| okays a întrebat:

Ginecologul poate vedea prin ecografie daca trebuie sa vina menstruatia si daca sunt in perioada de ovulatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cu ajutorul imaginilor din interiorul uterului medicul ginecolog isi da seama de starea endometrului, care este o captuseala interna a uterului si in functie de gradul de dezvoltare sau starea acesteia el isi da seama si poate trage concluzia in ce moment al ciclului menstrual se afla pacienta. Poate preciza cu destula precizie daca pacienta este in perioada de ovulatie precum si aproxima cu destula precizie momentul inceperii menstruatiei.

1 răspuns:
| Ionutszu a răspuns:

Nu. Ecografia nu arata asemenea chestii. Daca aveai tumori, nastere, etc vedeai, dar nu ceva de genul.