi aminte de vorba aceea "nu suferii pentru nimeni", din câte ai spus tu. pariurile şi restul au prioritatea.
Ştiu că nu o să îl laşi pentru că îl iubeşti, şi când se va scuza din nou tu te vei gândi la momentele frumoase, nu şi la cele urâte.
O persoană normală dacă te iubea nu spun că trebuia să te pună pe primul loc. dar? Mişto-uri? Să ţipi la ea? Nu cred că este cazul.
Concluzia? Renunţi la el, şi dacă vine să te caute şi îţi face rău. du-te la poliție, cred că ai ales un om cu 70% mentalitatea anilor 80 ( adică femeia este o sclavă ).
Nu te aştepta la un răspuns concret, nu asculta de nimeni, nici chiar de mine. Fii tu însuţi, răspunsul va veni de la sine.
Gândeşte-te că nimic este pentru totdeauna, şi că viaţa este prea scurtă ca să suferi.
Numai bine,
Alexander.

| Adriana2805 a răspuns:

Nu te mai lua dupa nimeni toți vorbesc doar din ce au auzit nimeni nu știe cu adevărat cum te simti. Cel mai corect e sa gândești singura îți spun si experiențe nu te lua dupa sentimente si dupa ce îți spune inima fa cum îți spune creierul e înțelept daca acum bărbatul îți face asa gândește-te cum va face mai tarziu.