| Andreea12349 a întrebat:

Am o mare problema, menstruatia mea nu a venit din luna iulie. Am fost la un doctor ginecolog si mi-a dat duphaston. Dar nici dupa aceste pastile menstruatia mea nu a venit. Ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul folosirii produsului Duphaston, uneori apare menstruatia si se poate chiar regla in lunile urmatoare, dar in multe cazuri/adesea menstruatia nici nu apare deci nici nu se regleaza ciclul menstrual fiindca in continuare ramane si persista cauza, adica functionarea incorecta a glandelor enocrine. Cauza cea mai probabila a amenoreei o reprezinta ovarele polichistice din cauza carora nu se produce ovulul, endometrul nu primeste suport hormonal corespunzator si nu trece prin aceleasi faze complete ca si in cazul ciclurilor normale. Duphastonul este una dintre optiuni, dar nu va rezolva problema de baza. Ai nevoie de 3-4 sangerari pe an pentru a asigura eliminarea corespunzatoare a endometrului. Acest lucru se poate rezolva doar daca vei urma/folosi un tratament cu produse hormonale de minin 4-6 luni, de regula pastile AC. Ar fi indicat sa fii consultata si de un alt medic ginecolog. Multa sanatate!

1 răspuns:
| ann19 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat acelasi lucru fiindca am alergat cand ploua.a venit pana la urma...