| Anonymous23184 a întrebat:

Am o situație destul de jenantă si as ruga sa raspunda doar cei care vor sa ma ajute..Multumesc anticipat! Deci eu si iubita avem vârstele de 19 si respectiv 18 ani si suntem amândoi virgini.Am decis sa o facem amândoi în curând, doar ca mie imi este foarte frică de un lucru si anume ca nu voi avea erectie.Stiu ca am mai incercat odată sa o facem, doar ca aveam la fel frică aceasta ca nu voi avea o erectie si până la urmă nu am reusit sa mai pun prezervativul.Intrebarile mele(sunt 2) sunt ce ar trebui sa fac să pot scapa de teama asta? Un prieten mi-a spus sa beau ceva înainte,dar cred ca face mai rau,iar in legatura cu prezevativele,ce prezervative ar trebui sa folosesc,eu am incercat sa mai "probez" niste prezervative durea extra safe si le puneam foarte greu pe penis, nu stiu dacă aluneca ele greu pentru ca sunt groasă si ar trebui sa iau unele mai subtiri sau sunt o mărime prea mica, as vrea da o fac fericită, doar ca imi este teama ca nu voi reusi, ma puteti ajuta? happy

Răspuns Câştigător
| NiculaiMarianTraian a răspuns:

Iti voi explica ce trebuie sa faci si ce nu trebuie sa faci: Sunt mai mic ca tine am 15 ani si nu mai sunt virgin de cateva luni. Prima oara cand am facut-o am avut si eu ca tot omul niste emotii, nu a fost chiar asa usor. Ca sa am o erectie mereu m-am gandit in gandul meu ca nu e o rusine sau ceva de genul sa faci chestia asta si trebuie sa fii in largul tau si relaxat. O recomandare pentru ati provoca erectia ai putea sa te uiti la niste filme***** sau sa ii ceri iubitei tale sa iti faca un mic oral. Alegerea cea mai grea pentru fiecare la inceput este prezervativul. Iti recomand cele din gama durex in special cele Durex Fell Thin deoarece sunt destul de subtiri si lubrefiate destul de bine. Ele au acelasi nivel de protectie dar sunt mai usor de aplicat si ofera o senzatie ca si cum nu l-ai avea in timpul partidei.
Acum ce nu trebuie sa faci:
-Prima recomandare ar fi sa nu o faci cand nu esti pregatit deoarece aceasta poate aduce greseli.
- Trebuie sa ai grija la montarea prezervativului, iar astfel iti voi recomanda sa te uiti pe Youtube cum se aplica unul
- Sa nu fortez penetrarea
-Iar dupa partida sa verifici cum e prezervativul (intact sau rupt). In caz ca s-a rupt poti apela la pistla de a 2-a zi care nu va aduce o sarcina
Sper ca ti-am fost de ajutor, daca mai ai nevoie de detlaii intreaba-ma sunt aici sa iti raspund.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De frica asta nu ai cum sa scapi, doar trebuie sa-ti impui sa incerci!
Prima oara oricum va fi un fiasco, ori nu vei avea erectie, ori te vei scapa pe tine la 2 secunde dupa ce-l introduci.
Incearcti de mai multe ori, dar alegeti cand sunteti singuri acasa, ca sa va puteti relaxa si sa va excitati.
Nu uitati sa folositi prezervativul, inca de la inceputul partidei, macar nu lasi fata insarcinata.
Prezrevativul trebuie sa intre greu pe penis, tocmai pentru a sta perfect intins pe el, ca altfel se rupe si riscati o sarcina.
Oricum nu are importanta marca prezervativului ca satisfactia sexuala nu consta in prezervativ ci in stilul tau de a-ti manipula penisul, in vaginul fetei.
Nu uita sa-i faci un preludiu bun inainte, ca fata sa fie umeda si relaxata, sa poate simtii si ea ceva si sa nu o doara.
Chestia cu bautul inainte, s-ar putea sa fie gresita total, multi neavand erectii tocmai din cauza alcoolului.

| corbulalbrosu a răspuns:

ALEGEREA PREZERVATIVULUI CU MARIMEA CORECTA :
Marimea prezervativului care urmeaza sa se potriveasca perfect pe penis se alege NUMAI in functie de grosimea penisului. Grosimea se determina prin masurarea circumferintei in mm, valoare care se imparte la 2 si din rezultatul obtinut se scad 10-15 unitati. Valoarea astfel determinata/obtinuta trebuie sa fie cea care corespunde cu numarul inscris pe ambalajul fiecarui prezervativ. Rezulta ca marimea prezervativului corect, se alege in functie de grosimea penisului si nu de lunginea acestuia, deoarece in general prezervativele sunt fabricate in urmatoare 3 dimensiune si anume 178m; 195mm si 205mm lungime, dar exista si prezervative cu dimensiuni EXTRA pana la un maxim de 251mm lungime. In schimb ca si largime sunt fabricate in 4-5 tipodimensiuni/marimi/largimi si anume; care pot fi notate uneori si prin literele "S", "M", "L", "XL" si "Extra large" (small, medium, large) sau cu numere care reprezinta latimea aplatizata a prezervativului masurat in mm, care incepe de la 43-45 mm si creste cam din 3 in 3 mm si ajunge la latimea maxima de 66 mm. In cazul prezervativelor fabricate sub brandul Durex, lista completa cu modelele si dimensiunile este urmatoarea : Brand;; Style;; Length (mm);; Width (max/min in mm)
-Durex Close Fit 178 49
-Sensation 178 52
-Ribbed 178 53
-Pleasuremax 195 66/54
-Elite, Extra Safe, Featherlite, Performa, Select Flavors, Tingle 205 63/52
- Avanti Ultima 205 63/52
-Comfort XL 251 63/54
Sper sa fii multumit de informatiile oferite Multa sanatate!
Metode prin care se poate determina marimea prezervativului :
http://www.thepoc.ro/......rvativele/
http://adevarul.ro/......index.html
http://www.youtube.com/watch?v=ulHob8ichg4&t=18s
Succes!

| Goete a răspuns:

Ii poti cere unui prietencaruie nu-i e frica, sa te ajute?

| Goete a răspuns:

Ii poti cere unui priete caruia nu-i e frica, sa te ajute?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Lasa prostiile si faceti Petting cel putin cateva luni, inainte de a face sex, altfel o sa ai probleme.

| darrio2007 a răspuns:

Vei avea erectie, stai linistit. Dar fiind virgin nu vei apuca sa intri prea mult si vei ejacula. Neaparat foloseste prezervativ. Va prinde repede. Si nu cred ca iti doresti vreun copil.