| dan10252000 a întrebat:

Buna TPU..Am si eu o intrebare...
Am facut dragoste cu prietena mea cu o saptamana jumate in urma, pentru ea a fost prima oara cand a facut asta.De atunci nu am mai avut nimic cu ea, parca era totul ok pana cand mi-a zis ca ii intirzie menstruatia.Ar putea fi insarcinata?
Mentionez ca am facut totul protejat dar nu am ejaculat in seara aia deolc ...Chiar am nevoie de ajutorul vostru, va rog mult sa ma ajutati cit se poate de repede.Dau funda si ii multumesc din suflet persoanei care ma va ajuta cu problema asta.

Răspuns Câştigător
| Medinini a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi din mai multe motive: in primul rand daca nu ai ejeculat, spermatozoizii se gasesc doar il lichidul spermatic, NU in alte lichide. In al doilea rand, in perioada de aproximativ o saptamana inainte de mestruatie ovulul este eliminat din trompete uterine si ajunge in uter, de unde nu mai sunt sanse ca sa se formeze celula ou. Aceasta întârziere se poate datora schimbărilor hormonale. Studiez medicina, deci nu sunt chestii luate de pe net sau auzite pe ici colo.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Medinini):

Am ramas stupefiat de enormitatea prostiei debitate in urmatoarea ta fraza (d-le student la medicina? ) : " In al doilea rand, in perioada de aproximativ o saptamana inainte de mestruatie ovulul este eliminat din trompete uterine si ajunge in uter, de unde nu mai sunt sanse ca sa se formeze celula ou." Este halucinanta explicatia din aceasta fraza, care este complet gresita/eronata. In urma unui astfel de raspuns nu poti spera nici macar la nota 2 (doi). =)) Citeste si invata deoarece se pare ca esti complet paralel cu procesul de producere a ovulatiei. Articolul fiind scris de un medic ginecolog, procesul ovulatiei si a procreerii este descris cat se poate de corect si char si pe intelesul tau. :))http://www.contraboli.ro/fecundatia-si-prima-zi-de-sarcina/

| Medinini a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu vreau sa va dezamagesc, dar nu cred ca exista motive sa fiti "stupefiat" de ce am scris mai sus. Ce am scris este absolut corect. Nu am scris un articol ca sa precizez exact zilele sau sa dau copy-paste unui articol de pe net, am utilizat un limbaj cat se poate de comun, in care nu am inclus niciun moment cuvântul OVULATIE care e un proces diferit fata de formarea viitorului zigot. Iar daca afirmatia ca celula ou nu se formeaza in uter vi se pare "halucinanta" va rog sa recititi articolul pe care insusi dumneavoastra l-ati atasat, unde scrie clar ca se formeaza in trompele uterine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Medinini):

Cu aproximativ o saptamana inainte de menstruatie in organismul femeii NU mai exista nici urma de OVUL. Acesta este produs de foliculul ovarian INTOTDEAUNA indiferent de lungimea ciclului menstrual cu FIX 14 zile inainte de ziua de incepere a urmatoarei menstruatii. OVULUL este VIABIL in jur de 16 maxim 24 de ore. Daca in acest rastimp nu este fecundat incepand cu a 2-a zi itra intr-un proces de imbatranire, degenereaza complet in ziua a 3-a si se dezintegreaza in a 4-a zi cel mai tarziu, resturile fiind resorbite de tesuturi. Deci formarea unui viitor zigot este posibil sa se produca doar in cele 14-24 de ore de dupa eliberarea ovulului din ovar. Fiindca traieste atat de putin, OVULUL VIABIL nu are efectiv timp sa parcurga prin trompa uterina distanta dintre FOLICUL si UTER. Baiete cand eu studiam aceste procese fiziologice probabil ca nici parintii tai nu erau inca proiectati. Pentru raspunsul tau este prea generoasa si nota 2 (doi). Daca actualii studenti la medicina au nivelul de cunostinte si cultura la fel cu ale atunci chiar ca nu mai am nimic de comentat. Sau cum se spune NO COMMENT.

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa fie gravida. Intarzierea de care vorbeste prietena ta, este din cauza schimbarilor hormonale care au loc dupa primul act sexual.

| KhaleesiDaenerys a răspuns:

Buna! Eu stiu ca chiar daca un barbat nu ejaculeaza poate sa lase fata insarcinata, deoarece in timpul actului sexual si barbatii au scurgeri, nu stiu sa explic mai bine. E ca si la fete cand se uda. Dar in acest caz sansele sunt foarte mici, dar exista. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Dar totusi daca zici ca v-ati protejat si nu a fost niciun accident, eu zic ca n-ai motiv de ingrijorare.
De exemplu, cand eu am facut-o prima data si mie mi-a intarziat ciclul menstrual, ba chiar mi se dereglase vreo 2-3 luni. Nu este motiv de ingrijorare daca ii intarzie 2-3 zile. Sau poate are dereglare hormonala, am avut si eu asa ceva. Vorbesc din experienta. Dar totusi nu sunt medic asa ca nu iti pot da sfaturi exacte.
In orice caz, eu zic sa mai astepte fata cateva zile, iar daca tot nu ii vine, atunci sa apeleze la un medic. Stiu ei ce sa faca.