| IsabellePetre a întrebat:

Am si eu o intrebare, cam jenanta. Am 11 ani si jumatate si m-am indragostit de prietenul surorii mele. Are aproape 20 de ani. El cred ca stie desi nu i-am spus inca. O data eram singura acasa si eram tare zapacita si fericita. Iubitul meu ascuns o cauta pe sora mea si m-a gasit numai pe mine. Peste trei zile era ziua mea si atunci m-a luat si m-a strans in brate si m-a sarutat pe gura. Recunosc ca am simtit ca ma pipaie si pe fund si pe sani iar mie mi-a placut mult. Niste fete la scoala mi-au spus ca daca vreau sa-l castig trebuie sa-l las sa faca mai mult. Voi ce ma sfatuiti? Ce inseamna asta mai mult? O sa se supere sora mea daca afla? Recunosc ca sunt tentata pentru ca-l iubesc nebuneste.

38 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

E diferenta nprea mare. te considera o copila, nu va iesi nimic bun
uita-l!

| Fatamuntilor a răspuns:

Te-a sarutat pe gura zici? ...prietenul asta al surorii tale e cam obsedat de minore Sora ta e tot minora?
Inteleg ca te-ai simtit,, magulita '' ca tipul te-a pipait, dar asta nu insemna ca si bine.
Cel putin el putea sa te pupe cel mult pe obraz si atat...
Nu se pune problema de,, mai mult'' pentru ca iubitul surorii tale, iar asa ceva nu se face.
Iar daca se da si la tine nici relatia cu ea nu o vad bine.

| IsabellePetre explică (pentru Fatamuntilor):

Nu stiu ce sa zic. Poate ca ai dreptate, dar, il visez noaptea si mor de dorul lui daca nu-l vad in fiecare zi. Acum doua zile m-a sarutat din nou si cand m-a imbratisat am simtit ca ma cuprinde sub fusta de fund. Stiu ca-i ceva rau ca-l las dar nu ma pot abtine. In timpul acela eu l-am mangaiat pe par si simteam cum tot corpul imi era toropit de o imensa caldura. Mi-a soptit la ureche ca sunt mai frumoasa decat sora mea, dar sa nu-i spun asta. Sa fie secretul nostru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IsabellePetre):

Hey happy
La dracul de prieten mai are si sora-ta. Hai ma sa fim seriosi. Tu ai 11, el-20. Esti minora inca... Si la ce dracul se gandeste si ala.
Deci uite daca o iubesti pe sora-ta si tii ft mult la ea il vei lasa dracu pe idiotul ala (mda si ar trebui sa ii spui si lu' sor-ta s-o faca). O sa gasesti inca sute de baieti care o sa te inebuneasca happy. Ai inca 11 ani... Viata ta pe plan hai sa-i zicem pe ''plan amoros'' ar trebui sa se inceapa peste cativa ani...( adica ai inteles la ce ma refer).
A da si chestia aia cu ''esti mai frumoasa decat spra ta'' m-a dat pe spate. Sa fim seriosi tu cu unul de 20 ani la varsta ta... no pre cred

| Fatamuntilor a răspuns (pentru IsabellePetre):

E grav daca iti baga mana sub fusta.Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca ramaneti singuri.
Anuntat-ti parinti, spune ce se intampa si vorbeste si cu sora ta.Asemenea individ trebuie sa dispara din viata voastra.

| IsabellePetre explică (pentru anonim_4396):

Peste cinci ani el va avea 25 si eu 16. Oare de ce sa aman ceva care-mi doresc acum, pentru peste cinci ani?

| IsabellePetre explică (pentru Fatamuntilor):

... Si eu am gresit. L-am cam ispitit si poate de aceea a facut acest gest. Mi-a placut mult!

| pietrean a răspuns:

Nici nu stiu cu ce sa incep? Dar cred ca cel mai bine ar fi sa o iau incetisor cu sfaturile, ca sa nu te simti atacata "pe nedrept"(probabil asa ai gandi tu).
Scumpa mea, ai DOAR 11 ANI.Ce sa caute un baiat de 20 de ani,la un copil? Poate toate gesturile lui ori le-ai interpretat gresit, ori, daca s-au intamplat acele pipaieli de adevaratelea, omul este imatur, chiar bolnav mintal.Cum sa-ti placa,ca un mascul sa te pipaie, un copil care nici nu este dezvoltat de ajuns fizic? De psihic, ce sa mai spun! Cum adica sa-l lasi sa-ti faca mai mult? Sa te siluiasca, sa-ti distrugi si copilaria asta pe care o ai si cu care nu o sa te mai intalnesti?
Daca s-a intamplat asa ceva, cred ca ar trebui sa vorbesti cu parintii tai, care vor sti sigur ce au de facut.Este un pericol,atat pentru tine,cat si pentru sora ta.
Ce stii stii tu despre "iubirea nebuneasca"? Acum,pentru tine,este doar acea atractie fizica,care nu este nici pe departea acea iubire adevarata.
Iubirea aceasta inchipuita,"nebuneasca",te poate face sa ai traume mari,si acum si pe viitor, daca nu-ti anunti parintii, daca nu-l eviti macar, daca nu vrei sa-i spui surorii si alor tai, ce a putut face.Nu trebuie neaparat sa te consideri tu vinovata,esti un copil fara minte,dar el,la varsta lui,se pretinde ca ar fi major si matur.
Dar,parca imi vine sa cred, ca sunt doar visele unei fetite si nu pot sa cred ca ar fi adevarata intrebarea!
Chiar daca nu vrei sa primesti sfaturile noastre, macar, te rog din suflet, incearca sa te gandesti la ele.Visele sunt una, realitatea este alta, a dracului de dureroasa!

| IsabellePetre explică (pentru pietrean):

Cred ca aveti dreptate. Dar il iubesc. Il visez si, atunci imi dau frau imaginatiei. Mi-e jena sa spun ce vise... colorate am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol Sfinte laughing)) Și el și voi cei de 11 ani sunteți fucked up laughing)) (nu toți) Puțele tale tot de 11 ani ți-au zis că trebuie să-l lași să facă mai mult ca să-l câștigi? laughing)) Cât de mult? Până întră la pușcărie? laughing Să-mi bag picioarele în ce generațievine în urma mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proaste. Proasta si tu, dar colegele tale te intrec. Adica, ce naiba asteptari sa am eu de la o fetita de 11 ani. happy Esti pe clasa a 4-a sau a 5-a, sper ca stii ca calculezi 20-11, nu? happy Este o diferenta de 9 ani, si sper ca realizezi ca el este major, matur, iar tie nu ti-au dat nici macar bine,, mucisorii" pe nas. happy Daca vezi ca baiatul continua cu avansuri,, sani" ( daca ii ai si pe aia la 11 ani ),, fund", atunci indeparteaza-te de el, ignora-l, si lasa-l pe baiat in pace cu sora ta. Drame de 11 ani. oh go on

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Daca ai fii soramea ti-as trage o mama de bataie, tot baieti sa vezi, la 11 ani, inca si prietenul surorii tale. Daca el iti face avansuri, asta nu inseamna ca trebuie sa ii raspunzi, chiar daca iti place de el. Gandeste-te ca este sora ta la mijloc, nu cred ca are rost sa iti strici relatia cu sora ta pentru unu de 20 de ani, care vrea doar sa te bage in pat. In plus si daca ar exista o posibila relatie intre voi, iti dai seama ca nu ar dura, ai 11 ani.

| corhaz a răspuns:

Joaca cu 2 surori va gasit pe voi doua.problema e ca cum dracu sa se sarute o fata de 11 ani la varsta lui.

| IsabellePetre explică (pentru corhaz):

Cred ca am gresit si eu. Recunosc ca l-am cam ispitit.

| LSMM a răspuns:

Cum nu va dati seama ca fata a pus intrebarea la misto...

| anonim_4396 a răspuns (pentru LSMM):

Incep sa cred si eu asta... Unu de 19 nu s-ar uita la una de 11... clar

| LSMM a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e numai asta. Are un stil de a relata mult prea degajat si scrie prea bine pentru un copil de 11 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LSMM):

Mda straight face

| Lavii007 a răspuns:

Uite, crezi ca sentimentele tale pentru el sunt mari, dar de fapt nu e asa. Probabil e primul baiat, pot zice barbat de care te simti atrasa. Trebuie sa te controlezi, esti mult prea mica pentru a te lasa dusa de val. In scurt timp o sa iti treaca, dar nu te lasa daca nu vrei sa iti strici toata copilaria. El vrea doar sa se culce cu tine si profita de faptul ca te simti atrasa de el.

| bbu2eugen a răspuns:

Te sfatuiesc sa l lasi in pace. O sa profite si de tine si de sorta poate il placi /iubit inseamna alt ceva chiar daca o sa negi. Lasa l in pace o sa ti para rau mai tarziu daca se "culca"cu am2

| BomBonicaThaa2000 a răspuns:

Imi vine sa vomit! Sigur nu il iubesti probabil doar iti place cum arata dar inceteaza. Joaca-te cu papusile, invata, nici nu cred ca inca are pe ce sa puna mana (sani). El este pedofil si profita de tine. Pleaca, fugi. Si colegele tale de la scoala sunt si mai tampite. Tu sti ce inseamna sa il lasi mai mult? Sa te bage in pat si ramai cu un bebe in burta si la 11 ani esti mama. Ce tare e generatia asta in care traiesc. Mai bine ne intrebai de un baiat de la tine din clasa daca crezi ca te place decat asta!

| anamary a răspuns:

Draga mea,iti inteleg atractia pentru baiatul acela,mai ales ca esti la pubertate,corpul ti se schimba, hormonii iti iau razna si un val de emotii da peste tine la varsta asta.Dar, cel mai probabil, tu doar crezi ca acel barbat este interesat de tine.
Hai s-o luam logic:este o diferenta de varsta mult prea mare. Iubitul surorii tale este probabil la facultate sau angajat, tu nici macar nu esti la liceu.Ideea este ca tu si acel baiat aveti idealuri diferite, sunteti in etape ale vietii diferite.El a terminat o scoala, tu daca printr-o MINUNE vei fi cu el o vei da incolo de scoala.
La varsta ta nu intra in discutie iubitii. 11 ani inseamna prieteni, hobbyuri, scoala si obiective in viitor(cariera). Iasi cu COPII de varsta ta ca voi cei de la 11 ani COPII va numiti.El e adult si nu cred ca va renunta vreodata la sora ta sau la alta fata de varsta lui pentru tine. Si acum serios...cand "te-a sarutat" ...era ZIUA TA! Si mami tau si tati tau happy si surioara ta probabil ca te-au luat in brate.Baiatul acela incearca sa se inteleaga bine cu toti membrii familiei tale, ca sa le demonstreze parintilor tai ca este un barbat ok, un tip demn de sora ta. NU ITI FACE AVANSURI, E DOAR POLITICOS.

| foreverunicorn a răspuns:

Am trecut si eu prin asta (bine, cu un baiat cu doar un an mai mare ca mine, dar merge). O sa treaca. Ai putea sa scrii toate astea intr-un jurnal, ajuta. Dar nu-l lasa sa-ti faca ce-ti face. Se poate ajunge la chestii urate.
In locul tau m-as preocupa de scoala. Nu sti ucum sa zic asta, dar se cam vede ca te duce capul bine de tot. Scrii foarte frumos. Si crede-ma, stiu despre ce vorbesc. Repet, poti sa scrii despre asta. Peste ani, cand vei citi, o sa ti se para amuzant.

| digital7shady a răspuns (pentru foreverunicorn):

Nu, nu e DELOC acelasi lucru. Poate doar daca era iubitul/a surorii/fratelui tau. Sfatul cu jurnalul e cam prost, daca e citit de parinti o sa aiba probleme, lucrurile astea trebuiesc spuse direct lor, nu sa le afle din alte surse!
Pentru fetita de 11 ani: pedofilia se pedepseste prin inchisoare. Priveste totul dintr-o perspectiva obiectiva, o sa ti se para penibil.

| NeganMyLove a răspuns:

Whaaaaat? Asta nu este deloooc adevărat! Este dintr-un film care se numește "To all the boys I have ever loved" sau ceva de genu!
Moooorrrrr

| rrrrea a răspuns:

Scuze ca te intreb, dar esti dezvoltata la 11ani,baiatul ala trebuiebsa fie prost de s.a dat la tine, si sa iubesti la varsta ta, e doar o faza care iti trece la urmatorul baiat, cel mai bine ar fi sa.i spui surori tale ca sa nu sufere ea mai tarziu, ca daca se da la tine iti dai seama ca se mai da la multe

| IsabellePetre explică (pentru rrrrea):

Cred ca sunt dezvoltata normal. Sanii si posteriorul putin mai evidente fata de colegele de clasa.

| IsabellePetre explică:

Am citit raspusurile voastre si va multumesc mult. Sunt de bun simt, chiar daca in unele paragrafe ma simt certata. Cineva m-a intrebat cum sunt dezvoltata fizic si psihic. Nu stiu ce sa zic despre partea psihica, sunt premianta la scoala si mai particip si la unele olimpiade (cu rezultate laudate de apropiati). Iar fizic? Cred ca normal. O idee putin mai dezvoltata la sani si trup fata de colegele mele de clasa.
Treaba este ca nu mi-l pot scoate din minte si sufar daca nu-l vad sau nu ma baga in seama.
Sa-l spun parintilor sau surorii mele, exclus! Vad ca probabil i-as face mult rau si nu vreau asta! Il iubesc! Asta-i clar.
Cred ca si eu sunt vinovata ca el s-a manifestat in felul in care am povestit anterior. Nu stiam cum sa fac sa ma bage in seama si am aparut odata, de la baie, mai sumar imbracata (sa-si dea seama ca nu mai sunt chiar o copila) si l-am mai ispititit si cu altele, mai..., imi e rusine totusi s-o spun. In orice caz, o sa ma mai gandesc la situatia mea dar ma bate gandul sa cedez (el nu ma forteaza).

| Brunilda a răspuns (pentru IsabellePetre):

Citesc ceea ce scrii tu si ma gandesc la cum aratam si cum gandeam eu cand aveam 11 ani! Eu inca ma mai jucam cu papusile pe atuncilaughing(glumesc) iar dezvoltata fizic, prea putin, iar tie iti arde deja de barbati? Cum poti spune ca il iubesti? Probabil ca nici nu stii ce inseamna! Ai grija ca puscaria va infunda baiatul! Orice om normal la cap nu ii face asa ceva unui copil de 11 ani!

| IsabellePetre explică:

Imi pare rau ca unii nu ma iau in serios si ma jignesc. Eu sufar dupa el si am crezut ca voi gasi intelegere. Multumesc celor care au tratat cu respect framantarile mele.

| ALGator a răspuns (pentru IsabellePetre):

Hm, mi-am pus si eu intrebarea daca nu vrei sa glumesti si nu ai 11 ani. Dar sa zicem ca ai virsta pe care o spui tu.
Ai inteles la contradictia care sta la baza intrebarii tale? Spui ca,, il iubesti" si lasi sa se inteleaga ca esti si foarte atrasa fizic de el. In conditii normale asta ar fi o combinatie fericita.
Daca iti dai curs dorintei si vei avea o relatie fizica cu el il vei distruge. Sansele sa ajunga la in tribunal pentru pedofilie sunt cit se poate de mari.

Deci asta e intrebarea la care trebuie sa-ti raspunzi: vrei sa-l distrugi pe cel pe care il iubesti chiar de la prima intilnire? Asta nu e dragoste, ci un gind criminal.
Trec peste faptul culpei, cine pe cine a tentat si provocat. El ar fi trebuit sa fuga ca de dracul de tine stiind ca esti... foarte minora. Faptul ca nu a facut-o e si o dovada de limitare mintala. Acesta e omul la care visezi, tu, care cel putin scrii corect gramatical si te exprimi ingrijit?

| IsabellePetre explică (pentru ALGator):

Multumesc mult pentru raspunsul tau de "bun simt". Off, off,... ma fortez la maxim sa rezist impulsurilor... precoce. Sunt constienta ca nu-i normal sa fiu atat de atrasa de cineva atat de mare. Mi-am propus sa nu fac nici-un pas, indiferent de tentatii, pentru minim trei luni.

Ps.: Probabil ca scriu mai bine pentru ca imi place mult sa invat la scoala si in particular, dar si sa citesc multe carti. Poate asta-i o eventuala problema! Sa nu mai citesc atat de mult ceea ce nu este adresat varstei mele.

| ALGator a răspuns (pentru IsabellePetre):

"nu-i normal sa fiu atat de atrasa"
Auzi, nu poate spune nimeni ca nu e normal atita vreme cit sintem fiinte biologice. Dar nu e normal sa planuiesti un "atentat" asa cu singe rece.
In ce priveste cititul, n-as zice ca trebuie sa citesti doar ce e "adresat virstei tale". Adica ce, Harry Potter? Scotoceste prin carti si vei gasi raspunsurile care sa te intareasca.
Daca tot ai atitea energie si impulsuri, dimpotriva, cauta un raspuns in literatura inteligenta, in filsofie. Exista 1000 si unul de lucruri minunate (grele sau usoare) pe care le poti face la virsta ta, in afara de jocul cu papusi pe care ti-l recomanda unii si de "joaca" cu focul. Lucruri care te pot mentine fericita fara niciun fel de risc. De ce tocmai ASTA? Da mai bine de lucru "diavolului" din tine cu activitati din care sa nu rezulte distrugeri. Scrie o nuvela - nu un jurnal - inspirata din trairile tale si trimite-o la o revista literara. Nu reproduci cazul tau, ci imaginezi un scenariu. Si dupa ce o scrii, mai scrie inca una.
Si de ce tocmai acest individ lipsit de instinct de conservare? Tu se vede ca ai potential, peste citiva ani cind vei fi la majorat viata va fi la picioarele tale. De ce sa dai cu piciorul acum pentru niste maruntis?
Apropo, scopul principal al studiilor pe care spui ca-l desfasori cu succes nu e sa iti umple mintea cu gigabytes ci sa te faca sa fii mai inteleapta in intelegerea lumii (stiu ca aproape toti profesorii "uita" sa va invete tocmai acest lucuru).

| IsabellePetre explică (pentru ALGator):

Multumesc mult pentru sfaturi.
Sunt constienta ca sunt prea mica si ca ar trebui sa-mi canalizez "energia" spre ceva adecvat varstei mele. Dar si spre activitati ce ar trebui sa-mi cladeasca viitorul.
Insa, de ce Dumnezeu ne inzestreaza cu atatea sentimente si trairi launtrice? De ce ne da inainte de vreme, atatea framantar, i care constat (colegele mele nu le au) ca ma rascolesc profund si dureros? Am pacatuit grav si asta este un fel de pedeapsa? Simt ca desi trupul imi este in concordanta cu varsta mea biologica, intensitatea trairilor si sentimentelor este poate la nivelul anilor surorii mele.

| ALGator a răspuns (pentru IsabellePetre):

"Am pacatuit grav si asta este un fel de pedeapsa"
Nu ai pacatuit cu nimic. Astea sint diferente individuale. Cu virsta se niveleaza, dar poanta ar fi fost daca puteai scoate ceva din asta si acum.
Daca ar exista Dumnezeu, s-ar putea spune ca asta, "intensitatea trairilor si sentimentelor" e mai curind un dar divin care insa deocamdata pare mai mult sa te incurce.

P.S. Nu am spus sa-ti "canalizezi" energia (asta e un cliseu) ci sa gasesti un mod mai putin distructiv de a te bucura de ea.

| Florian_Claudiu_1997 a răspuns:

Ai o imaginatie bogata

| Irjehdhehe a răspuns:

Bună! Ştiu că te întreb după mult timp şi probabil nu o să-mi răspunzi. Dar... acum cum eşti? Adică ai rămas cu el sau ai renunţat?

| Ionut2010vali a răspuns:

Da in tine ca surdu in tobe