| Mirelamirela300 a întrebat:

Am o poveste de dragoste foarte complicata, nu mai inteleg nimic! Sa va povestesc. El e primul meu iubit sunt cu el impreuna de 3 ani(cu despartiri si impacari). Cateodata nu ne intelegem deloc,cu toate ca ne iubim. Asa am fost mai tot timpul,impacari-despartiri,si totusi suntem si acum impreuna desi cateodata nu mai credeam asta. Sunt cea mai fericita langa el,dar in unele zile si cea mai suparata stau si plang din cauza lui cand nu ne intelegem. Nimeni din familia mea nu l-a placut,am renuntat la prieteni pentru el,m-am certat cu parintii pentru el si cu toate astea am ramas cu el,nu imi vad viata fara el, desi uneori sufar si imi plange sufletul din cauza lui. Ne intalnim tot timpul pe ascuns, putine au fost zilele cand ne-am afisat in vazul lumii. E aiurea relatia...am incercat sa fiu cu alt baiat,nu am putut,il sarutam si ma gandeam la el. Am plecat o periodata in alt oras sa nu mai stiu nimic de el poate il voi uita,n-am mai tinut legatura de loc,nu eram eu,eram trista mai tot timpul simteam ca o parte din mine nu e. Acum suntem impreuna,dar nu prea merge,ne-am facut planuri impreuna speram amandoi in ele dar uneori nu ne intelegem din lucruri marunte,suntem amandoi foarte gelosi si orgoliosi. Am momente cand nu mai cred in relatia asta, si momente cand mor de nerabdare sa-l vad. Aiurea nu? Ajutati-ma, un sfat!

7 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Am trecut si eu exact prin aceste lucruri. Te-ai gandit ca el ar iesi si cu altele de va vedeti pe ascuns? Iubirea nu te face sa suferi, ci sa fii fericit. Daca mai stai mult in relatia asta, o sa te distrugi, crede-ma. Eu am fost cu el 2 ani, plini de despartiri,de minciuni, si acum dupa ce m-am distantat de el de tot mi-am dat seama ca a fost cea mai proasta alegere pe care am facut-o. Am ramas fara niciun prieten,familia nu mai avea incredere in mine,am slabit foarte mult pentru ca ma consumam foarte mult pentru relatie,si lui nu i-a pasat vreodata. Asa ca gandeste-te mai bine,cum ti-ar fi mai bine,sa stai sa suferi,sau sa iti fie bine? Stiu ca ti-e greu,si mie mi-a luat mult sa ma despart de el,mereu voiam,dar nu puteam ca tineam prea mult la el,pana mi s-a umplut paharul. Si acum vorbesc cu el,pentru ca inca mai tin la el, dar nu vreau sa mai fiu cu el. Asa poti face si tu, te poti desparti de el, dar vorbeste cu el. Si vedeti-va mai rar, sa iti fie mai usor rupi legatura cu el. Take care :*

| Adry05 a răspuns:

Bună!
PRin ceva de genul trec şi eu, avem aproape 8 luni şi tot aşa, în fiecare zi ne certăm din ceva, dar ne împăcăm în hmmm... 5 minute? laughing Ce să zic, e destul de complicată situaţia, eu zic să vorbeşti cu el să lămuriţi ce faceţi. Noi când mai aveam perioade din acelea în care nu ne înţelegeam, stabileam un termen până când să încercăm să ne înţelegem mai bine, ne ziceam unu altuia ce ne deranjează şi încercam să ne abţinem de la lucrurile respective şi până la urmă am reuşit. Deci discutaţi şi vedeţi ce aveţi de nu vă înţelegeţi. E nasol faptul ' că ai tăi nu l-au plăcut, deci aş zice că poate nu e ceva de viitor, totuşi vezi ce faci! Oricum, de uitat îl vei uita, ţi-a fost aşa de dor de el deoarece te-ai obişnuit să-l ai lângă tine timp de 3 ani, şi na, când eşti de atâta timp cu o persoană îi înveţi obiceiurile, şi pur şi simplu nu te poţi vedea singură (mi se aplică, de exemplu mie înainte îmi plăceau pisicile, lui nu, le fugăreşte de fiecare dată când le vede, iar eu am luat asta de el, acum nici eu nu le mai prea suport şi mi-am dezvoltat o plăcere din a le speria, ştiu, e ciudat )
În fine, succes cu relaţia şi dacă mai ai nevoie de ceva nu ezita să mă cauţi!

| neutrino a răspuns:

Ai dreptate: totul e aiurea dar fiecare se poate chinui asa cum doreste.

| justsummer a răspuns:

Trebuie sa te gandesti daca merita sau nu sa induri toate astea si crezi ca ai putea sa fii tot cu el si peste 5 ani probabil veti ajunge curand intr-un punct in care veti obosi amandoi cu atatea certuri si impacari. Trebuie sa te gandesti daca momentele bune le compenseaza si le depasesc chiar pe cele rele.

| C26 a răspuns:

Buna.
Te inteleg perfect happy Cam prin aceiasi chestie am trecut si eu crying
Si la fel aveam de suferit mult dupa urma lui, si la fel ne certam din chestii marunte, si la fel ne desparteam, si iar ne impacam straight face
E foarte nasol sa ai o relatie asa, pentru ca certurile aiurea din nimicuri nu duc nicaieristraight face Si va veni o vreme cand o sa va saturati aman2 de certuri si o sa va despartiti de tot.
Asa am fost si eustraight face Cu toate ca eu acum nu mai stau cu el de 3 luni dar il iubesc ff mult. Si imi este greu fara el, dar cred ca mai bine e asa, pentru ca daca suntem impreuna ne certam zilnic, si acum suntem prieteni si tot ne certam, si tot suntem gelosi etcstraight face
Si la fel..Ma consumam, plangeam, sufeream din cauza luioh go on Si ma cam saturasem, si acum imi e foarte dor de elstraight face.
Nu crezi ca mai bine ar fi sa luati o pauza?
Adica sa incercati sa schimbati ceva totusi daca vreti sa ramaneti impreuna.
Mai bine ramaneti putin timp singuri, unul fara celalalt.
Ramaneti prieteni, incercati sa va comportati, si sa mai iesiti mai rar doar ca "amicii" happy.
Vedeti cum va este. si apoi hotarati ce vreti sa faceti.
Parerea mea, eu asa zic ca ar fi cel mai binesad Te pup, si sper ca te-am ajutat.

| sweettyyyy a răspuns:

Dar nu te-ai gindit ca aceasta deja nu mai este iubire dar "deprindere"?
Ai facut ft rau ca a renuntat la prieteni,pentru ca nu stii niciodata ce se poate intimpla, si nu are cine sa te consoleze! sau sa incerce sa te distraga!
am avut situatie asemanatoare cu a ta, prietena cea mai buna nu la placut, alte prietene mai indepartate la fel, sora mea la fel...mama imi mai spunea cite ceva! Si pina la urma toate au avut dreptate,mi-am pierdut timpul cu el,dar eu nu m-am indepartat nici de prietene, nici de nimeni, iar acum el nu mai este, in schimb, prietena mea cea mai buna este! gandeste-te bine ce faci!

| dmc a răspuns:

Pai daca nu iti e bine nici cu el, nici fara el alege raul cel mai mica.Mai bine suferi acum o perioada si o sa-ti treaca decat sa suferi mereu alaturi de el.