| Corinutza_Cory_1990 a întrebat:

Bună TPU, am o întrebare se poate sa nu ai ovulatie si sa nu iti vina nici menstruatia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul este DA. Astfel de situatii apar/se produc ori de cate ori glandele endocrine (tiroida, glanda pituitara, foliculul ovarian, etc.) nu functioneaza corect si din acest motiv nu se produce ovulatia si din acest motiv nu se va produce nici menstruatia, ceea ca va provoca instalarea ori a amenoreei, adica lipsa menstruatiei pe perioade de circa 1-2 luni sau in cazurile mai grave in care ovarele femeii sunt afectate de sindromul ovarelor chistice/polichistice si menstruatia sa nu se produca multe luni de zile.